admin CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Niezwykła kraina przy granicy Tureckiej. Gruzja piękny kraj leżący między dwoma morzami

Gruzja nie jest dla Polaków jeszcze popularnym kierunkiem na urlop. Wielu woli jechać do pobliskiej Turcji lub spędzić urlop w innym kraju basenu morza śródziemnego. Jednak ta górska kraina leżąca na Zakaukaziu ma wiele do zaoferowania.

flickr.com | jzielcke

flickr.com | jzielcke

Udając się do Gruzji trzeba się nastawić na moc wrażeń zwłaszcza w okolicach podniebienia. Gruzini są narodem serdecznym, który słynie z produkcji dobrego i wina oraz wyśmienitej kuchni. W kraju u stóp Kaukazu znajdzie się też wiele atrakcji turystycznych oraz dla osób, które planują urlop na plaży. Można odnieść wrażenie, że to dość szalony i niepoukładany kraj, pełen kontrastów, ale właśnie takie są uroki Gruzji.

Stolica położona wśród wzgórz

Wycieczki po tym pięknym kraju koniecznie trzeba zacząć od stolicy – Tbilisi. O powstaniu tego miasta krążą legendy. Najpopularniejsza z nich jest o królu Wachtangu Gorgasali, który żył w latach 452–502. Miał on się udać w okolice dzisiejszego miasta na polowanie. Kiedy królewski sokół pochwycił bażanta, wszyscy udali się za nim. Okazało się, że sokół wraz ze zdobyczą wpadł do gorącego źródła i oba ptaki nie przeżyły. Właśnie stąd wzięła się nazwa stolicy, od gruzińskiego słowa „tbili” – ciepły. Miasto jest jednym z najstarszych na świecie i najpiękniejszych. Położone jest pomiędzy wzgórzami, a przez środek przepływa rzeka Kura. Tbilisi przez wiele lat znajdowało się pod panowaniem Arabów i Persów, a także Turków oraz Mongołów. Wpływ tak wielu kultur można zobaczyć w kolorowej zabudowie Starego Miasta. Wszechobecna winorośl nadaje klimatu tajemniczości temu miejscu, a nad tym wszystkim czuwa pomnik Matki Gruzji. Gości wita pucharem wina, natomiast wrogów odgania mieczem.

Mccheta pierwsze stołeczne miasto Gruzji

Tuż obok obecnego stołecznego miasta, bo zaledwie w odległości 20 km, znajduje się pierwsza stolica tego kraju Mccheta. Warto ją odwiedzić, ze względu na doskonale zachowaną średniowieczną architekturę sakralną. Znajduje się tam katedra Sweti Cchoweli, w której koronowano i chowano gruzińskich monarchów, a także monastyr Dżwari, położony na malowniczym wzgórzu z którego widać panoramę miasta oraz monastyr Samtawro, w którym można kupić naturalne olejki wyrabiane przez siostry zakonne. W Mccheta ma swój początek Gruzińska Droga Wojenna, trasa liczy 208 kilometrów i wiedzie, aż do rosyjskiego Władykaukazu.

Zwiedzając miasta warto odwiedzić, także lokalne restauracje, bo nie bez posmakowania lokalnej kuchni i bez wypicia wybornego wina, nikt nie uwierzy, że było się w Gruzji.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

admin

Jakie garnitury na wesele?

Barbara Zadrożna

4 dni

Jest ciepło. I jeszcze długo będzie

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Niezwykła kraina przy granicy Tureckiej. Gruzja piękny kraj leżący między dwoma morzami”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *