Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Jak niedrogo otworzyć sklep internetowy?
Wiem, wiem. Niejeden czytelnik z pewnością zarzuci mi na samym początku, że „niedrogo” będzie zwykle oznaczało „słabo”. Postanowiłem, że w tym artykule nie będę o tym pisał, bo to temat na osobny tekst lub dłuższą dysputę, wspomnę tylko, że nie raz widziałem, że „niedrogo” wcale nie oznaczało „źle” – często było wręcz przeciwnie.
Zwykle to od właściciela biznesu zależy, czy jego działalność rozwinie się czy upadnie. Nawet posługując się nieidealnymi narzędziami (zakładam, że skoro „niedrogie”, to często i „nieidealne”) można rozwinąć całkiem nieźle funkcjonujący biznes, a temat taniego zakładania sklepu traktuję zwykle jako początek do czegoś większego. Nie mając pieniędzy na drogie rozwiązania, możemy bowiem albo odkładać start biznesu albo spróbować z tym, co mamy. Ja zwykle wybieram tę drugą opcję.
Jak więc założyć sklep bez konieczności zlecania go programiście?
Jest wiele systemów, które możesz wykorzystać do założenia – nawet samodzielnego – własnego sklepu. Opierają się one zawsze na gotowych elementach (takie rozwiązanie znane jest choćby z pokrewnej branży tworzenia stron internetowych): gotowych skryptach (fragmentach kodu), gotowych oprawach graficznych, itp. Zwykle można również zlecić stworzenie np. grafiki tylko dla Ciebie – wtedy sklep będzie zupełnie unikalny. Ale tylko od Twojego portfela zależy, którą możliwość wybierzesz.
Możliwości, które masz do wyboru, można podzielić na dwie grupy:
- Rozwiązania na Twoim serwerze
- Rozwiązania na czyimś serwerze
Czym jest serwer?
Serwer jest jakby miejscem na stronę www lub sklep internetowy. Jeśli dopiero zastanawiasz się jak otworzyć sklep internetowy, to wybór serwera jest przed Tobą. Serwer można w uproszczeniu porównać do dysku twardego – sklep będzie składał się z plików (z kodem PHP, HTML, graficznych) i te pliki muszą być gdzieś umieszczone.
A więc musisz mieć do dyspozycji serwer. Jest wiele firm, które udostępniają serwer klientom – są to tzw. firmy hostingowe, a hosting to właśnie udostępnienie fragmentu serwera klientom.
Masz więc możliwość:
- Kupić konto hostingowe i na nim założyć swój sklep
- Skorzystać ze oferty firmy, która udostępni Ci swoje oprogramowanie do prowadzenia sklepu wraz z serwerem – nie musisz wtedy kupować swojego.
Wybór jednej z powyższych możliwości będzie oczywiście zależał od tego, w jaki sposób postanowisz założyć sklep internetowy. W następnym artykule pokażę Ci jak dokonać tego wyboru.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.
Oczywiście, można samemu stworzyć e-sklep, jednak wymaga to ogromnej wiedzy i znajomości kwestii związanych z optymalizacją strony e-sklepu oraz z umiejętnym wypozycjonowaniem i wypromowanie takowej strony. Bez odpowiedniej wiedzy, takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego dużo bezpieczniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się tworzeniem e-sklepów i ich e-marketingiem. Jeśli ktoś ma taką możliwość to warto takowe rozwiązanie rozważyć, gdyż na pewno w dłuższej perspektywie taka inwestycja się po prostu zwróci.