Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Uważaj, jak projektujesz wnętrze swojego domu. Nie popełniaj typowych błędów

Jeśli sądzisz, że nie ma nic złego w zawieszeniu rolet wewnętrznych po zewnętrznej stronie okna, przyozdobieniem parapetu sztucznymi kwiatami albo montażu dużej lampy wiszącej w małej łazience, powinna zapalić ci się czerwona lampka.

Od tych błędów aranżacyjnych trzymaj się z daleka

kuchnia

Fotografia: Flickr.com CC 2.0 Steve Larkin

1. Duża, dominująca lampa sufitowa w małym pomieszczeniu

To jeden z grzechów głównych wszystkich małych, polskich mieszkań w blokach. Zapamiętaj zasadę, że jeśli Twoja łazienka ma nie więcej niż 5 metrów kwadratowych, a w salonie z trudnością mieści się narożnik, stół kawowy i szafa wnękowa, odpuść sobie wszelkie duże, zwisające lampy sufitowe – szczególnie żyrandole. Zdecydowanie lepszym pomysłem może okazać się klasyczny plafon. Co prawa jego wartość dodana w kontekście wizualnym jest żadna, ale przynajmniej nie rzuca cieni, które optycznie tłamszą małe wnętrza.

2. Nie potrafisz korzystać z rolet

Może i rolety bambusowe rzeczywiście wyglądają uroczo, ale na pewno nie nadają się do wywieszenia ich po zewnętrznej stronie okna. Zasad, którymi powinieneś kierować się przy aranżacji okna jest całe mnóstwo, więc zanim zdecydujesz się na ustawienie sztucznych kwiatów na parapecie w kuchni, albo zaciemnieniu okna zwykłą, gotową roletą (nie na wymiar), skonsultuj swoje wyboru z projektantem – a jeśli nie masz do niego dostępu, przynajmniej z pracownikiem sklepu budowlanego w dziale z akcesoriami do dekoracji wnętrz. Serio.

3. Wstydzisz się szprosów

Mimo że szprosy w istocie nie pasują do każdego wnętrza, to jeśli stylizację swojego domu utrzymałeś w stylu rustykalnym, rozważ ich zakup.

Do wyboru masz w sumie dwa różne systemy – naklejane na okno oraz tradycyjne, tzw. wewnątrzszybowe. Wybierz te pierwsze, jeśli nie wymieniasz stolarki okiennej, a chcesz cieszyć się niepowtarzalnym wyglądem.

4. Sądzisz, że czarna farba uzdrowi wnętrze twojego domu

Nie, nie zdrowi. Może i czarne, wysoce połyskliwe, szkliwione kafelki do małej łazienki wydają się naturalnym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza (Uwaga! Nie dotyczy wnętrz z bezpośrednim dostępem do okna), ale na pewno nie matowa, ciemna farba.

Jeśli w tematach aranżacji wnętrz nie poruszasz się płynnie, zawsze możesz zdecydować się na kolory uniwersalne – biel lub jasny beż.

5. Urządzasz wnętrza tak, aby imponowały znajomym, nie tobie

Pamiętaj, że sztuką jest taki projekt salonu, sypialni, kuchni i łazienki, który będzie pewnym kompromisem między twoimi oczekiwaniami wizualnymi, a funkcjonalnością. Nie trzymaj się na siłę katalogów, inspiracji na Pintereście, Instagramie i w innych serwisach społecznościowych. Dom ma być przede wszystkim dla ciebie. Nie dla znajomych, z którymi widzisz się na kawie raz na pół roku. Serio.

Publikacja przy współpracy z zespołem Oknoplast

Oknoplast logo

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Uważaj, jak projektujesz wnętrze swojego domu. Nie popełniaj typowych błędów”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *