Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Oszczędzanie i inwestowanie – trendy na polskich rynkach finansowych

Pogarszające się warunki pracy, rosnące bezrobocie, ceny i stojące w miejscu płace, skłaniają do uważniejszego zastanowienia się nad własnymi oszczędnościami. Sytuacja na rynku, zarówno wśród osób oszczędzających kapitał, jak i wśród osób podejmujących większe ryzyko inwestycyjne, wywołuje dwa trendy.

oszczędności na lokatach bankowych

fot. www.sxc.hu

Pierwszy, bardziej zachowawczy, wiąże się z deponowaniem kapitału w produktach finansowych zapewniających gwarancję zysku oraz płynność środków. Drugi, bardziej ryzykowny, polega na bardziej agresywnym inwestowaniu, które ma nie tylko pomnożyć oszczędności przeznaczone na emeryturę, ale i poprawić sytuację materialną gospodarstwa domowego tu i teraz.

Oszczędzanie

Wśród form produktów oszczędnościowych wymienić można konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe. Produkty te zapewniają klientowi pewny, lecz niewielki zysk. Różnią się między sobą również płynnością środków finansowych, która jest najwyższa w przypadku kont oszczędnościowych, nieco mniejsza w przypadku lokat progresywnych, i najmniejsza dla tradycyjnych lokat terminowych. Zatem wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego wymaga rozważenia dwóch głównych czynników mających wpływ na użyteczność lokaty, jednym jest oprocentowanie lokat i kont, drugim jest możliwość wcześniejszego wycofania środków finansowych.

W przypadku spodziewanych większych wydatków w trakcie obowiązywania umowy, klienci zwracają uwagę na produkty oferujące większą płynność kapitału. W przypadku jasnej sytuacji, umożliwiającej utrzymanie depozytu bankowego do momentu wygaśnięcia umowy, głównym kryterium oceny staje się oprocentowanie, którego wyższe wartości prezentuje ranking lokat.

Inwestowanie

Inwestowanie własnych oszczędności zazwyczaj polecane jest osobom stale mającym kontakt z rynkiem papierów wartościowych, rynkiem walutowym, bądź surowcowym. Świetnie sprawdzają się w tej roli przedstawiciele funduszy inwestycyjnych lub brokerzy giełdowi. Jednak w tym przypadku klient spodziewając się znaczącego zysku, bierze również pod uwagę możliwość uszczuplenia kapitału początkowego, co czasem się zdarza.

Lokując pieniądze w różnych rodzajach inwestycji, klient zainteresowany wcześniejszym wypłaceniem środków własnych, może spodziewać się również pewnych komplikacji. Nie każda inwestycja daje możliwość natychmiastowego wycofania kapitału. W wielu przypadkach takie zachowanie powoduje również utratę kapitału, który miał przynieść zysk w dłuższym okresie czasu.

Ponieważ ryzyko inwestycyjne jest dość wysokie, część zainteresowanych tematem osób decyduje się na wybór lokaty inwestycyjnej, czyli produktu pośredniego, zapewniającego ochronę kapitału początkowego, który ma zostać zwrócony w całości klientowi w momencie zapadalności lokaty, oraz umożliwiającego zdobycie większego zysku niż w przypadku tradycyjnych lokat. Kluczowy jest tu jednak moment zapadalności lokaty. Kapitał wróci do klienta, wraz z ewentualnym zyskiem z inwestycji, w momencie wygaśnięcia lokaty. Wcześniejsze zerwanie zazwyczaj długoterminowej umowy może spowodować uszczuplenie kapitału początkowego.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Oszczędzanie i inwestowanie – trendy na polskich rynkach finansowych”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *