Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Uniwersytet Jagielloński na pierwszym miejscu w Polsce. Nowy ranking uczelni wyższych

Znamy już najnowszy ranking uczelni wyższych opracowany wspólnie przez Rzeczpospolitą oraz Perspektywy. Pozycje Uniwersytety Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego nie powinny nikogo dziwić. Przedstawiamy skrócone , opisowe zestawienie placówek, które znalazły się na czele tegorocznego zestawienia tabelarycznego.

polskie uczelnie

fot. www.sxc.hu

To już trzynasta edycja rankingu, w którym klasyfikowano w sumie przeszło dwieście dwadzieścia krajowych uczelni – prywatnych i publicznych.

W TOP 5 znalazły się odpowiednio: Uniwersytet Jagielloński, poznański Uniwersytet Adama Mickiewicza, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Wrocławska. Dalej to już Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny (Poznań), a także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i warszawska Szkoła Główna Handlowa.

  • Sprawdź też: Jaka jest najgorsza politechnika w Polsce?

Osoby, które odpowiadały za opracowanie rankingu, sugerowały się siłą naukową uczelni, szeroko rozumianymi warunkami studiowania, a także poziomem innowacyjności, umiędzynarodowienia oraz prestiżem placówki.

Polskie uczelnie z problemami demograficznymi

Warto wspomnieć jednak, że polskie uczelnie o ile starają się coraz bardziej przykręcać śrubę i walczyć o najlepsze pozycje w krajowych i zagranicznych rankingach, o type głównym hamulcem wydaje się być demografia. Z informacji przekazanych przez Puls Biznesu wynika, że jedyną szansą na rozwiązanie tego problemu jest konsolidacja rynku.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat z polskiego rynku edukacyjnego zniknęło blisko 20 uczelni. Dane resortu nauki dowodzą, że w Polsce działa przeszło 300 prywatnych uczelni, a ich liczba spadła dopiero pierwszy raz od przynajmniej dwóch dekad.

Wyraźny niż demograficzny to efekt regularnie starzejącego się społeczeństwa. Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że dziś młodych ludzi w wieku 19 lat jest niecałych 500 tys. osób, a jeszcze w 2008r. było ich 581 tys.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Uniwersytet Jagielloński na pierwszym miejscu w Polsce. Nowy ranking uczelni wyższych”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *