Lipiec 19, 2019

Pracownicy akademiccy narzekają na płace. Podwyżek jednak nie będzie

akapit

Nauczyciele akademiccy przekonują, że ich wynagrodzenia za wkład na uczelni są zbyt małe na zdobyte kwalifikacje. Wielu podnosi, że przeciętna pensja dla profesora w publicznym uniwersytecie, akademii czy politechnice w Polsce to równowartość 1,2 tys. euro, a to kilkukrotnie mniej w porównaniu do standardów zachodnioeuropejskich.

Problem wydaje się nawarstwiać

system edukacji w Polsce

flickr.com | Northern Ireland Executive

Zdaniem ekspertów problem wydaje się na tyle poważny, że wielu wykładowców decyduje się na pracę w kilku, a nierzadko także kilkunastu szkołach wyższych (rekordzista wykładał na siedemnastu uczelniach). W efekcie tzw. etos nauczyciela akademickiego ginie, a jego miejsce zastępuje liczba zer na rachunku bankowym. Udowodniono, że wykładowcy, którzy pracują na kilku stanowiskach mają problem z organizacją pracy i rzetelnym podchodzeniem do indywidualnych potrzeb studentów. Coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się obojętność, mała przykładność do przeprowadzanych egzaminów, brak pomocy podczas redagowania prac dyplomowych oraz wiele innych.

  • Czytaj również: Czy praca doktorska Stanisława Gawłowskiego jest plagiatem?

Próżne marzenia MNiSW? Wykładowcy znaleźli sposób na obejście przepisów

Resort nauki zapewnia, że praktyki podejmowane przez nauczycieli akademickich, którzy wykładają na kilku uczelniach są mu dobrze znane. O ile pierwotnie ograniczenie miało dotyczyć możliwości pracy na dwóch etatach (zgodę na drugi etat musi wydać rektor pierwszej uczelni), to nauczyciele znaleźli już sposób na obejście tej regulacji poprzez rejestrację własnych działalności gospodarczych i/lub podpisywanie umów cywilnoprawnych.

W efekcie wykładanie w kilku miejscach nadal wydaje się legalne, bo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przyjęło jeszcze skutecznej regulacji w tej sprawie.

Dodano do: Edukacja

5 komentarzy to “Pracownicy akademiccy narzekają na płace. Podwyżek jednak nie będzie”


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /home/paq2/domains/e-journalist.pl/public_html/wp-content/themes/for2/includes/theme-comments.php:74 Stack trace: #0 /home/paq2/domains/e-journalist.pl/public_html/wp-content/themes/for2/includes/theme-comments.php(31): the_commenter_link() #1 /home/paq2/domains/e-journalist.pl/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(179): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /home/paq2/domains/e-journalist.pl/public_html/wp-includes/class-wp-walker.php(145): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /home/paq2/domains/e-journalist.pl/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(139): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #4 /home/paq2/domains/e-journalist.pl/public_html/wp-includes/class-wp-walker.php(387): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #5 /home/paq2/domains/e-journalist.pl/public_html/wp-includes/comment-template.php(2174): Walker->paged_walk(Array, in /home/paq2/domains/e-journalist.pl/public_html/wp-content/themes/for2/includes/theme-comments.php on line 74