Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

O kartonie nie wiesz jeszcze wszystkiego. Bez żartów

Napędzany wodorem samochód, zbroja Iron Mana w skali 1:1, a może pełnowymiarowy Spitfire? Jeśli sądziłeś, że pudełko po ciastkach nie kryje w sobie żadnych tajemnic, to jesteś w błędzie. Dziś szybki przegląd po najciekawszych projektach, jakie kiedykolwiek powstały z kartonu. Ciekaw? To zaczynamy.

Oryginalne projekty, które powstały ze zwykłego kartonu

karton

Fotografia: Opakowanie z kartonu

Fotografia Flickr.com CC 2.0 autorstwa avidd

1. Lexus IS 300h wykonany z naturalnego kartonu

Japoński producent stworzył najbardziej ekologiczny samochód świata. Lexus zaprezentował oryginalny model 300h w skali 1:1, którego 90% elementów wykonano z wysokogatunkowego kartonu. Na projekt składa się blisko 2000 wykrojonych laserowo elementów, które połączono przy wykorzystaniu kleju do drewna. Co prawda cały proces montażowy zajął ekipie Lexusa blisko 90 dni, ale chyba było warto.

Z kartonu wykonano nie tylko całe nadwozie IS 300h, ale i wnętrze (deska rozdzielcza, kierownica i inne). Prezentacja auta dostępna na YouTube.

Czy wiesz, że?

Do produkcji opakowań z kartonu wykorzystuje się tzw. kartoniarki. Maszyna pobiera materiał, a następnie formuje go zgodnie z projektem użytkownika. W zależności od klasy sprzętu, urządzenie może pakować nawet do 120 produktów w ciągu 60 sekund – czytamy na stronie Teccon.

2. Ta zbroja Iron Mana po prostu robi wrażenie

Nie wiemy, ile czasu pochłonął ten projekt, ale 20-letni Kai-Xiang Xhong może pochwalić się ponadprzeciętnymi zdolnościami. Ten młody Tajwańczyk wykonał zbroję Iron Mana w skali 1:1 ze zwykłego kartonu pakowego. Wszystko za sprawą techniki typu pepakura (technika pozwala na odtwarzanie elementów wykonanych w 3D w siatkach 2D). I jak, robi wrażenie, prawda?

3. Wodór + karton? Połączenie idealne

Może i nie jest zbyt szybki, zwrotny i przesadnie, komfortowy, ale w naszym zestawieniu po prostu musiał się pojawić. Studenci jednego z brytyjskich uniwersytetów zaprojektowali w 100% ekologiczny samochód, bo wykonany z kartonu i napędzany wodorem.

Projekt zdobył 1 pierwsze w Eco-Design sponsorowanym przez firmę Shell.

4. 10 $ za w 100% ekologiczny rower

Gdybyś miał wątpliwości, czy z kartonu można wykonać cokolwiek innego od opakowania na ciastka, szafę albo buty, to przedstawiamy rower Izhara Gafniego. Gotowy model to koszt zaledwie 10 $ dolarów, w zamian otrzymujesz pełnoprawny, odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych jednoślad (rama wykonana z kartonu i domieszek innych, biodegradowalnych materiałów).

5. 900 złotych za ekologiczne, trwałe krzesło

Flexible Love to niepowtarzalne krzesło, w którym kochamy się nie tylko my. Do jego produkcji wykorzystuje się wysokiej klasy tekturę falistą. Wbrew pozorom, Flexible Love jest tak samo stabilne, jak jej konwencjonalna konkurencja z płyt MDF i drewna.

Materiał przy współpracy z Teccon, firmą specjalizującą się w automatyzacji procesów produkcyjnych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “O kartonie nie wiesz jeszcze wszystkiego. Bez żartów”

  1. Sebastian pisze:

    Samochód z kartonu? Chyba jednorazowy do pierwszego deszczu. Niemniej wygląda naprawdę zjawiskowo! Karton to naprawdę wdzięczny materiał.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *