Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Pogoda i klimat w Meksyku

Meksykańska plażaMeksyk jest państwem leżącym w Ameryce Środkowej. Graniczy on z takimi państwami jak Stany Zjednoczone, Gwatemala i Belize. Jest to jedno z bardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym państw i mimo wysokich cen wypoczynku tam wiele osób wybiera właśnie ten egzotyczny kraj ze względu na pogodę i klimat jaki w nim panuje. Najpopularniejsze regiony turystyczne, które są najczęściej wybierane przez urlopowiczów to Jukatan, Zatoka Meksykańska czy Playa del Carmen – region stworzony specjalnie dla zamożnych. W tym artykule piszemy o klimacie oraz pogodzie panujących na terenie wyżej wymienionych obszarów oraz innych części tego egzotycznego kraju…

Opady atmosferyczne

Meksyk jest krajem zajmującym bardzo dużą powierzchnię i ponad połowa jej części znajduje się na pod zwrotnikiem Raka czyli w rejonach bardzo wilgotnych, dla których charakterystyczna jest duża ilość opadów w ciągu roku. Ich źródłem są wilgotne, morskie masy powietrza, które są sprowadzane przez niskie ciśnienie atmosferyczne. Największa ilość opadów przypada tutaj na okres od maja do sierpnia. Warto również dodać, że na wschodnim i zachodnim wybrzeżu bardzo często można napotkać huragany (głównie sierpień i październik). Natomiast na północy kraju opady występują bardzo rzadko – jest to spowodowane występowaniem pustyń i półpustyń, które są charakterystyczne dla obszarów zwrotnikowych.

Większość obszarów ponad zwrotnikiem Raka spada otrzymuje 500mm deszczu rocznie. Jeszcze mniej, bo 250mm, spada w stanie Kalifornia Dolna oraz pustyni Sonora. Obfite opady można zauważyć jedynie w rejonie równiny nad Zatoką Meksykańską, od Tampico po Villahermosa oraz Chiapas i półwysep Jukatan.

Temperatura powietrza i obszary klimatyczne

Średnia temperatura powietrza w przeciągu całego roku nie jest zróżnicowana. Amplituda nie przekracza raczej 5°C. W zimę w tym regionie pada sporo deszczu. Największy wpływ na klimat ma wysokość nad poziomem morza. Tereny znajdują się na wysokości 0-900m n.p.m. nazywane są w Meksyku tierra caliente. Jest tam bardzo ciepło. Obszary położone na wysokości od 900 do 1800m n.p.m. przyjęły miano terra templada. Panują tam umiarkowane temperatury powietrza w granicach 18°C. Trzecim obszarem, można powiedzieć, że zimnym jak na ten kraj jest tierra fria. Obejmuje on tereny do 3300m n.p.m. – temperatury powietrza są tam często mniejsze niż 15°C. Ciekawostką z pewnością jest to, że w Meksyku na obszarach zwanych paramos leży śnieg!

Im bliżej granicy Meksyku z USA tym temperatura jest wyższa. Rekordowe, sięgające 43°C są odnotowywane w środkowej części Mesy Północnej, Kalifornii Dolnej i na pustyni Sonora.

Wnioski końcowe

Ze względu na bardzo wysokie temperatury w Meksyku ilość opadów jest niewystarczająca. Z pewnością taki klimat może być problemem dla mieszkańców tego jakże pięknego kraju, jednak dla nas – turystów – jest on wyśmienity!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Pogoda i klimat w Meksyku”

  1. Turysta pisze:

    Byłem w Meksyku dwa razy. Będę wracał tam za każdym razem kiedy będzie to tylko możliwe. Znakomite, wyzwolone z barier miejsce. Polecam każdemu, kto jeszcze się nad tym zastanawia.

  2. Iwona pisze:

    Mnie zawsze śmieszy, jak na filmach pokazują Meksyk to w nieco zażółconym obrazie. Zwróciliście na to uwagę?

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *