Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Betlejemskie Światło Pokoju przybędzie do Zakopanego. Polscy harcerze otrzymają je od słowackich skautów

Zakopane, dosłownie za kilka dni, 13-15 grudnia zmieni się w stolicę Betlejemskiego Światła Pokoju. Po raz dwudziesty drugi Polscy harcerze uczestniczą w tej światowej sztafecie. Podczas uroczystej mszy odbiorą światło od Słowackich skautów i przekażą je na wschód.

Betlejemskie Światło Pokoju

logotyp: swiatlo.zhp.pl

Światełko z Austrii

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Linz, w Austrii w 1986 roku. Powstała ona w ramach wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Na początku inicjatywa nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później austriaccy skauci objęli patronat nad akcją. Zaczęli roznosić ogień z Betlejem do różnych instytucji, takich jak: szpitale, sierocińce oraz urzędy, aby w czasie świąt Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce

W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego włączył się do sztafety w 1991 roku. Tradycyjnie, co roku, przekazanie Światła Pokoju odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło do naszych wschodnich sąsiadów: Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, a także na zachód do Niemiec oraz na północ do Danii. W tym roku przekazanie odbędzie się 13-15 grudnia w czasie uroczystej mszy w Zakopanem.

Przewodnik po Zlocie

Uczestnictwo w uroczystościach jest bezpłatne, ale trzeba zgłosić chęć przez formularz online do 10 grudnia. W czasie imprezy można wciąć udział w grze miejskiej, warsztatach duchowych, koncertach oraz ognisku. Jednak dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie należy zapewnić sobie samodzielnie.

Identyfikatory uczestnictwa można odebrać w w Betlejemskim Centrum Informacji znajdującym się w Zespole Szkół imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem, w dniu 13 grudnia w godzinach 16-24 oraz 14 grudnia godzina 8-18.

scouties.pl

Przypomnijmy, że poza ciepłymi ubraniami warto zaopatrzyć się także w charakterystyczne elementy stroju (czapki, koszulki, chusty), które pozwolą na łatwe wyróżnienie się w tłumie uczestników.

Ciekawe wzory dostępne są m.in. w sklepie z koszulkami harcerskimi Scouties.pl.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Jakie garnitury na wesele?

Barbara Zadrożna

1 tydzień

Jest ciepło. I jeszcze długo będzie

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Betlejemskie Światło Pokoju przybędzie do Zakopanego. Polscy harcerze otrzymają je od słowackich skautów”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *