Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Betlejemskie Światło Pokoju przybędzie do Zakopanego. Polscy harcerze otrzymają je od słowackich skautów

Zakopane, dosłownie za kilka dni, 13-15 grudnia zmieni się w stolicę Betlejemskiego Światła Pokoju. Po raz dwudziesty drugi Polscy harcerze uczestniczą w tej światowej sztafecie. Podczas uroczystej mszy odbiorą światło od Słowackich skautów i przekażą je na wschód.

Betlejemskie Światło Pokoju

logotyp: swiatlo.zhp.pl

Światełko z Austrii

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Linz, w Austrii w 1986 roku. Powstała ona w ramach wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Na początku inicjatywa nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później austriaccy skauci objęli patronat nad akcją. Zaczęli roznosić ogień z Betlejem do różnych instytucji, takich jak: szpitale, sierocińce oraz urzędy, aby w czasie świąt Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce

W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego włączył się do sztafety w 1991 roku. Tradycyjnie, co roku, przekazanie Światła Pokoju odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło do naszych wschodnich sąsiadów: Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, a także na zachód do Niemiec oraz na północ do Danii. W tym roku przekazanie odbędzie się 13-15 grudnia w czasie uroczystej mszy w Zakopanem.

Przewodnik po Zlocie

Uczestnictwo w uroczystościach jest bezpłatne, ale trzeba zgłosić chęć przez formularz online do 10 grudnia. W czasie imprezy można wciąć udział w grze miejskiej, warsztatach duchowych, koncertach oraz ognisku. Jednak dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie należy zapewnić sobie samodzielnie.

Identyfikatory uczestnictwa można odebrać w w Betlejemskim Centrum Informacji znajdującym się w Zespole Szkół imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem, w dniu 13 grudnia w godzinach 16-24 oraz 14 grudnia godzina 8-18.

scouties.pl

Przypomnijmy, że poza ciepłymi ubraniami warto zaopatrzyć się także w charakterystyczne elementy stroju (czapki, koszulki, chusty), które pozwolą na łatwe wyróżnienie się w tłumie uczestników.

Ciekawe wzory dostępne są m.in. w sklepie z koszulkami harcerskimi Scouties.pl.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Używane auta – warto kupować z głową

Barbara Zadrożna

6 lat

Kupujemy nowego PC-ta

Barbara Zadrożna

11 lat

Co warto zwiedzić we Włoszech?

Barbara Zadrożna

2 lata

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Betlejemskie Światło Pokoju przybędzie do Zakopanego. Polscy harcerze otrzymają je od słowackich skautów”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *