Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących

Inwestowanie pieniędzy, czyli takie ich ulokowanie żeby pracowały i przynosiły zyski, to temat, który prędzej czy później pojawi się w życiu każdego człowieka. Niestety, przeciętny Polak ma o inwestowaniu bardzo niewielkie pojęcie, żeby nie powiedzieć, że nie ma go wcale. Tak więc pod pojęciem „inwestowanie” rozumie zwykle wpłacenie pieniędzy na lokatę bankową i otrzymywanie 4-5% w skali roku. Ale inwestowanie rzecz jasna temat znacznie bardziej rozległy, a możliwości jest tutaj naprawdę wiele.

Bezpieczne inwestycje

Pierwszą grupę inwestycji stanowią tzw. bezpieczne inwestycje, które gwarantują stopę zwrotu wyższą niż inflacja (można przyjąć, że około 5% w skali roku), ale w zamian za to są bardzo bezpieczne – na 99,9% inwestor nie straci swoich pieniędzy.

Do takich inwestycji zaliczyć możemy wspomniane lokaty bankowe, ale nie tylko. Bezpiecznymi inwestycjami będą także obligacje skarbowe oraz obligacje wypuszczane przez duże spółki. Do grona tego można jeszcze dodać fundusze inwestycyjne, skupiające się na inwestowaniu w rynek pieniężny lub obligacje.

Zarobić więcej

5% rocznie to mało, stąd też wiele osób szuka takich inwestycji, które zapewnią znacznie większą stopę zwrotu. Gdzie je znaleźć?

Na pewno na giełdzie. Akcje giełdowe zaliczane są do najbardziej ryzykownych, ale przy okazji także do najbardziej dochodowych inwestycji. Ryzyko i potencjalny zysk są tu ze sobą ściśle powiązane. Najkrócej można to ująć tak, że im mniejsza spółka tym większa szansa na ogromne zyski, ale też dużo większe ryzyko utraty części kapitału.

Dochodowe mogą być także inwestycje alternatywne, czyli mniej popularne formy inwestowania. Wymienić tu można chociażby modne ostatnio złoto (oraz inne surowce – np. srebro czy ropa naftowa), waluty albo monety kolekcjonerskie. Dużymi zyskami kuszą także bardziej egzotyczne inwestycje – wino czy… sztuka (obrazy, rzeźby).

Możliwości – jak widać – jest naprawdę sporo, a to, w co zainwestować swoje pieniądze może być nie lada dylematem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Inwestowanie pieniędzy dla początkujących”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *