Czerwiec 25, 2019

Opony nowe czy używane?

akapit

Specjaliści alarmują, że polski rynek oponiarski jest zalewany przed produkty drugiej kategorii. Używane ogumienie jest coraz częstszym powodem wypadków na krajowych drogach. Tanie, nie zawsze znaczy dobre.

opony nowe czy używanePolski rynek dynamicznie się zmienia. Używek coraz więcej w obrocie

Na polskich targowiskach i lokalnych bazarach pojawia się coraz więcej opon używanych. Tańsze nawet o kilkadziesiąt procent skutecznie ściągają uwagę potencjalnych nabywców. Kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić kilka groszy w rzeczywistości narażają się na nieprzyjemne konsekwencje.

Należy liczyć się z tym, że na ogół nie znamy źródła z jakiego pochodzi ogumienie z drugiej ręki. Poza tym, nabywając nawet stosunkowo młode opony używane (powiedzmy kilkumiesięczne) i tak tracimy teoretycznie przysługującą nam gwarancję, która pozwala na ewentualną naprawę konstrukcji w razie wykrycia wad fabrycznych. Zakup opon używanych to tak naprawdę kiepska inwestycja, ponieważ ryzyko jakiego podejmuje się w takim przypadku kierowca, nie jest współmierne do rzekomych oszczędności w portfelu.

Dlaczego warto zapomnieć o zakupie opon używanych?

Powodów, dla których warto zrezygnować z zakupu używanego ogumienia jest wiele. Polacy wydaje się, że nie doceniają roli jaką odgrywają opony w bezpieczeństwie osób, które poruszają się po drogach. Zmotywowani do skrajnych oszczędności, podejmują się zakupów z niesprawdzonych źródeł, a samych zakupów nie traktują zbyt poważnie.

» Przeczytaj także: Wymiana opon letnich na zimowe

Niestety nabywając opony używane musimy zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować stanu wybranych przez nas egzemplarzy. Wiele z nich pochodzi z poważnych kraks drogowych, a zdemontowane opony, które z zewnątrz wyglądają poprawnie, są na ogół uszkodzone po ich wewnętrznej stronie.

Poza tym trudno określić, czy nabyte opony były transportowane przez handlującego w odpowiedni sposób, a samo ogumienie nie było narażone na działanie wilgoci lub nadmiernych promieni słonecznych.

Zakup opon jest możliwie złą inwestycją. Niepewne źródło, kiepski stan opon przekładają się z czasem na potencjalne niebezpieczeństwo na drodze.

Dodano do: Motoryzacja

Nie skomentowano.

Zostaw komentarz