Czerwiec 25, 2019

Skalar – warunki hodowlane

akapit

Skalar zwany często także żaglowcem lub rybą księżycową to coraz popularniejszy mieszkaniec domowych akwariów. Osobniki z tego gatunku to jednak dość wymagający słodkowodni pływacy i nie są polecani dla początkujących hodowców. Wymagają dużych i stosunkowo wysokich zbiorników z gęsto obsadzonym roślinami ostatnim, trzecim planem.

Akwarystyka

fot. flickr.com | aut. tartaruga33

Akwarystyka jest już bogata w opisy żaglowca wielkiego. Jedna ze starszych ryb jakie były znane w Europie (chociaż do Polski trafił dość późno bo w 1922r.) szybko trafiła w ręce akwarystów i dziś jej zachowania i wymagania są dość dobrze scharakteryzowane w branżowej literaturze.

Skalar pochodzi z Amazonki oraz dorzecza rzeki Orinoko. Zasiedla także wody Essequibo i żyje wśród wysokich roślin i licznie występujących korzeni potężnych drzew.

Posiada bocznie spłaszczone ciało i chociaż względnie uważana za “obojętną” w akwarium jest gatunkiem stadnym i powinna być trzymana w małych grupach. Agresję wobec innych mieszkańców słodkowodnego zbiornika wykazuje dopiero podczas tarła. Na co dzień łagodna i podatna na ataki mniejszych rybek, które podgryzają jej szerokie płetwy. Skalar sięga do pół metra wysokości oraz do ok. 15-17 cm długości. Akwarystyka słodkowodna wyróżnia wiele odmian kolorystycznych tej ryby, ale najpopularniejszymi są: czarna, srebrzysta oraz marmurkowa.

Skalary to pielęgnice wymagające akwarium o pojemności przyjemniej 100 l. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony wysokimi roślinami, wśród których osobniki będą mogły swobodnie przepływać. Dobrze, aby pierwszy plan był wolny od korzeni i innych przeszkód. Lustro wody warto przykryć miejscowo pływającymi roślinkami, np. pistią rozetkową. Optymalną temperaturą do życia jest 25 °C o pH w okolicy 5. Skalary to jednostki zasadniczo wszystkożerne, chociaż preferują pokarm żywy.

Dodano do: Przyroda

Nie skomentowano.

Zostaw komentarz