Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Racjonalne zarządzanie domowym portfelem

Przed nami maj, a to ostatni dzwonek na uporządkowanie swoich domowych finansów zaplanowaniem upragnionego urlopu. Nikt nie lubi pożyczek w banku, dlatego w artykule dzielimy się z Tobą poradami na temat sprawniejszego zarządzania domowym portfelem i oszczędzaniem pieniędzy, które pozwoli ci wyjechać na wakacje bez stresu związanego z wiszącymi nad głową odsetkami.

Finanse

fot. flickr.com | aut. 401K

W sieci pełno od rad finansowych, z którymi nie wiadomo co zrobić. „Zaciskaj pasa” znudziło się wielu Polakom, a zarządzanie osobistym portfelem to coś więcej niż odmawianie sobie każdej przyjemności. Zatem, od czego zacząć?

Działanie z wyprzedzeniem

Zastanów się jak wydajesz pieniądze. Najlepiej jeśli każde swoje wydatki zaplanujesz z odpowiednim wyprzedzeniem. W ten sposób unikniesz zaskoczenia, a za np. miesiąc będziesz mógł sprawdzić na co wydałeś najwięcej pieniędzy i co rzeczywiście nie wpłynęło na poziom twojego życia, a uszczupliło dość poważnie kapitał jakim zarządzasz. Dzięki temu w kieszeni zostanie ci nieco więcej gotówki niż zawsze, a jej nadwyżkę możesz odłożyć na konto oszczędnościowe w banku lub założyć lokatę w wybranej instytucji finansowej. Odkładając dziś nawet 100-200 zł być może nie zdążysz uzbierać odpowiedniej kwoty, która zaspokoiłaby Twoje wymagania podczas wakacyjnej przerwy, ale to krok dalej w ucieczce przed kredytem. Pamiętaj, że to jak wyglądają twoje finanse osobiste zależy od wielu elementów.

Świadome decydowanie się na koszta kredytu lub zakupów ratalnych

Musisz sięgnąć jednak po czyjąś pomoc? Jest kilka sposobów, aby zaciągnąć ją z zewnątrz i nie stracić na tym wiele. Spytaj znajomych, albo rodzinę, chociaż pamiętaj, że jeśli będziesz zwlekał ze zwrotem zobowiązań wobec najbliższych twoje kontakty mogą się pogorszyć. Czasami nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile zajmie nam spłacanie pożyczki, dlatego warto wybrać optymalne produkty finansowe, które ci w tym pomogą. Jeśli zepsuł ci się sprzęt elektroniczny, np. pralka, lodówka i potrzebujesz w krótkim czasie kupić nowy, wybierz się do dużych, popularnych sieci RTV i AGD i pytaj o raty o %. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze oferta pod takim hasłem może rzeczywiście oznaczać brak dodatkowych kosztów, ponieważ usługa może doliczyć do rat np. koszt ubezpieczenia, dlatego zawsze pytaj o całkowitą kwotę jaką będziesz musiał zwrócić. To samo tyczy się banków. Czytaj dokładnie regulaminy, nie opuszczaj żadnych paragrafów, a będziesz mógł z czystym sumieniem wybrać odpowiednią opcję.

Wybieraj optymalne produkty finansowe

Prowadzenie konta w banku jest związane niekiedy z drobnymi opłatami (szczególnie jeśli prowadzisz np. jednoosobową działalność gospodarczą i prowadzisz rachunek firmowy). Dziś bankowość elektroniczna może być zupełnie bezpłatna, dlatego wybieraj konta, które nie będą generowały żadnych kosztów związanych z przelewami międzybankowymi, podejmowaniem gotówki z rachunku itd. Wydrukuj swój miesięczny bilans i sprawdź czy nikt nie dolicza ci opłat za chociażby operacje na karcie debetowej.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Racjonalne zarządzanie domowym portfelem”

  1. Bankier pisze:

    Jestem podobnego zdania. Moim zdaniem to ile pieniędzy rzeczywiście zostaje nam w kieszeni po co miesięcznej wypłacie w pracy zależy w dużej mierze od nas. Finanse Polaków mogłyby znacznie się polepszyć gdyby w kraju była lepiej rozwinięta inteligencja finansowa, której niestety nie uczą w szkole i na studiach.

  2. Lena pisze:

    Super wpis! Ja dopiero się tego uczę. Ja z narzeczonym jesteśmy bardzo rozrzutni i trudno nam cokolwiek oszczędzić 🙁

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *