Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Co jest lepsze – kredyt samochodowy czy leasing?

Zarówno kredyt na samochód, jak i leasing jest popularną formą wykorzystywaną w ramach zewnętrznego wsparcia przedsiębiorców. Decyzja, którą z nich wybrać musi być dokładnie przemyślana. Wiele bowiem zależy od potrzeb właściciela firmy, oczekiwań względem rozwoju swojego biznesu i możliwości. Zachęcamy do lektury.

Od czego warto zacząć?

Przedsiębiorcy, którzy rozważają wybór kredytu samochodowego i leasingu, w pierwszej kolejności powinni wykonać symulację kosztów obu produktów. Wiadomo bowiem, że oba zobowiązania wiążą się z comiesięcznym uszczuplaniem portfela firmy. Może okazać się, że miesięczne raty leasingu są o wiele wyższe niż zaciągnięty kredyt samochodowy dla firm. Może również być tak, że przedsiębiorstwo radzi sobie na tyle dobrze, że można nabyć auto za gotówkę.

Z naszego doświadczenia wynika, że to jednak kredyt celowy jest najbardziej korzystny. Wszystko dlatego, że udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Sprawdźcie porównanie.

Charakterystyka leasingu

Leasing jest formą użyczenia pojazdu zgodnie z warunkami umowy leasingowej. Przedsiębiorca zobowiązuje się do uiszczania za to comiesięcznej opłaty w danej wysokości. W zamian może korzystać z samochodu. Przez cały okres trwania umowy leasingowej auto nie będzie jednak własnością firmy. Dopiero po spłaceniu ostatniej raty leasingowej możliwy staje się jego wykup.

Z leasingu korzystają ci, którzy chcą minimalizować wydatki podatkowe – raty można wrzucać w koszty działalności firmy. Firmy leasingowe nie wymagają też najczęściej wkładu własnego. Przedsiębiorca musi wziąć jednak pod uwagę fakt, że okres trwania umowy z leasingodawcą jest zazwyczaj krótki, trwa nie dłużej niż kilka lat. Przez to raty są wysokie.

Charakterystyka kredytu na samochód

Kredyt samochodowy dla firm jest kredytem celowym. To zobowiązanie, które jest dodatkowo zabezpieczone, dzięki czemu udzielane jest na preferencyjnych warunkach. Ogromną zaletą jest fakt, iż raty takiego kredytu są niskie, a okres kredytowania może być wydłużony. Co więcej, w tym przypadku auto od razu staje się własnością przedsiębiorcy, który może nim dysponować dowolnie.

Aby zaciągnąć kredyt na samochód, niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa przedsiębiorcy. W przypadku kredytu celowego kredytobiorca może jednak liczyć na znaczne ulgi, bo sam pojazd staje się zabezpieczeniem takiego zobowiązania na wypadek niewypłacalności dłużnika. Właśnie dlatego ryzyko kredytowe jest ograniczone, a kredyty udzielane są szybko i przy minimum formalności.

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które zobowiązanie w celu nabycia samochodu jest lepsze. Zarówno kredyt, jak i leasing posiadają swoje wady i zalety. Przedsiębiorca musi sam dokonać wyboru. Powinien przede wszystkim poznać warunki obu opcji. Złym doradcą będą znajomi czy reklamy. Specyfika każdej działalności jest inna i produkty tego rodzaju trzeba wybierać indywidualnie.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Prawa konsumenta w sieci

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Co jest lepsze – kredyt samochodowy czy leasing?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *