Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy opony mają termin ważności? Oczywiście!

Jak się okazuje również opony mają termin przydatności. Opony zbyt stare pomimo pozornie dobrego stanu mogą bardzo negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.

Jak starzeją się opony?

Sprawdzenie daty produkcji naszych opon nie jest proste ze względu na to, że data nie jest wskazana jednoczenie. Znajduje się ona w tak zwanym kodzie ODT składającym się z ciągu cyfr oraz liter. Data wskazana jest w trzech lub czterech ostatnich cyfrach kodu.

Jeśli nasz opona pochodzi sprzed 2000 roku kod jest trzycyfrowy. Dwie pierwsze cyfry to tydzień produkcji natomiast ostatnia rok w dekadzie. I tak na przykład 145 oznacza 45 tydzień w 1995 roku. To rozwiązanie było, jednak dość problemowe ze względu na brak wskazania dekady. Z tego więc powodu wprowadzono nową opcję. Do kodu dianu po prostu czwartą cyfrę oznaczającą dokładnie rok produkcji.

Kraj pochodzenia opony wskazany jest bardzo jednoznacznie. Z boku po prostu napisane jest MADE IN….Warto wiedzieć, że w numerze ODT zakodowane są również inne, ważne informacje takie jak między innymi dokładne oznaczenie zakładu w którym dane opona została wyprodukowana.

Jak natomiast sprawdzić czy nasza opona nie jest przypadkiem za stara? Jednoznacznego terminu przydatności rzeczywiście nie ma, ale warto zrezygnować z użytkowania opon mających ponad 10 lat. Producenci opon wskazują także że po upływie 5 lat co roku należy sprawdzać stan opon.

Warto wiedzieć, że na stan opony nie wpływa tylko jej wiek, ale również inne aspekty takie jak między innymi sposób przechowywania, promieniowanie uv czy wilgoć oraz temperatura. Co prawda większość producentów stosuje w swoich oponach tak zwane mieszanki antystarzeniowe, ale nigdy nie dają one stuprocentowej pewności.

Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się także nad krajem produkcji. Niestety tanie opony pochodzące z Azji charakteryzują się niską wytrzymałością oraz zastosowaniem mało innowacyjnych a czasami nawet przestarzałych technologii produkcji.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Czy opony mają termin ważności? Oczywiście!”

  1. ELO pisze:

    Nie polecam bagatelizowania terminu ważności opon; kiedyś miałem okazję kupić przeterminowane po okazyjnej cenie. Nadawały się do wyrzucenia i tyle w temacie.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *