Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Niezwykła kraina przy granicy Tureckiej. Gruzja piękny kraj leżący między dwoma morzami

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by jzielcke

Gruzja nie jest dla Polaków jeszcze popularnym kierunkiem na urlop. Wielu woli jechać do pobliskiej Turcji lub spędzić urlop w innym kraju basenu morza śródziemnego. Jednak ta górska kraina leżąca na Zakaukaziu ma wiele do zaoferowania.

Udając się do Gruzji trzeba się nastawić na moc wrażeń zwłaszcza w okolicach podniebienia. Gruzini są narodem serdecznym, który słynie z produkcji dobrego i wina oraz wyśmienitej kuchni. W kraju u stóp Kaukazu znajdzie się też wiele atrakcji turystycznych oraz dla osób, które planują urlop na plaży. Można odnieść wrażenie, że to dość szalony i niepoukładany kraj, pełen kontrastów, ale właśnie takie są uroki Gruzji.

Stolica położona wśród wzgórz

Wycieczki po tym pięknym kraju koniecznie trzeba zacząć od stolicy – Tbilisi. O powstaniu tego miasta krążą legendy. Najpopularniejsza z nich jest o królu Wachtangu Gorgasali, który żył w latach 452–502. Miał on się udać w okolice dzisiejszego miasta na polowanie. Kiedy królewski sokół pochwycił bażanta, wszyscy udali się za nim. Okazało się, że sokół wraz ze zdobyczą wpadł do gorącego źródła i oba ptaki nie przeżyły. Właśnie stąd wzięła się nazwa stolicy, od gruzińskiego słowa „tbili” – ciepły. Miasto jest jednym z najstarszych na świecie i najpiękniejszych. Położone jest pomiędzy wzgórzami, a przez środek przepływa rzeka Kura. Tbilisi przez wiele lat znajdowało się pod panowaniem Arabów i Persów, a także Turków oraz Mongołów. Wpływ tak wielu kultur można zobaczyć w kolorowej zabudowie Starego Miasta. Wszechobecna winorośl nadaje klimatu tajemniczości temu miejscu, a nad tym wszystkim czuwa pomnik Matki Gruzji. Gości wita pucharem wina, natomiast wrogów odgania mieczem.

Mccheta pierwsze stołeczne miasto Gruzji

Tuż obok obecnego stołecznego miasta, bo zaledwie w odległości 20 km, znajduje się pierwsza stolica tego kraju Mccheta. Warto ją odwiedzić, ze względu na doskonale zachowaną średniowieczną architekturę sakralną. Znajduje się tam katedra Sweti Cchoweli, w której koronowano i chowano gruzińskich monarchów, a także monastyr Dżwari, położony na malowniczym wzgórzu z którego widać panoramę miasta oraz monastyr Samtawro, w którym można kupić naturalne olejki wyrabiane przez siostry zakonne. W Mccheta ma swój początek Gruzińska Droga Wojenna, trasa liczy 208 kilometrów i wiedzie, aż do rosyjskiego Władykaukazu.

Zwiedzając miasta warto odwiedzić, także lokalne restauracje, bo nie bez posmakowania lokalnej kuchni i bez wypicia wybornego wina, nikt nie uwierzy, że było się w Gruzji.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
22

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

22 komentarzy na temat “Niezwykła kraina przy granicy Tureckiej. Gruzja piękny kraj leżący między dwoma morzami”

 1. Franek pisze:

  Najbliższe wakacje mamy zamiar spędzić z żoną w Turcji. Już teraz szukam wszystkiego na ten temat. Gdzie warto spędzić wakacje? Co warto tam zobaczyć? Jakich temperatur się spodziewać? Jakiej pogody? Proszę o wszelkie informacje.

  1. pawelecki pisze:

   Jak lubisz zabytki to mam dla ciebie dobrą informację. Na terenie kraju znajduje się mnóstwo zabytków architektury sakralnej – kościoły, meczety oraz synagogi. Niektóre regiony Turcji różnią się bardzo od siebie kulturowo. Ciekawostką jest fakt, że we wschodniej części kraju niektórzy mówią w języku kurdyjskim, a nie w języku tureckim. Turystów przyciąga także piękna, turecka przyroda. W kraju tym można podziwiać między innymi tarasy wapienne czy cały czas ośnieżoną biblijna górę Ararat.

  2. Aleksander78 pisze:

   Turcja mimo tego, że jest krajem muzułmańskim to przyjęła wiele chrześcijańskich tradycji, na przykład w Turcji niedziela jest dniem wolnym od pracy mimo tego, że muzułmanie nie uważają tego dnia za szczególnie ważny. W Turcji mówi się, że zabytki można spotkać wszędzie. Na terenie całego kraju spotkamy zabytki z różnych okresów oraz prezentujące zabytki różnych kultur i krajów. To właśnie w Turcji znajduje się jedne z najstarszych osiedli ludzkich oraz budynki architektury osmańskiej i seldżuckiej.

  3. podroznik pisze:

   Turcja to naprawdę dobry wybór. Europejczycy wolą tam spędzać wakacje, gdyż nie będą one aż tak bardzo drogie, a będziemy otaczać się pięknymi krajobrazami i przede wszystkim piękną, słoneczną pogodą. W centralnej Turcji panuje klimat kontynentalny suchy. Zimy są tam mroźne, a temperatura w zimowych miesiącach może spadać tam nawet do minus pięciu stopni. Miesiące letnie są tam za to bardzo upalne. W okresach zimowym i jesiennym można spodziewać się także lekkich opadów deszczów. Najczęściej pada w rejonie Gór Pontyjskich.

 2. niezalog pisze:

  To ja dodam kilka kolejnych informacji. Stolicą Turcji jest Ankara. Jest to jedno z największych miast w Turcji. Ankara charakteryzuje się bardzo suchym i ciepłym klimatem. Miasto to swojego czasu było pod władaniem między innymi Lidyjczyków, Bizantyjczyków, Rzymian, Persów oraz Greków. Ankara jest więc miastem, w którym znajdziemy zabytki prezentujące nie tylko kulturę turecką, ale także innych krajów. W mieście w dobrym stanie zachowało się mnóstwo zabytków rzymskich. Jedną z takich budowli jest właśnie cytadela i jej mury obronne.

 3. Ja polecam pisze:

  Tak, Antalya jest naprawdę przepiękna. Polecam. Byłam kilka razy i nie żałuję ani dnia. W mieście można podziwiać także wieżę Hidirlik, która niegdyś pełniła rolę latarni morskiej. Będąc w tym mieście nie można nie zobaczyć także Złamanego Minaretu, który znajduje się przy meczecie oraz najstarszej dzielnicy miasta. Są to najpiękniejsze i najstarsze zabytki w mieście

 4. Nidzicki pisze:

  Mi najbardziej podoba się Pamukkale. Miasto Pamukkale jest niesamowitym i jedynym w swoim rodzaju miejscem. Miasto to wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystko to za sprawą wapiennych tarasów, gór i stalaktytów, które się tam utworzyły. Jest to główna atrakcja turystyczna tego miasta. Z wapiennych skał, które wyglądają niczym lodowe góry wypływają lecznicze wody termalne. Trawertyny – bo tak nazwano to miejsce już w starożytności i tak zostało – były niegdyś wielkim uzdrowiskiem.

 5. Przyrodnik pisze:

  Ja lubię przyrodę i chciałam powiedzieć, że podobnie jak w innych miastach, również i w Stambule ozdobą przestrzeni miejskiej są liczne parki. Przepięknym miejscem jest wieża Galata z której obejrzeć można panoramę całego miasta. Możne z niej zobaczyć także cieśninę Bosfor. Turyści, którzy do swojego kraju chcą zabrać z Turcji jakąś pamiątkę, także nie będą mieli z tym żadnego problemu. W Stambule nie brakuje bazarów, sklepów oraz ogromnych targowisk na których będą mogli je kupić.

 6. Historyk pisze:

  Na terenie Turcji znajduje się wiele starożytnych miast. Jednym z najbardziej popularnych i znanych z historii jest miasto Efez. Na terenie miasta zachowało się wiele zabytków. Jednym z nich jest Odeon. Jest to niewielki teatr. Kiedyś odbywały się tam koncerty oraz spotkania rady miasta. Jednym z dobrze zachowanych zabytków jest również Prytanejon. Jest to zbudowany w I wieku budynek rady miejskiej. Niegdyś na dziedzińcu palił się wieczny ogień, który nie mógł zostać zgaszony i którego strzeżono. Będąc w Efezie warto zobaczyć również drogę Kuretów, która prowadzi do Świątyni Artemidy oraz świątynię Domicjana.

 7. Izydor pisze:

  Jednym z najbardziej niesamowitych i malowniczych miejsc w całej Turcji jest Kapadocja. W miejscu tym rzadko padają deszcze. Zimy są bardzo mroźne, a latem jest tam bardzo sucho. W miejscu tym przede wszystkim warto obejrzeć to co stworzyła natura. W regionie tym oglądać można liczne wulkaniczne, skalne formacje. Ze względu na naturalne procesy, które tam zachodzą skały zostały wyrzeźbione i przybrały różne kształty. Można tam zaobserwować skały, które wyglądają jak grzyby, stożki lub nawet ludzkie głowy.

  1. Polecam! pisze:

   Ja polecam ci zamek w mieście Alania. Na terenie zamku znajduje się mnóstwo ciekawych obiektów takich jak Czerwona Wieża, maczet czy kaplica. Zamek nie był tylko fortecą, ale w jego skład wchodzą także mury obronne. Zamek otoczony jest morzem, które miały być dla niego naturalną linią obrony. Cytadela Zamku umieszczona jest w najwyższej części całego obiektu. Niedawne prace wykopaliskowe na terenie zamku wykazały pozostałości po pałacu. Historycy twierdzą, że był to pałac Alaeddina Keykubada.

 8. Mariusz pisze:

  W Turcji oprócz tego, że znajduje się wiele zabytków historycznych, które można podziwiać to znajduje się tam także wiele cudów stworzonych bez udziału człowieka. Niewątpliwie jednym z takich cudów stworzonych przez matkę naturę jest góra Ararat. Góra ta jest najwyższym szczytem Wyżyny Armeńskiej. Najwyższy jej szczyt wznosi się na wysokość 5165 metrów nad poziomem morza. Drugi najwyższy szczyt ma wysokość 3900 metrów. Dwie te góry przedzielone są przełączą. Góra znajduje się między dwoma jeziorami, co dodatkowo dodaje jej uroku.

 9. Na pewno wrócę pisze:

  Miejscem, które z pewnością zwali z nóg każdego turystę jest Park Narodowy Kursunlu. Najłatwiej dotrzeć do niego można z miast Alanyia oraz Side. Dla osób, które lubią piesze wycieczki oraz lubią spędzać czas na łonie natury jest to wymarzone miejsce. Biura podróży w Turcji, które oferują wycieczki do tego parku proponują także piknik nad wodospadami, podczas których można skosztować kuchni tureckiej i największych jej przysmaków. Park zajmuje powierzchnię około trzydziestu trzech hektarów.

 10. Tomasz86 pisze:

  Jednym z największych kurortów Riwiery Tureckiej jest Antalya. Jest to jednocześnie jedno z największych miast całego regionu śródziemnomorskiego. Zima w Antalya jest łagodna i deszczowa, a miesiące letnie charakteryzują się wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów. W mieście tym plaże są czyste i piękne z turkusową wodą. To przyciąga tam wielu turystów, ale nie tylko to. W mieście tym na każdym kroku można podziwiać piękne zabytki. Miasto to ma ciekawą historię, gdyż było już w rękach nie tylko Turków, ale także innych narodów, takich jak Rzymianie, Wenecjanie oraz Bizantyjczycy!

 11. pawełek pisze:

  Mnie urzekł Stambuł. Ciekawostką jest fakt, że Stambuł w połowie położony jest w Azji, a w połowie w Europie. Podzielone jest one między kontynenty Cieśniną Bosfor oraz dużą zatoką o nazwie Złoty Róg. Miasto to zamieszkuje około trzynastu milionów osób i dzięki temu jest ono najbardziej zaludnionym miastem w całej Europie. Najwięcej zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się w europejskiej części miasta. Jednym z najważniejszych zabytków Stambułu jest w całości dzielnica Sultanahmed.

 12. ciekawe pisze:

  Ciekawymi i dość dzikimi miejscami, znajdującymi się w Turcji jest kanion Koprulu i Dolina Motyli. Rzadko można tam napotkać tłumy turystów, a miejsca te są naprawdę piękne. Kanion znajduje się na Riwierze Belek. Ma ok około czternastu kilometrów długości i rozciąga się w ciągu rzeki Kopru. Woda w tej rzece jest bardzo czysta. Niektórzy zachęcają do tego, by wycieczka po kanionie przybrała formę wyprawy kajakowej lub pontonowej. Podobno kanion oglądany z rzeki wygląda najpiękniej, a dodatkowo można przeżyć niesamowite emocje podczas pływania.

 13. kamilewski pisze:

  Ja tam osobiście nie lubię kurortów. Byłam w Turcji, ale takie miejsca omijałam z daleka. Bardziej polecałabym na przykład miasto Hierapolis. W mieście znajduje się trochę zabytków, których oszczędziły trzęsienia ziemi. Warto obejrzeć starożytną nekropolię. Na cmentarzu tym pochowani są nie tylko mieszkańcy tego miasta, ale również osoby, które poważnie chorowały i przybyły z nadzieją wyzdrowienia do wód termalnych. W Hierapolis znajdują się ruiny kościołów, ogromny teatr, świątynia Apollina oraz łaźnie.

  1. Zobacz też! pisze:

   Jak już mówimy o mniej znanych miejscach to polecam Bursę. Słynie ono przede wszystkim z zabytków osmańskich. Jednym z najbardziej popularnych jest Zielone Mauzoleum. Znajduje się ono w starej części miasta. W Mauzoleum można obejrzeć między innymi grobowiec sułtana Mahmeda I. Kolejnym zabytkiem, który należy zobaczyć będąc w mieście Bursa jest Wielki Meczet. Meczet ten ma aż dwadzieścia ogromnych kopuł. Jest on ogromny, a w jego wnętrzach znajduje się również fontanna do ablucji.

 14. użytkownik_niezalogowany pisze:

  Jednym z najpopularniejszych zabytków w całej Turcji jest Jaskinia Siedmiu Śpiących. Znajduje się ona w pobliżu miasta Efez i jest nekropolią, powstałą w czasach bizantyjskich. Z jaskinią wiąże się mnóstwo legend. Jedna z nich mówi o tym, że cesarz Decjusz nakazał zburzyć chrześcijańską świątynię, a wszystkim chrześcijanom czcić bogów rzymskich. Podobno siedmiu młodych mężczyzn sprzeciwiło się cesarzowi. Uciekli oni z miasta i ukryli się w jaskini, znajdującej się nieopodal miasta.

 15. Sylerk pisze:

  Ciekawym miejscem jest również Dolina Motyli. Dotrzeć do niej można jedynie łodziami z miasteczka Oludeniz. Dolina znajduje się pomiędzy ścianami wąwozu i leży nad Morzem Śródziemnym. Woda w morzu jest tam niezwykle przejrzysta. Znajduje się tam niesamowity wodospad, na szczycie którego jest mnóstwo motyli. Stąd wzięła się właśnie nazwa tej doliny. Miejsce to jest celem wycieczek osób, które szukają spokoju duchowego i odprężenia. Panuje tam bowiem spokój, nie ma tam dużego ruchu i tysięcy turystów na plażach.

 16. Kocham Turcję pisze:

  O tak. Kapadocja to jest to. W Kapadocji moim zdaniem znajduje się jedno z piękniejszych miejsc w Turcji – park krajobrazowy Goreme. W górach można natknąć się na mnóstwo jaskiń, które nie zawsze są dziełem natury. Mówi się, że niektóre z nich zostały wyrzeźbione w skale przez ludzi. Mieli w nich mieszkać pierwsi chrześcijanie, którzy byli prześladowani i chowali się tam. Jak mówią historycy niegdyś w Kapadocji tworzone były niemalże całe, podziemne miasta. Największą ilość takich jaskiń można oglądać w mieście Goreme.

 17. Potwierdzam! pisze:

  Potwierdzam. Park Narodowy Kursunlu jest naprawdę czymś niezwykłym. Nie widziałam nigdy nic piękniejszego. Formacje skalne, które znajdują się na terenie parku i płynąca tamtędy woda pozwoliły na utworzenie się tam kilkunastu pięknych i malowniczych wodospadów. Są one prawdziwym symbolem tego parku. Największy wodospad ma wysokość osiemnastu metrów. Utworzył się ona na rzece Aksu. Z góry na dół prowadzi kilka naturalnie utworzonych wejść. Park jest idealnym miejscem dla turystów którzy szukają odpoczynku.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *