Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Zafunduj sobie tanią jednodniową wycieczkę samolotem
Teraz stolice Europy w zasięgu ręki
Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by Phil Fiddyment
Z czym kojarzy się Hiszpania?
Obecnie, aby zwiedzić jedno z najsłynniejszych miast Hiszpanii nie trzeba wykupować drogiej wycieczki w biurze podróży. Z warszawskiego lotniska Chopina uruchomione zostały aż dwa loty w tamtą stronę. Krótka podróż sprawia, że w ciągu weekendu można zobaczyć wiele atrakcji. Oto nasza propozycja wycieczki po Barcelonie.
Spacer po hiszpańskiej metropolii należy zacząć od starego miasta. W samym jego sercu stoi niezwykły Barri Gotic. To budowla, która zachowała się w dawnym średniowiecznym stylu. Warto również poświęcić kilka chwil by zajść do katedry św. Eualalii – La Seu.
Co warto zwiedzić w Hiszpanii?
To dawne miejsce kultu starożytnych rzymian. Na fundamentach tamtejszej świątyni powstała chrześcijańska katedra. Poprzednio w tym miejscu za panowania Maurów stał islamski meczet. W krypcie świątyni znajdują się szczątki umęczonej w czasach rzymskich dziewicy, która została patronką tego że kościoła.
Zwiedzając Barcelonę koniecznie trzeba przejść się po Ramblas. To najsłynniejszy deptak łączący starówkę z portem. Trasa zaczyna się na malowniczym i otoczony licznymi zabytkami Plaça de Catalunya, aż do pomnika odkrywy Ameryki – Kolumba, który stoi przy porcie.
Jeżeli pozwoli na to czas warto wjechać na ostatnie 52 piętro tej niebotycznej budowli. Rozciąga się stamtąd niesamowity widok na panoramę miasta oraz na morze. W pobliżu pomnika znajdują się doskonale zachowane średniowieczne budynki danej stoczni Drassanes. To właśnie tam Hiszpania budowała swoje okręty, kiedy rywalizowała z Wenecją o panowanie na akwenie śródziemnomorskim.
Z czego słynie Chorwacja?
Chorwacja to wymarzony kierunek nie tylko na odpoczynek, ale na zapoznanie się z nieznaną u nas kulturą. Do jednego z bardziej atrakcyjnych turystycznie miast, czyli Splitu można dolecieć z Polski Eurolotem, aż z trzech lotnisk: Gdańska, Krakowa oraz Warszawy.
Split do doskonała propozycja dla osób interesujących się kulturą antyczną. Okazuje się, że nie trzeba lecieć aż do Grecji by móc podziwiać piękno tej tradycyjnej już formy. W Split znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zabytków antycznego świata pałac cesarza Dioklecjana, wybudowany prawdopodobnie na przełomie III/IV wieku.
Koniecznie zwiedź Zadar!
Zadar to kolejne Chorwackiego miasto od niedawna dostępne dla Polaków. Dopiero w tym roku Eurolot udostępnił tam przelot. Można się tam dostać dzięki połączeniom z Gdańska, Poznania oraz Warszawy. Miasto to słynie z malowniczych zachodów słońca, a także z licznych zabytków z okresu Antyku, Średniowiecza oraz Renesansu.
To chorwackie miasto zostało zbudowane na wzór antyczny. W samym jego centrum znajduje się wielkie forum o powierzchni 95 na 45 metrów. Kształtem oraz wielkością przypomina dzisiejsze boiska do piłki nożnej. Najstarsza jego część została wybudowana w I wieku przed naszą erą. Z biegiem czasu zostawało stopniowo rozbudowywane.
Kawałek historii przyciąga do Zadar wielu turystów
W starożytnym w pobliżu tego placu znajdowały się świątynie dawnych bogów Jupitera, Junony i Minewry. Niestety do czasów współczesnych pozostały tylko ruiny. Forum nie służyło tylko jako miejsce przeznaczone do handlu oraz spotkań towarzyskich. W jego północno-zachodniej części znajduje się dawna kolumna rzymska wysoka na 14 metrów. Średniowieczni włodarze wykorzystywali ją jako pręgierz do wymierzenia kar tym najbardziej niepokornym mieszkańcom.
Z północnej strony tego wielkiego forum warta zobaczenia jest najbardziej charakterystyczna w Zadrze budowa sakralna. Kościoła św. Donata zbudowany na planie koła zachwyca po dziś dzień swoją niezwykłą architekturą. Jeżeli się dobrze przyjrzeć murom, można zobaczyć pozostałości dawnych mozaik oraz rzeźbień. Niektóre z nich zostały pieczołowicie odrestaurowane przez archeologów.
Starożytne zabytki na Chorwacji
Ciekawostką jest to, że pałac jest przypomina obóz legionistów rzymskich, nie jest więc podobny do typowych budowli z tamtego okresu. Dioklecjan był bowiem żołnierzem, który wysoce sobie cenił wojskowy kunszt. Pierwotnie otoczony był wysokim murem, a wjazd do niego był możliwy dzięki dwóm bramom.
W późniejszych wiekach, a dokładnie w w VII wieku obiekt ten został zajęty i przystosowany do potrzeb ówczesnych mieszkańców miasta. Ta część starówki do dzisiaj nosi nazwę Stari Grad, w odróżnieniu od nowszej części wybudowanej na miejscu osady dawnych Słowian.
Z czego słyną Włochy?
Włoską Pizę można odwiedzić dzięki bezpośredniemu połączeniu z Gdańska. To jak na razie jedyne takie połączenie w Polsce, które zostało uruchomione przez linię Ryanair. Dzięki temu Włochy są w zasięgu ręki, wystarczy tylko kupić bilet na samolot.
To przepiękne włoskie miasto jest słynne z jedynej takiej Krzywej Wieży. Budowana w X wieku jako dzwonnica katedry, zaczęła się przechylać jeszcze w trakcie budowania. Błąd przy projektowaniu pewnego architekta, który nie uwzględnił grząskiego gruntu sprawił, że Krzywa Wieża przyciąga co roku setki turystów.
Piza to nie tylko Krzywa Wieża
Jednak to nie jedyny zabytek w Pizie, który warto zobaczyć. W pobliżu słynnej wieży znajduje się Campo dei Miracolo, czyli „Pole cudów”. To duży plac znajdujący się w centrum starego miasta, przy którym stoi zbudowana w XII wieku katedra oraz baptysterium.
Katedra, której budowę ukończono w 1118 roku jest jednym z lepiej zachowanych przykładów stylu romańskiego w Europie. Turysta, który uda się do jej wnętrza powinien szczególną uwagę zwrócić na wyjątkowe drzwi wykonane z brązu oraz mozaikę przedstawiającą Chrystusa w Majestacie.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.