Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Rolety harmonijkowe od A do Z. Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko

Dziś przyglądamy się, czym różnią się rolety harmonijkowe od innych wewnętrznych przesłon okiennych i sprawdzamy, czym zasłużyły sobie na tak dużą popularność w polskich domach.

przesłona okienna roleta

Fotografia: flickr.com na licencji CC | georgiehepworth

Dlaczego warto rozważyć zakup rolet harmonijkowych?

Ze względu na swoją charakterystyczną budowę – rolety harmonijkowe (inaczej także rolety plisowane) należą do najbardziej uniwersalnych przesłon okiennych dostępnych w sprzedaży.

Rolety harmonijkowe występują w wielu różnych odmianach barwowych, materiałowych i funkcjonalnych. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy min. klasyczne i dachowe.

1. Rolety harmonijkowe zamontujesz inwazyjnie i bezinwazyjnie

Pierwszym powodem, dla którego rolety harmonijkowe są tak popularne jest tak, że mogą być zamontowane na trzy różne sposoby:

  • inwazyjnie na listwy,
  • inwazyjnie między listwy,
  • bezinwazyjnie.

Bezinwazyjny montaż to świetne rozwiązanie dla tych osób, które dzierżawią mieszkanie lub biuro i nie chcą narażać swojego portfela na dodatkowe koszty związane z trwałą ingerencją w okno.

2. Wykorzystasz je do zadań specjalnych

Rolety harmonijkowe, jak żadne inne doskonale sprawdzają w zadaniach specjalnych. Możesz przesłonić nimi m.in. okna połaciowe, a nawet te o nieregularnych kształtach (trapezowe, ukośne, półokrągłe i wiele innych).

Czytaj również: Gdzie zamontować rolety harmonijkowe? Poradnik redakcji | Z publikacji dowiesz się, w jaki sposób dbać o rolety, gdzie je wieszać i przekonasz się, że ich montaż to nic trudnego.

Przy wykorzystaniu rolet harmonijkowych z powodzeniem poradzisz sobie z ograniczeniem nadmiernego nasłonecznienia, jakie dociera do pokoju przez oszklone drzwi balkonowe i to niezależnie, czy mają przegrodę, czy nie.

3. Bez trudności wyczyścisz je w domowych warunkach

W przeciwieństwie do jakichkolwiek innych przesłon okiennych, rolety harmonijkowe mogą być z powodzeniem czyszczone w warunkach domowych. Zakurzoną tkaninę przesłaniającą warto oczyścić delikatną gąbką lub zwilżoną ściereczką z mikrofibry.

Mocniejsze zabrudzenia można usunąć płucząc zdemontowaną tkaninę rolety harmonijkowej w delikatnym środku czyszczącym (procesu nie polecamy powtarzać zbyt często, aby nie doprowadzić do przedwczesnego płowienia tkaniny).

Obejrzyj, jak działają rolety harmonijkowe na YouTube:

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
5

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

5 komentarzy na temat “Rolety harmonijkowe od A do Z. Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko”

  1. Bonter_1988 pisze:

    Plisy to zdecydowanie najlepsze rolety jakie można kupić sobie do domu. Szczególnie cenię sobie fakt, że mogę swobodnie zarządzać przesłoną okienną, decydując na jakiej wysokości będzie akurat wisiała kaseta.

    Poza tym całkiem praktyczne nadal są klasyczne żaluzje, ale wiadomo, że ich wygląd to już sprawa dyskusyjna i nie każdemu muszą podejść pod względem wizualnym. Pozdrawiam.

    1. ON pisze:

      Totalna zgoda. Sam przez wiele miesięcy męczyłem się jak mam córce przesłonić okno na dachu i nie mogłem znaleźć żadnego konkretnego rozwiązania, a rolety wolnowiszące się do tego nie sprawdzały. Harmonijkowe pasują jak ulał.

  2. gadżeciarz pisze:

    Rolety harmonijkowe to ciekawa opcja, ale nie dla każdego. Swoje trzeba jednak za nie zapłacić. Ja tam gdzie nie muszę szukać po jakieś dedykowane rozwiązania stosuję jednak rolety klasyczne wolnowiszące. Znacznie taniej to wychodzi w ogólnym rozrachunku. Sami sobie przeliczcie jak duża potrafi być różnica na dwóch średniej wielkości przesłonach.

  3. Wiesław_Borczak pisze:

    A wiecie może, czy rolety harmonijkowe można zawiesić sobie np. w altanie, albo na tarasie po zewnętrznej stronie? Czytałem, że nie bardzo, bo niby wilgoć itd., ale może ktoś z was wie, jak to działa w praktyce.

    1. P.V pisze:

      Żartujesz? Przesłon wewnętrznych nie można wieszać po zewnętrznej stronie okna i nie dotyczy to tyko rolet harmonijkowych, ale generalnie wszystkich, w tym tych w kasecie, wolnowiszących, ani żaluzji. Pod wpływem wilgoci i innych czynników mechanizm siądzie po kilku dniach. Nie polecam.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *