Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Skalar – warunki hodowlane

Skalar zwany często także żaglowcem lub rybą księżycową to coraz popularniejszy mieszkaniec domowych akwariów. Osobniki z tego gatunku to jednak dość wymagający słodkowodni pływacy i nie są polecani dla początkujących hodowców. Wymagają dużych i stosunkowo wysokich zbiorników z gęsto obsadzonym roślinami ostatnim, trzecim planem.

Akwarystyka

fot. flickr.com | aut. tartaruga33

Akwarystyka jest już bogata w opisy żaglowca wielkiego. Jedna ze starszych ryb jakie były znane w Europie (chociaż do Polski trafił dość późno bo w 1922r.) szybko trafiła w ręce akwarystów i dziś jej zachowania i wymagania są dość dobrze scharakteryzowane w branżowej literaturze.

Skalar pochodzi z Amazonki oraz dorzecza rzeki Orinoko. Zasiedla także wody Essequibo i żyje wśród wysokich roślin i licznie występujących korzeni potężnych drzew.

Posiada bocznie spłaszczone ciało i chociaż względnie uważana za “obojętną” w akwarium jest gatunkiem stadnym i powinna być trzymana w małych grupach. Agresję wobec innych mieszkańców słodkowodnego zbiornika wykazuje dopiero podczas tarła. Na co dzień łagodna i podatna na ataki mniejszych rybek, które podgryzają jej szerokie płetwy. Skalar sięga do pół metra wysokości oraz do ok. 15-17 cm długości. Akwarystyka słodkowodna wyróżnia wiele odmian kolorystycznych tej ryby, ale najpopularniejszymi są: czarna, srebrzysta oraz marmurkowa.

Skalary to pielęgnice wymagające akwarium o pojemności przyjemniej 100 l. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony wysokimi roślinami, wśród których osobniki będą mogły swobodnie przepływać. Dobrze, aby pierwszy plan był wolny od korzeni i innych przeszkód. Lustro wody warto przykryć miejscowo pływającymi roślinkami, np. pistią rozetkową. Optymalną temperaturą do życia jest 25 °C o pH w okolicy 5. Skalary to jednostki zasadniczo wszystkożerne, chociaż preferują pokarm żywy.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Jakie garnitury na wesele?

Barbara Zadrożna

1 tydzień

Jest ciepło. I jeszcze długo będzie

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Skalar – warunki hodowlane”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *