Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy plecaki na kółkach są zdrowe?

Dzieci noszą zbyt ciężkie plecaki. Jest to problem, który ciężko rozwiązać. W szkołach coraz częściej powstają szafki, jednak uczniowie nadal muszą taszczyć ze sobą podręczniki, zeszyty, ćwiczenia. Czy plecak na kółkach może być alternatywą dla klasycznego tornistra?

Jakie są fakty?

Klasyczny tornister ze względu na swoją wagę powoduje przeciążenie mięśni grzbietu, co skutkuje pojawieniem się niekorzystnych zmian, takich jak niepoprawna postawa. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zmiany, które powstaną w czasie wzrostu dziecka, zostaną z nim do końca życia. Alternatywą, dla plecaka jest tornister na kółkach, jednak czy ciągnięcie jedną ręką ciężaru nie ma równie negatywnych skutków na postawę dziecka?

Ciężki tornister z pewnością łatwiej ciągnąć, niż nosić na plecach. Ma to wpływ na chód, ale nie obciąża kręgosłupa. W sprzedaży są modele, które rozwiązują ten problem, ponieważ umożliwiają prowadzenie plecaka z przodu. To najzdrowszy sposób.

Problemy powodowane przez noszenie zbyt ciężkiego, klasycznego plecaka:

  • wygięcie ciała ze względu na konieczność równoważenia ciężaru na plecach,
  • skrócenie długości kroku, z tego powodu dziecko podróżuje z tornistrem więcej czasu,
  • stałe obciążenie bioder i miednicy, również w sytuacjach, gdy dziecko się nie porusza.

Plecak na kółkach może być również noszony na ramionach. Ma większą wagę, ale modele renomowanych firm mają lepiej wyprofilowane stelaże, które odpowiednio rozprowadzają ciężar, dzięki temu jest mniej odczuwalny.

Doskonale zdadzą egzamin, gdy droga do szkoły jest długa i trzeba ją pokonać pieszo. W tym przypadku dziecku będzie łatwiej ciągnąć ciężki plecak niż nosić go na plecach, dodatkowo w czasie każdego postoju odpocznie.

Jak wybrać dobry plecak na kółkach?

Bez wątpienia najważniejszym elementem są kółka. Znaczenie ma głównie materiał, z jakiego są wykonane. Najlepszym materiałem do produkcji kółek jest kauczuk, ponieważ jest elastyczny i wytrzymały. Aby plecak ze stelażem był wygodny w prowadzeniu, powinien być osadzony na dużych kółkach o szerokim rozstawie.

Prowadzenie plecaka na kółkach będzie wygodniejsze, jeśli rączka będzie odpowiedniej długości. Teleskopowa rączka z dwoma stopniami regulacji pozwoli dobrać odpowiednią długość, aby dziecko ciągnące plecak miało wyprostowaną rękę.

Zwróć uwagę, żeby spód plecaka był odpowiednio zabezpieczony. Droga do szkoły może prowadzić przez nierówne chodniki i wertepy. Brak ochrony spodu plecaka będzie skutkować wystąpieniem uszkodzeń i przetarciem dna. Warto, aby plecak miał również nóżki zapobiegające przewracaniu się.

Rozważ plecak na kółkach jako alternatywę dla tradycyjnego tornistra. Odciąży kręgosłup oraz zapobiegnie powstawaniu schorzeń, które mają wpływ na dalszy rozwój postawy ciała. Jest to większy wydatek niż zwykły plecak, ale dobrze wykonany posłuży przez wiele lat.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czy plecaki na kółkach są zdrowe?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *