Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Koszalinianie skarżą się na parkometry. Dlaczego?

Koszalińska strefa płatnego parkowania wydaje się, że nie powstała z myślą o samych kierowcach. Ci są zdania, że inkasenci byli tańsi w utrzymaniu od samoobsługowych budek, a świadczona przez nich usługa znacznie przyjaźniejsza koszalinianom. Decyzji władz nie rozumie co 3. pytany o sens wdrożenia parkometrów mieszkaniec.

bilet parkingowy

Fotografia: wydruk z koszalińskiego parkometru

– Nie wiem, dlaczego Koszalin podjął taką decyzję – informuje nas 40-letni Pan Robert, kierowca taksówki. – Fakt, nieczęsto korzystam z płatnych parkingów, bo do postoju mam wyznaczoną specjalną strefę dla taxi, ale widzę co się dzieje przed parkometrami – dodaje.

Dwa dni temu ktoś próbował wydrukować bilet w sobotę, bo parkometry nie są przecież wyłączane na weekendy, a płacić nie trzeba.

Miło być taniej, jest znacznie drożej

Problemów wydaje się jednak więcej. Wprowadzenie parkometrów podwyższyło cenę o 20 gr w całym mieście.

Za tak dużą inwestycję miasta zapłacili ze swoich kieszeni mieszkańcy miasta, a na obniżki nie ma co liczyć. Wielu oczekiwało tańszej tzw. „godzinówki”, bo część osób musiała zostać prawdopodobnie zwolniona. Okazuję się, że parkometry są mniej ekonomiczne, a zatem jak można się domyślać także droższe w utrzymaniu.

Kwietniowy przewrót przyniósł poważny cios w kieszenie osób, które nie mają odliczonych pieniędzy na godzinę lub 30 minut parkowania. Parkometry bowiem nie wydają reszty, a doliczają jedynie czas postoju. W efekcie osoba, która w portfelu ma 5 zł, a chce wyjść na kilkadziesiąt sekund do sklepu, będzie zmuszona do wydrukowania sobie biletu na kilkugodzinny postój.

Miasto zwolniło przynajmniej część parkingowych

Zaskakująco trudna wydaje się obsługa płatności z poziomu telefonu komórkowego, a w tym szczególnie dla osób starszych. Niestety do obsługi potrzeba jest aplikacja, którą należy pobrać za pośrednictwem połączenia internetowego, a jej aktywacja i pierwsza obsługa zdaniem kierowców trwa przynajmniej kilka minut. Czarę goryczy przelewa także umiejscowienie parkometrów w strefach. Niekiedy na kilkudziesięciometrowym odcinku parkingu stoi jeden automat, a podróż w jego stronę i z powrotem do auta jest mało komfortowa.

Koszalin martwi się także o zatrudnienie. Według nich tylko część byłych inkasentów znalazła pracę jako kontrolerzy stref parkingowych. Pytani o sens wprowadzenia do miasta parkometrów zastanawiają się w pierwszej kolejności nad losem ludzi, dopiero po chwili nadchodzi refleksja na temat samej użyteczności i komfortu usługi.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Koszalinianie skarżą się na parkometry. Dlaczego?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *