Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
W lipcu, ogrodników czeka wzmożona liczba prac. Zobacz, jak zadbać o przydomowy zieleniec latem
W lipcu, amatorów przydomowych ogrodów czeka znacznie więcej pracy niż jeszcze w połowie czerwca. Poza najważniejszymi obowiązkami, jakimi jest nawożenie i regularne podlewanie roślin, w tym miesiącu warto zająć się usuwaniem przekwitłych kwiatów oraz usuwaniem chwastów.
Rośliny regularnie zraszaj wodą
Lipiec to już miesiąc, w którym większość roślin jest ostatecznie rozwiniętych, dlatego kluczowym dla ich właściwego rozwoju staje się regularne podlewanie.
Cały ogród warto zraszać przynajmniej raz w ciągu dnia, a przy okresowych upałach – dwukrotnie, tj. wczesnym rankiem i wieczorem, tuż po zajściu słońca. Ostre promienie za dnia powodują, że woda szybko odparowuje, a gleba nie jest w stanie utrzymać oczekiwanego poziomu wilgotności.
Na wysoką temperaturę szczególnie narażone są te rośliny, które uprawia się w pojemnikach. W lipcu, skrzynki plastikowe powinny być regularne uzupełniane o wodę, a grunt wzbogacany o tzw. granulki hydrożelowe, które gromadzą wilgoć i w miarę potrzeb, przy upałach, oddają je korzeniom.
Pamiętaj o pielęgnacji wymagających drzew i krzewów
Pod koniec lipca, drzewa warto zasilić o nawóz uzupełniający, co pozwoli im utrzymać odpowiednio dobrą kondycję w kolejnych miesiącach.
Warto mieć na uwadze, że początek kalendarzowego lata jest ostatnim terminem, w którym można sadzić rośliny, które dostępne są jeszcze w hurtowniach i sklepach ogrodniczych w skrzynkach. Sadzimy je tylko w okresie całkowitego zachmurzenia, w innym razie rośliny mogą się nie przyjąć.
W pierwszych dniach lipca warto zwrócić uwagę na róże, które w tym okresie są szczególnie narażone na ataki grzybów oraz szkodników. Odpowiednio wczesne zrozumienie problemu pozwala na stosunkowo szybkie pozbycie się ewentualnych problemów.
Zadbaj o nawóz dla kwiatów jedno- i dwuletnich
Kwiaty jedno- i dwuletnie powinny być w tym okresie regularnie podlewane, a podłoże, z jakiego wyrastają można wzbogacić i dodatkowe mieszkanki nawozowe, przedłużając tym samym okres ich kwitnięcia.
Lipiec jest już także właściwym miesiącem do zbierania tych roślin, które ogrodnicy planują zasuszyć. Warto zbierać je w niewielkich garściach, a wszystkie zawiesić kwiatem w dół w miejscu, w którym nie panuje nadmierne nasłonecznienie, ale jest przy tym sucho (piwnica może okazać się nieodpowiednia).
Przesadź ostatnie byliny
W tym miesiącu można jeszcze przesadzać ostatnie byliny, dzielić je i sadzić w gruncie. Podobnie jak w przypadku innych, drobnych roślin, kwiaty sadzimy przy całkowitym lub przynajmniej częściowym zachmurzeniu. Mniej odporne na nasilające się nasłonecznienie rośliny można przykryć włókniną.
Najwyższym bylinom należy zapewnić odpowiednie podparcie – dynamiczny wzrost kwiatów może być powodem, dla których łodygi roślin potrafią się łamać, a w szczególności w okresie deszczu lub wzmagającego się wiatru.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.