Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

TIR – popularne pojęcie, ale czy wiesz co oznacza?

TIR – dla większości z nas to olbrzymia ciężarówka, która zawala drogę przed nami i najprawdopodobniej trzeba będzie ją wyprzedzić. Oczywiście jest to pojęcie potoczne, gdyż w rzeczywistości TIR to skrót z języka francuskiego oznaczający Transport International Routier, czyli Międzynarodowy Transport Drogowy. Reguluje go konwencja celna z 14 listopada 1975 roku, która jest porozumieniem o przewożeniu towarów transportem drogowym, pozwalającym uprościć procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych.

Mercedes

Fot. Flickr.com Peter Mooney

Każdy samochód przewożący towar pod osłoną karnetu TIR powinien posiadać niebieską tabliczkę z białym skrótem TIR. Obecnie coraz rzadziej widzimy na drogach tak oznakowane samochody, ponieważ Polska od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej i nie obowiązują nas wcześniej stosowane bariery celne. Jeżeli samochód jedzie pusty, wtedy napis TIR powinien być przekreślony.

Aby zostać kierowcą TIR-a należy zdobyć odpowiednie uprawnienia, najważniejsze to prawo jazdy kategorii C+E oraz inne dodatkowe orzeczenia. Kandydat na kierowcę musi znać języki obce, takie jak angielski, niemiecki czy francuski. Praca na tym stanowisku wymaga dużo uwagi, koncentracji i samodyscypliny. Dobry wzrok i odporność na stresujące sytuacje są niezbędne. Kolejnym wymogiem stawianym kierowcom Tir-ów jest znajomość międzynarodowych przepisów ruchu drogowego oraz doświadczenie w prowadzeniu pojazdu obciążonego wielotonowym ładunkiem. Niestety zawód ten wiąże się również z pokonywaniem niebezpiecznych tras, takich jak byłe republiki radzieckie, gdzie dochodzi niekiedy do kradzieży i napadów.

Prowadzący samochody ciężarowe narażeni są na stres, poświęcenia i wyrzeczenia, na długie tygodnie opuszczają dom, a ich praca bywa monotonna. Firmy zajmujące się transportem ciężarowym, w tym TIR-ami, w Polsce i na arenie międzynarodowej, aby możliwie najbardziej wesprzeć swoich kierowców, korzystają z systemów telematycznych, które wspierają zarządzanie flotą. Informacje z urządzeń zainstalowanych w kabinach kierowców TIR-ów, gromadzone są w bazach danych systemów telematycznych, takich jak na przykład popularny TachoControl.

Kompleksowe rozwiązania pozwalają efektywniej prowadzić biznes, pomagają kierowcom w codziennej pracy i zapewniają stały monitoring pojazdów czy odczytywanie tachografów online. Systemy te monitorują flotę pojazdów ciężarowych, zużycie paliwa i styl jazdy kierowców. Pobieranie i analiza danych daje możliwość do definiowania tras TIR-ów i generowania powiadomień odnośnie opuszczenie zdefiniowanej strefy geograficznej. Dzięki takim systemom można oszczędzić czas i pieniądze, pomaga to w zarządzaniu flotom pojazdów ciężarowych w Polsce i całej Europie. Przy wsparciu systemów telematycznych kierowca TIR-a ma możliwość skorzystania z automatycznego poboru opłat drogowych, kierowcy pozostają w ciągłym kontakcie z managerami flot i mogą przesyłam mu niezbędne informacje.

Dane statystyczne wskazują, że w Polsce mamy najwięcej zarejestrowanych TIR-ów pośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, dzieje się tak głównie przez położenie geograficzne naszego kraju. Zagraniczne przedsiębiorstwa korzystają z oferty polskich firm z samochodami ciężarowymi, dlatego zapotrzebowanie na rynek rośnie. Chętnych do pracy za kierownicą TIR-ów nie brakuje, a nowoczesne systemu monitorowania ich pracy okazują się niezbędne w XXI wieku.

Źródło: Finder.pl – monitoring GPS pojazdów

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “TIR – popularne pojęcie, ale czy wiesz co oznacza?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *