Czerwiec 25, 2019

Jakub Ratajczak: “Biznes potrzebuje determinacji i wytrwałości”

akapit

Forbes.pl opublikował kolejny materiał z serii “Networking Forbesa”. W tym tygodniu, w rozmowie z Tomaszem Kinem, dyrektor zarządzający w grupie projektowej Integer.pl. Co w biznesie jest najważniejsze?

Jakub Ratajczak

Tomasz Kin: […] kiedy go zapytałem, co w biznesie jest najważniejsze – odpowiedział, że konsekwencja, konsekwencja i czas. Trochę jak w geologii: siła i czas. Myślisz, że to jest klucz do biznesu w ogóle?

Jakub Ratajczak: Biznes potrzebuje determinacji i wytrwałości; nie poddawania się przeciwnościom, tylko działania. Właściwie każdy biznes, który grupa Integer uruchamiała, zaczynał się zupełnie inaczej niż to było planowane. Tak było z InPostem, z Paczkomatami, tak było z ekspansją międzynarodową. Determinacja i konsekwencja (taktuję to łącznie) w dążeniu do tego celu, który człowiek sobie wyznaczył są niezbędnymi składnikami oprócz odwagi do podjęcia decyzji. Odwaga do podjęcia tej decyzji i wierność tej decyzji, pomimo że to nie zawsze idzie tak jak biznesplan.

Tomasz Kin: Altruizm w biznesie, w managemencie to jest frazes? To jest śmieszne, czy może coś interesującego?

Jakub Ratajczak: W biznesie, w działalności czy prowadzeniu jakiegokolwiek przedsięwzięcia ważna jest skuteczność i osiąganie celów. To nie znaczy, że tam nie ma miejsca na bardziej miękkie aspekty. Cel można osiągać po trupach, albo inaczej – ważne żeby go osiągnąć. To “chodzenie po trupach” nie jest moim zdaniem dobre, bo biznes tworzą ludzie […]

Pełen materiał dostępny jest na stronie pierwszymilion.forbes.pl.

Dodano do: Biznes i finanse

3 komentarze to “Jakub Ratajczak: “Biznes potrzebuje determinacji i wytrwałości””

 1. stary człowiek
  31 marca 2014 o 21:08 #

  To ważne co wskazał w swoim pytaniu Tomek – kluczem jest siła i czas. Wiele biznesów jest zbudowanych tak, że trzeba poświęcić im naprawdę dużo nieprzespanych nocy, żeby w końcu po wielu miesiącach móc spojrzeć sobie w twarz i uznać, że jednak się udało. Bez determinacji i wytrwałości ponad wszystko nie da się zbudować dobrze prosperującej firmy, która byłaby odporna na okolicznościowe zawieruchy.

  Forebs.pl robi kawał dobrej roboty z tymi wywiadami. Pozdrawiam.

 2. Przedsiębiorca_1984
  1 sierpnia 2014 o 20:28 #

  Zgadzam się, grunt to odpowiednia determinacja do działania – bez tego nie da się osiągnąć sukcesu, ani przejść przez większy lub mniejszy kryzys. Wiem, bo sam prowadzę niewielką firmę, która zatrudnia 4 pracowników i zdaję sobie doskonale sprawę, że gdybym odpuścił przy kryzysie sprzed roku, to dzisiaj nie miałbym tego, co udało mi się mimo wszystko osiągnąć.

  Grunt to się nie poddawać i trzymać w pionie. Przy upadku, wstawać, uczy się i dalej iść przed siebie. Wydaje mi się, że to klucz, dla którego można z firmą przejść nawet najtrudniejsze chwile, opływ klientów etc.

  Pozdrawiam

 3. P1
  14 grudnia 2014 o 11:57 #

  Większość firm w Polsce kończy właśnie ze względu na słabą motywację przedsiębiorców; to efekt tego, że za biznes chwyta się wielu niewłaściwych ludzi. Jeśli ktoś jest naprawdę zdeterminowany do tego, żeby być na swoim to zrobi wszystko, żeby tak było. Grunt to ciągła praca nad sobą.

Zostaw komentarz