Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Nowe możliwości zatrudnienia dla lektorów językowych

Wiele mówi się o rozwoju i ewolucji edukacji zdalnej. Internet wkroczył w nasze życie na tyle, iż coraz więcej osób nie umie sobie wyobrazić życia bez dostępu do sieci. W internecie zawieramy znajomości, uczymy się, jak i pracujemy.

Fotografia: flaga Wielkiej Brytanii

Fotografia: flaga Wielkiej Brytanii

Fotografia Flickr.com CC 2.0 autor: Karen Roe

Rynek edukacji językowej na przestrzeni ostatnich kilku lat uległ i wciąż ulega przeobrażeniom. Mimo iż rośnie ilość osób, które podejmują naukę języków obcych, nie rzadko kilku jednocześnie nie wzrasta zapotrzebowanie na lektorów, nauczycieli językowych. Zwłaszcza dostrzegalna jest nadprodukcja lektorów angielskiego oraz niemieckiego. Borykają się oni nie rzadko z bezrobociem podobnie jak i specjaliści innych profesji zbyt popularnych na rynku.

Dlaczego tak się dzieje?

Zagrożeniem dla lektorów stała się edukacja online

która bazuje na zastąpieniu nauczyciela licznymi multimediami i materiałami dydaktycznymi skłaniającymi i umożliwiającymi samodzielna naukę języka łatwo i skutecznie. Na szczęście wielu osobom samodzielna nauka nie sprzyja i wciąż do skutecznej, efektywnej nauki potrzebny jest człowiek. Niezbędna pomoc nauczyciela mimo zaawansowanych technologii w tworzeniu kursów językowych dała początek nowości na rynku w postaci połączenia najlepszych możliwości współczesnej komunikacji z tradycją w nauczaniu. Tak powstał pomysł na korepetycje przeniesione na grunt internetu. Przyjęły się one doskonale. Internauci szybko docenili ich zalety. Z czasem korepetycje zaczęto doskonalić i ulepszać jak chociażby przez ułatwienie ich organizacji, rozliczeń za zajęcia itp. Z opcji tej korzysta mnóstwo osób starszych i młodszych, częściej na poziomie średniozaawansowanym. Tym samym edukacja zdalna stała się nie na rękę lektorom, którzy oferują naukę w grupach na kursach językowych, jak i indywidualne korepetycje językowe i konwersacje stacjonarnie. Przewagą lektorów jest jakość edukacji indywidualnych. Podkreślając cechy osobistego nauczyciela zachęcają do skorzystania ze swojej oferty. Wielu lektorów nie widząc dla siebie miejsca na rynku wyspecjalizowała się w nauce dość niestandardowej jak zajęcia dla przedszkolaków, niemowląt itp. Zawsze to pewna nisza rynkowa i okazja do realizacji zawodowej. Zupełnym zaskoczeniem było pojawienie się na rynku korepetycji językowych online promowanych w internecie i realizowanym przez internet. Dotychczasowy wróg lektorów jakim stał się internet stał się sprzymierzeńcem w rozwoju branży i szansą dla wielu korepetytorów. Szybko jednak możliwość podjęcia pracy w charakterze korepetytora online zyskała wiele zagrożeń. Jednym z nich stała się światowa konkurencja. Ogromna ilość lektorów oferujących naukę języków obcych wymusiła jakość zajęć, ale również uśrednienie stawek godzinowych.

Możliwość udzielania korepetycji z języka obcego przez Skype

stworzyła niszę w edukacji, która wykorzystało preply.com. Portal powstał jako platforma pośrednicząca między uczniem a korepetytorem. Serwis przypomina pojemna bazę kontaktów, rozbudowaną tablicę ogłoszeniową, w której uczniowie zainteresowani podjęciem nauki kolejnego języka lub doskonaleniem języka już znanego ma możliwość przeglądania bazy danych i wybranie jednej oferty. Dzięki Preply korepetytorzy promujący swoje usługi w postaci profilów nauczyciela w Preply zyskują dostęp do szerokiego grona potencjalnych uczniów, klientów. Internauci poszukujący korepetytora natomiast zyskują dostęp do obszernej ilości zróżnicowanych kontaktów. To uzupełnia nowa opcja zatrudnienia, najczęściej samozatrudnienia. Podobnie jak dla uczniów, także dla nauczycieli jest to wygodna forma nauki, bowiem można zajęcia rozplanować w czasie, pogodzić z drugą praca, etatem, nauką w szkole, czy też wychowaniem dzieci itp. To okazja dla początkujących, którzy chcą zdobyć doświadczenie w korepetycjach, dorobić do studiów, jak i spróbować swych sił w nauczaniu. Jest to bez wątpienia wyzwanie bo jednak korepetycje przez Skype nieco się różnią od stacjonarnych. W końcu to ogromna szansa dla korepetytorów z małych miasteczek i gmin wiejskich, gdzie niewielka ilośc odbiorców ogranicza możliwości zarobkowe. By pracować w zawodzie lektora trzeba zwykle liczyć się z dalekim dojazdem do szkół językowych i miasta, tymczasem korzystając z możliwości nauki zdalnej mogą również i ci korepetytorzy uczyć, zarabiać i rozwijać się zawodowo, wzbogacać edukację zdalną.

