Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Jakie garnitury są modne?
Garnitur to strój, którego nie może zabraknąć w męskiej szafie. Niezależnie czy nosisz go na co dzień, czy jedynie na specjalne okazje, w Twojej garderobie powinien być przynajmniej jeden. Jaki garnitur wybrać, aby był modny i uniwersalny?
Zacznijmy od kroju
Krój musi być dobrany do sylwetki, aby zakrył mankamenty figury oraz eksponował najkorzystniejsze cechy. Oprócz zasad typowych dla danych sylwetek pamiętaj o uniwersalnych poradach:
- marynarka powinna lekko przylegać do ciała i dzielić sylwetkę na pół. Nie może być zbyt długa, ponieważ optycznie skróci nogi,
- rękawy marynarki powinny się kończyć ok. 1,5 cm powyżej nadgarstka,
- spodnie nie mogą zbyt mocno zakrywać cholewki buta. Zadbaj o odpowiednią długość spodni, aby Twoje obuwie było świetnie wyeksponowane.
O tych zasadach musisz zawsze pamiętać, niezależnie od sylwetki – inaczej proporcje Twojej figury zostaną zaburzone.
Odpowiedni krój dla sylwetki
„Powiedzmy to sobie szczerze – nawet najlepszy garnitur nie ukryje poważnej nadwagi, ale mając trochę wiedzy i zwracając uwagę na kolor, krój, detale i dodatki możemy w prosty sposób osiągnąć bardzo dobry efekt nie mając figury filmowego amanta.”– komentują styliści.
Garnitur dla osób o sylwetce tęgiej nie powinien być mocno taliowany. Odpowiedniejszy będzie krój regularny, dzięki temu zrównoważą się proporcje ramion i brzucha. Nogawki spodni powinny być zwężane poniżej kolan. Taki zabieg sprawi, że nogi będą optycznie smuklejsze.
Osoby szczupłe powinny wybierać marynarki mocno dopasowane. Spodnie z niskim stanem będą idealnie pasować, ale musisz pamiętać, że ani za wąskie, ani za szerokie kroje nie zdadzą egzaminu. Ciekawie wyglądają nogawki z mankietami, które dodają Twoim nogom masywności. Warto również zastanowić się nad jaśniejszym kolorem garnituru, który na pewno pozwoli wyróżnić się z tłumu.
Dla sylwetki wysportowanej nie zaleca się dodatkowych akcentów w okolicach ramion i klatki piersiowej. Jakiekolwiek dodatki w górnej części sylwetki, będą się wydawać nienaturalne. Zaleca się jedynie delikatne taliowanie marynarki. Spodnie powinny być wąskie. Unikaj dodatków takich jak krzykliwe wzory, niepotrzebnie odwrócą uwagę od idealnych proporcji.
Garnitur na każdą okazję
Z całą pewnością podstawą w garderobie mężczyzny powinien być klasyczny granatowy garnitur. Jest uniwersalny i odpowiedni w wielu sytuacjach. Wesele, komunia, egzamin maturalny to tylko niektóre z okazji, w których sprawdzi się świetnie. Nie musi się wyróżniać ozdobnymi nitkami. Najlepiej, aby był jak najprostszy. Odrobinę ekstrawagancji nadasz za pomocą koszuli lub poszetki.
Mniej formalna koncepcja
Garnitury w kratę nawiązują do tradycji krawieckiej z lat 30. poprzedniego stulecia. Są odpowiedzią na wymogi casualu, dzięki temu możliwe jest połączenie stroju formalnego z ubiorem codziennym. Krata występuje w wielu wariacjach, może być delikatna i drobna albo duża i wyrazista. Ten rodzaj garnituru można nosić w wielu kombinacjach. Klasycznie z białą koszulą albo z t-shirtem oraz półbutami, dzięki temu stylizacja nabierze nieformalnego, lekkiego charakteru.
Propozycja na lato
Klasyczny garnitur w czasie lata jest z całą pewnością złym wyborem. Jego noszenie będzie niekomfortowe. Jednak prawdziwy dżentelmen i na to znajdzie sposób. Świetną propozycją jest garnitur lniany. Len jest przewiewnym materiałem, który doskonale radzi sobie z potem. Jego charakterystyczną cechą jest podatność na zagniecenia, jedni uważają to za wadę, lecz taki jest urok tej tkaniny. Dzięki temu wygląda naturalnie.
„Dla mnie to synonim lata. Idealny na największe upały i wyjazdy wakacyjne. Cienki len daje skórze wysoki komfort – nie tylko doskonale odprowadza wilgoć, ale przy palącym słońcu skutecznie chroni przed promieniami słonecznymi” – dodają styliści.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.