Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

3 zasady przy diecie eliminacyjnej. Zobacz, na co mogą pozwolić sobie alergicy

Osoby, które borykają się z alergiami pokarmowymi powinny stosować się ścisłej diety eliminacyjnej, która pozwala na natychmiastowe przerwanie nieprzyjemnych objawów. Sprawdziliśmy, jakich produktów należy unikać, a jakie są wskazane przy diecie eliminacyjnej.

Alergia pokarmowa: wyklucz produkty, których nie toleruje twój organizm

Należałoby przyjąć za regułę, że dieta eliminacyjna jest jedynym sposobem na leczenie przyczynowe alergii pokarmowej. Dzięki stosowaniu się do ścisłego jadłospisu i wyeliminowania z niej potencjalnie nietolerowanych przez organizm produktów, można zdecydowanie ograniczyć reakcje układu odpornościowego na większość składników.

Dietę eliminacyjną stosuje się głównie u tych osób, które oceniły, że dotykają ich problemy alergii pokarmowej.

To także doskonały sposób na sprawdzenie, w jakim zakresie organizm przeciwstawia się wybranym produktom spożywczym, ale coraz częściej wskazana jest także w celu przywrócenia tolerancji na wybrane składniki.

Warto przeczytać także: Dieta eliminacyjna przy leczeniu autyzmu. Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Diety eliminacyjne: oligoantygenowa, elementarna i kompletna

Kompletna dieta eliminacyjna

Najpopularniejsza dieta eliminacyjna, która ma na celu wykluczenie z diety wszystkie elementy potencjalnie wywołujące alergię. W tym zakresie wyklucza się poszczególne składniki, każdy w odpowiednim odstępie aż do chwili, kiedy alergia minie.

Warto mieć na uwadze, że w tym zakresie dieta powinna być dobrze zbilansowana pod względem odżywczym i kalorycznym; nagłe wyeliminowanie szerokiej grupy produktowej może prowadzić do niedoborów witamin i pozostałych składników odżywczych. Z tego powoduje stosuje się odpowiednie zamienniki i jeśli powodem alergii jest mleko, należałoby stosowanie innych produktów, które zawierają odpowiednią ilość wapnia.

Oligoantygenowa dieta eliminacyjna

Ten szczególny rodzaj diety stosuje się w szczególnych sytuacjach, tj. kiedy objawy alergii pokarmowej pojawiają się przy spożyciu bardzo zróżnicowanych produktów spożywczych.

Z tego względu, na dietę powinny składać się tylko te produkty, które uczulają tylko w szczególnych przypadkach. Można zaliczyć do niej m.in. brokuły, sałatę, ziemniaki, cukier, sól ryż i kukurydzę oraz kilka innych. Uboga w dostępne produkty dieta powinna być stosowana jednak nie dłużej niż 4 tygodnie.

Jeśli dieta przynosi pożądane efekty, należy próbować kolejnych produktów spożywczych w celu odnalezienia tych składników, które powodują niewłaściwą reakcję organizmu.

Elementarna dieta eliminacyjna

Dieta elementarna powinna być stosowana, kiedy ta kompletna (pierwszy śródtytuł tego materiału) nie zdaje egzaminu. Przy diecie elementarnej wprowadza się poszczególne aminokwasy, stanowiących podstawowe źródło energii dla organizmu.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “3 zasady przy diecie eliminacyjnej. Zobacz, na co mogą pozwolić sobie alergicy”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *