Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kręcą cię skoki spadochronowe? Sprawdź, jak zacząć

Skakanie ze spadochronem zawsze było na szczycie twojej listy marzeń? W takim przypadku możesz zrealizować je obecnie bez problemu – dzięki skokom tandemowym przeżyjesz to samo, co skoczek spadochronowy, ale bez żadnego wcześniejszego przygotowania. Gdy masz ochotę na coś szalonego lub chcesz związać się ze spadochroniarstwem na dłużej, skoki spadochronowe w tandemie to strzał w dziesiątkę!

Fotografia flickr.com, licencja CC | Autor: Morgan Sherwood

Fotografia flickr.com, licencja CC | Autor: Morgan Sherwood

Na czym polegają skoki tandemowe?

Skoki spadochronowe tego rodzaju polegają na wykonaniu ich w dwójkę – skacze instruktor, inaczej tandem pilot, a także pasażer, czyli uczestnik, który zdecydował się na krok w przestworza. Obaj spięci są specjalną uprzężą, a na plecach instruktora znajduje się spadochron z automatem. Skoki te, wbrew pozorom, są najbezpieczniejszymi w sporcie spadochroniarskim, dlatego nie trzeba obawiać się o nic, tylko rozkoszować się emocjami i widokami.

Przed skokiem uczestnik nie musi przechodzić żadnych długotrwałych szkoleń, nie jest wymagana wyjątkowo dobra kondycja czy nawet badania lekarskie – to powoduje, że ze skoków tandemowych korzysta dzisiaj tak wiele osób, które chcą przeżyć coś niecodziennego, pokonać swój strach, przekonać się, jak to jest, gdy leci się w przestworzach z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę. Skok w tandemie jest też najlepszym wprowadzeniem do skoków spadochronowych. Gdy spodobają ci się te emocje, możesz następnie zapisać się na szkolenie AFF, które uczy samodzielnego skakania.

Gdzie można skoczyć w tandemie?

Obecnie skoki tandemowe są organizowane na terenie całej Polski przez wiele szkół spadochronowych. Adresy można już teraz wyszukać w internecie, a nawet wykonać rezerwację online – wystarczy tylko wybrać termin, rodzaj skoku, opłacić zaliczkę lub całość z góry, a potem wyznaczonego dnia przyjechać na lotnisko.

Skoki spadochronowe odbywają się na mniejszych lotniskach i lądowiskach cywilnych. Jedna z największych szkół spadochronowych Skydive organizuje skoki w Kruszynie pod Włocławkiem, w Gliwicach, Przasnyszu oraz w Pruszczu Gdańskim.

Jaki skok tandemowy wybrać?

Przy rezerwacji skoku spadochronowego do wyboru jest kilka różnych jego opcji – warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wysokość skoku. Skok z 3000 metrów zapewnia około 30 sekund swobodnego spadania i kosztuje około 500-600 złotych, skok z 4000 metrów to już 60 sekund spadania bez otwarcia czaszy spadochronowej, ale kosztuje więcej, bo około 700-800 złotych. Gdy liczą się najlepsze emocje, warto zdecydować się, oczywiście, na 4000 metrów.

Dodatkowo także istnieje możliwość wykupienia wideorejestracji skoku spadochronowego. Wtedy razem z tandemem wyskakuje także jeszcze jeden skoczek z kamerą na kasku, który wykonuje zdjęcia i filmy wyczynu. Można je potem odebrać po skoku lub pobrać z internetu. Za usługę wideofilmowania trzeba zapłacić dodatkowo około 250 złotych, ale przynajmniej podczas pierwszego skoku warto się na nią zdecydować, aby mieć pamiątkę i pochwalić się przed znajomymi.

Jeżeli zatem marzysz o skoku spadochronowym, na początek wybierz tandem – skoczysz bez szczególnych przygotowań. Potem, gdy podniebne przygody przypadną ci do gustu, możesz skorzystać z profesjonalnych szkoleń, by skakać samodzielnie. Warto spróbować!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Kręcą cię skoki spadochronowe? Sprawdź, jak zacząć”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *