Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Wycena monet kolekcjonerskich

Monety kolekcjonerskie to nie tylko pasja – to także szansa na ponadprzeciętne zyski, bo monety kolekcjonerskie to bardzo dobra inwestycja. Wystarczy chociażby przypomnieć rok 2008, kiedy to nakłady polskich srebrnych monet osiągnęły maksimum, zaś ich ceny wzrosły do nienotowanych wcześniej poziomów. Tylko od czego właściwie te ceny zależą?

Wycena monet kolekcjonerskich to trudne zadanie, lecz każdy kto chce zająć się zbieraniem monet – czy to jako hobby czy też jako inwestycję – będzie musiał się tego zadania podjąć. Nie jest to łatwe dlatego, że cena monety jest pojęciem względnym i szybko się zmienia. To, ile warta jest dana moneta określa zatem rynek.

Nie oznacza to jednak, że nie można oszacować, która z dwóch monet jest bardziej wartościowa i na której będzie można przyszłości więcej zarobić. Zależy to od następujących czynników:

1. Nakład monet, czyli ilość wybitych monet danego rodzaju. Im mniejszy nakład, tym monet jest mniej, a tym samym są one bardziej wartościowe. Działa tutaj podstawowa zasada ekonomii – za dobro rzadkie, jesteśmy skłonni zapłacić więcej.

2. Wiek monety – można powiedzieć, że monety są jak wino, a więc im są starsze tym są … droższe. Wiążę się to w pewien sposób z nakładem, bo z czasem część monet ulega zniszczeniu lub zagubieniu.

3. Stan zachowania monety – tutaj sprawa wydaje się oczywista. W im lepszym stanie znajduje się nasza moneta, tym większa jest jej wartość. Sytuacją najlepszą jest więc posiadanie monety w stanie menniczym (L), czyli w stanie w jakim „wyszła” w mennicy.

4. Przynależność do serii – monety kolekcjonuje się seriami, a zatem logicznym jest, że monety, które wchodzą w skład jakiejś serii są bardziej atrakcyjne. Dlaczego? Bo zawsze komuś może brakować „akurat tej monety” do całej serii.

5. Wygląd – na samym końcu stawiamy wygląd monety. Numizmaty wykonane ładnie, z dodatkami tj. bursztyn czy kryształy Svarovskiego cieszą oko, a kolekcjoner jest skłonny więcej za nie zapłacić. Oczywiście „ładność” monety to pojęcie bardzo względne…

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Perfumy do 50 złotych na wiosnę

Barbara Zadrożna

Latarka dobrej jakości

Barbara Zadrożna

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Wycena monet kolekcjonerskich”

  1. Agnieszka pisze:

    Bardzo ciekawy wpis dla kolekcjonerów. Ja za to kolekcjonuję bilety komunikacji miejskiej. Niestety dużo trudniej wycenić taką kolekcję oraz stwierdzić czy jest już pełna 😉

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *