Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Bronisław Komorowski – biografia polityka

Już 10 maja 2015 r. odbędą się wybory prezydenckie. Nic więc dziwnego, że wyborcy szukają w sieci informacji kandydatach na ten urząd. Przedstawimy Wam zatem sylwetkę obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który walczy o drugą kadencję, który kandyduje również w tegorocznych wyborach.

Bronisław Komorowski | fotografia: flickr.com, autor: European Parliament

Bronisław Komorowski | fotografia: flickr.com, autor: European Parliament

Wojna i zdarzenia powojenne sprawiły, że dziadkowie i rodzice Bronisława Komorowskiego zostawili groby przodków i dorobek wielu pokoleń na Litwie i trafili na Dolny Śląsk. I właśnie tam, w Obornikach Śląskich 4 czerwca 1952 r. urodził się Bronisław Komorowski. Kilka lat dzieciństwa spędził w Poznaniu u rodziców mamy, później z rodzicami i rodzeństwem mieszkał w podwarszawskim Józefowie koło Otwocka, a następnie w Pruszkowie pod Warszawą. Tam chodził do szkoły podstawowej. Po przeprowadzce do Warszawy uczęszczał do XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Już jako uczeń wykazywał się dużą aktywnością. W szkole podstawowej należał do 75 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej. W liceum działał w samorządzie szkolnym. Został także organizatorem turystyki pieszej i kajakowej. Na studiach natomiast został prezesem Koła Naukowego Historyków, a także instruktorem harcerskim w szczepie 208 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Batalionu „Parasol”.

Wczesna działalność opozycyjna

Już w 1968 r. jako licealista Bronisław Komorowski brał udział w demonstracjach warszawskich studentów. W grudniu 1971 r. podczas harcerskiego spotkania w hołdzie robotnikom Grudnia ‘70 po raz pierwszy został zatrzymany przez SB. Po 5 latach od tego zdarzenia rozpoczął jawną działalność opozycyjną. Współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Komitetem Obrony Robotników, a także uczestniczył w licznych akcjach pomocy dla poszkodowanych robotników, organizował manifestacje patriotyczne. Był także podziemnym dziennikarzem, drukarzem, kolporterem i wydawcą. Za swoją działalność był wielokrotnie represjonowany i aresztowany.

W 1977 r. Komorowski obronił pracę magisterską i objął stanowisko stażysty redakcyjnego w Zespole Prasy PAX, a później wykładał historię w niższym seminarium duchownym w Niepokalanowie. W latach 1980 – 1981 pracował w Ośrodku Badań Społecznych NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze. W grudniu 1981 r. został internowany i trafił najpierw na Białołękę, a potem do obozu internowania w Jaworzu. Wtedy poznał opozycjonistów starszego pokolenia – Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Bartoszewskiego, Stefana Niesiołowskiego i Bronisława Geremka. W 1982 r. został redaktorem podziemnego pisma „ABC”, poruszającego problematykę państw i narodów Europy Środkowowschodniej. Do 1989 r. walczył z reżimem komunistycznym.

 Działalność po 1989 r.

Bronisław Komorowski zajął się służbą publiczną, został członkiem władz Wspólnoty Polskiej, wspomagającej Polaków poza granicami kraju, a także przewodniczącym Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim oraz prezesem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego i Ligi Morskiej i Rzecznej. W tym czasie był także dyrektorem gabinetu Aleksandra Halla w Urzędzie Rady Ministrów.

W 1991 r. z ramienia Unii Wolności po raz pierwszy został posłem na sejm i zaczął pracować w Komisji Obrony Narodowej i Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 1990 – 1993 pełnił funkcję cywilnego wiceministra obrony narodowej ds. społeczno – wychowawczych w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej. Brał czynny udział w staraniach między innymi o wyeliminowanie poczucia lojalności wobec Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego, zmianę postrzegania wojska. Był obecny podczas opuszczania kraju przez ostatnią jednostkę bojową Armii Czerwonej.

W latach 1997 – 2000 Komorowski przewodniczył sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Brał czynny udział w staraniach o przyjęcie Polski do NATO, co udało się 1999 r. W 2000 r. objął stanowisko Ministra Obrony Narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Realizował wtedy zobowiązania wobec NATO, podjęte przez poprzedni rząd, ale według własnego planu reformy, który spotkał się z dużą aprobatą.

W 2001 r. Bronisław Komorowski wstąpił w szeregi Platformy Obywatelskiej i został zastępcą przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej i członkiem Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. W 2005 roku został wybrany wicemarszałkiem Sejmu RP V kadencji, natomiast w 2007 roku – marszałkiem VI kadencji.

Prezydent RP

W 2010 roku po katastrofie smoleńskiej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, pełniący funkcje marszałka Sejmu Komorowski rozpoczął wykonywanie obowiązków Prezydenta RP, zgodnie z Konstytucją. W lipcu 2010 r. wygrał wybory prezydenckie. Przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złożył 6 sierpnia 2010 roku i objał urząd Prezydenta RP.

 Wybory prezydenckie 10 maja 2015 r.

Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się maju 2015 r., a Bronisław Komorowski jest jednym z kandydatów na urząd głowy państwa. Sylwetkę kandydata poznają Państwo lepiej dzięki specjalnie przygotowanej stronie internetowej https://popieramkomorowskiego.pl/.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Bronisław Komorowski – biografia polityka”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *