Lipiec 19, 2019

Święty Mikołaj dawniej i dziś

akapit

Z czym kojarzy Wam się postać Świętego Mikołaja? Z Laponią, saniami, reniferami i czerwonym kubrakiem? To nie dziwi – tak właśnie przedstawiają go dziś media, jak świat długi i szeroki. Ten stereotypowy wizerunek świętego utrwalił się w popkulturze jednak dopiero w ostatnim stuleciu. A historia tej wyjątkowej postaci sięga aż do początków chrześcijaństwa.

mikołaj

Fotografia: Znacie historię Św. Mikołaja? My tak

Przekonaj się, jak zmienił się wizerunek świętego przez wieki i przekonaj, że nie zawsze był on staruszkiem z dużą brodą i saniami ciągniętymi przez zastęp reniferów.

Historia prawdziwa

Zacznijmy od zupełnych podstaw. Święty Mikołaj jest postacią autentyczną, a nie bajkową. Ale jego historia życia wygląda zupełnie inaczej niż ta, którą poznać możemy na zdjęciach i w innych przekazach medialnych z ostatnich lat. Mikołaj był biskupem chrześcijańskim żyjącym w Patarze na przełomie III i IV wieku naszej ery w. Zaś większość życia, już w stanie kapłańskim, spędził w Myrze. Czy to w pobliżu Laponii? Nic bardziej mylnego. Miasto to znajduje się w starożytnej Licji na terenie Azji Mniejszej, a więc w dzisiejszej… Turcji. Nie sposób więc podejrzewać świętego o noszenie grubego, czerwonego kubraka czy wełnianej czapki z futrem.

Prawdziwy Święty Mikołaj jednak – podobnie jak ten z reklamy – znany był ze swojej działalności dobroczynnej. Świadectwa potwierdzają, że biskup chętnie pomagał mieszkańcom Myry, niejednokrotnie radując ich w trudnej sytuacji materialnej. Święty jest również patronem panien. Jak głosi legenda: w grudniowy dzień, w tajemnicy przyniósł posag młodej dziewczynie – tak, by mimo ubóstwa, mogła wyjść dobrze za mąż.

Wcielenia świętego w wersji „oryginalnej” możemy zobaczyć na fotografiach z dawnych lat. Mikołaj w biskupiej tiarze i szatach na kształt liturgicznych wręczał podarunki w naszym kraju (do spółki z komunistycznym Dziadkiem Mrozem czy Gwiazdorem) jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dziś jednak powoli ten wizerunek się zaciera, ustępując miejsca temu medialnemu.

Mikołaj, jakiego znamy

Drugie, bardziej znane oblicze Mikołaja możemy zobaczyć na niemal każdym kroku. Czerwony strój, wielki worek z prezentami, czapka z pomponem i długa, gęsta broda. Ten jowialny i sympatyczny wizerunek bajkowej postaci, która mieszka na Biegunie Północnym i dla której prezenty przygotowują Elfy narodził się w głowach twórców popularnego napoju gazowanego. To w ich reklamach utrwalono obraz Mikołaja, który pokochały miliony. Dziś dzieci oczekują prezentów właśnie od niego.

Bez względu na to, którego Świętego Mikołaja planujesz zaprosić do swojego domu w gwiazdkowy wieczór – „klasycznego” biskupa, czy „starszego pana z Laponii” – upewnij się, żeby nie przyszedł z pustymi rękoma… Sprawdź szeroką ofertę prezentów świątecznych na www.empik.com. Skorzystaj z aktualnych promocji świątecznych i pomóż Mikołajowi wywołać uśmiech na twarzach Twoich bliskich!

Dodano do: Kultura

Nie skomentowano.

Zostaw komentarz