Preply to atrakcyjna platforma językowa i nie tylko

Dzięki serwisowi pozyskasz uczniów, będziesz mógł się wykazać wiedzą i umiejętnościami, konkurować z najlepszymi i dać się poznać z jak najlepszej strony. To także możliwość wypracowania sobie pewnej renomy, opinii w sieci, która ma znaczenie dla korepetytorów zdalnych oferujących poza zajęciami przez Skype także lekturę bloga, materiały i ćwiczenia językowe itp. Dla wielu osób praca zdalna to dodatek do etatu, jednak dla wielu osób to jedyne źródło utrzymania. Stad też w Preply znajdziemy korepetytorów dyspozycyjnych w wybrane dni i godziny, jak też nauczycieli dyspozycyjnych całą dobre, gotowych uczyć nie tylko w środku dnia, ale również w niestandardowych godzinach, tak by pozyskać jak najwięcej uczniów. Co więcej nietypowe zajęcia, czy pod względem terminów zajęć, formy czy tematyki mogą być lepiej płatnymi usługami, w których warto jest się wyspecjalizować.

Wbrew pozorom nie jest łatwo o ucznia w Preply. Nie oszukamy nikogo swoją kompetencją, jeśli jej nie posiadamy, bowiem uczniowie mogą wystawić nam ocenę po odbytych zajęciach, a środki od ucznia trafią na nasze konto dopiero po zaakceptowaniu zajęć. W interesie uczniów Preply zapewnia możliwość reklamowania usług, co oznacza iż serwis gwarantuje wysoką jakość zajęć i jej przestrzega. O ile serwis udostępnia oferty wszystkich korepetytorów zainteresowanych promocją w Preply, to rynek ruguje skutecznie kiepskich korepetytorów.

Preply jest niesamowitym przełomem w nauce, serwisem ze świetlaną przyszłością. Za ciosem korepetycji językowych w Preply pojawiły się korepetycje z matematyki, fizyki, a nawet historii. Ciepłe przyjęcie internautów pomaga w upowszechnianiu korepetycji online jako alternatywy dla kursów językowych, jak i element uzupełniający i urozmaicający naukę grupowa, samodzielną. Korepetycje przez Skype mogą pełnić takie same role jak i stacjonarne zajęcia z indywidualnym nauczycielem. Mogą być powtórką materiału, przygotowaniem do egzaminu, bazą dla procesu nauczania, jak i dodatkiem, zajęciami uzupełniającymi zaległości, poszerzającymi zakres wiedzy itp. Jeżeli jeszcze nie poznałeś oferty Preply to warto jest się z nią zapoznać. Bez wątpienia warto jest dołączyć do społeczności preply.com, gdyż zapewnia same plusy, jednak sam powinieneś zdecydować. Co ważne nawet jeśli jeszcze nie udzielasz korepetycji zdalnych, także możesz i powinieneś ogłosić się w Preply. W platformie dostępne są również korepetycje tradycyjne, a ofertę swoich usług zawsze możesz rozszerzyć o zajęcia via Skype. Kwestią nastawienie i doświadczenia jest przejście od korepetycji tradycyjnych do zdalnych. Z pewnością za korepetycjami online przemawia wygoda, jak też dostęp do szerokiego rynku uczniów nie tylko z Polski, ale dosłownie całego świata. Będąc korepetytorem w Preply trafić może się nam uczeń, który będzie chciał uczyć się angielskiego po polsku, zaś polski nie będzie jego językiem ojczystym. To niewątpliwie ciekawe doświadczenie zawodowe.

Jeśli dodatkowa praca dla lektora języka angielskiego (Warszawa) jest ciekawą propozycją to zapraszamy na stronę www po więcej szczegółów.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Oszczędzanie na paliwie

Barbara Zadrożna

Brutalne rozszerzenie do Total War:Rome II

Barbara Zadrożna

Leasing samochodów używanych

Barbara Zadrożna

Moda męska na lato

Barbara Zadrożna

Jakie prawa ma pasażer samolotu?

Barbara Zadrożna

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Nowe możliwości zatrudnienia dla lektorów językowych”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *