Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Emigranci stymulują rozwój polskiej gospodarki. Znamy wyniki badań

Kapitał wypracowywany podczas pracy Polaków za granicą to dziś już przeszło 1 % PKB. Emigranci mają znaczący wpływ na sytuację gospodarczą w kraju, ponieważ do rodzimego kraju wysłali w ubiegłym roku nawet 18 mld zł, to wynik jakiego nie spodziewali się analitycy.

Wyjechali do pracy, ale pieniądze przysyłają swoim rodzinom

flaga Wielkiej Brytanii

Fotografia flickr.com CC | Chris

Według danych statystycznych, procentowy udział transferów pieniędzy do kraju zza granicy ciągle spada, a to może okazać się ciosem dla polskich firm. Tendencja wzrostowa trwała do 2007r., czyli na niedługo przed pierwszą falą światowego kryzysu. Jeszcze wtedy Polacy wyeksportowali z zagranicznych rynków ok. 25 mld zł i w ten sposób znaleźli się w czołówce państw o najwyższym napływie przekazów finansowych. Dziś sytuacja uległa znacznej zmianie i specjaliści nie spodziewają się lepszych wyników niż w ubiegłym roku.
Powodów, dla których ta sytuacja ulega przeobrażeniu jest wiele, chociaż najważniejszą jest trwałe imigrowanie do innych krajów całych rodzin.

Zaskakujące dane statystyczne

W efekcie do kraju wraca niewiele, a ci którzy opuszczają ojczyznę z rodziną nie widzą potrzeby wysyłania kapitału do kraju. Warto jednak podkreślić, że chociaż zewnętrznych transferów rejestruje się dzisiaj znacznie mniej, to nadal napływ zagranicznych inwestorów został niezachwiany. Tylko w 2011r. wdrożenie środków przez zewnętrznych biznesmenów dał zastrzyk polskiemu PKB o ok. 0,90 %.

Równolegle zmienia się także sposób dysponowania pieniędzmi zarobionymi za granicą. Osoby, które tymczasowo wyemigrowały do Niemiec, Grecji lub Wielkiej Brytanii, dziś mogą przeznaczać swój zarobiony tam kapitał na krajową edukację, ale także zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak zakup mieszkania, samochodu, ustabilizowanie sytuacji rodzinnej, a nierzadko także założenie planowanej firmy. Trudno nie doceniać napływu zagranicznych finansów do Polski. Zgromadzone dzięki pracy pieniądze pozwalają na lokowanie je we własnych biznesach bez potrzeby wspierania się pomocą ze strony banków.

Zaimportowane pieniądze doceniają także małe i średnie firmy, działające w Polsce. Badania potwierdzają, że osoby, które prowadzą dziś swoje przedsiębiorstwa w oparciu o wcześniej oszczędzone środki „zagraniczne” znacznie lepiej radzą sobie na rynku i nie zwlekają ze swoimi zobowiązaniami wobec innych podmiotów.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Emigranci stymulują rozwój polskiej gospodarki. Znamy wyniki badań”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *