Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Dobrze dobrane i starannie zamontowane listwy przypodłogowe potrafią z miejsca odmienić charakter wnętrza, dodając mu elegancji i jeszcze więcej charakteru. Pytanie jednak brzmi: lepiej przeprowadzić montaż samodzielnie, czy zlecić go fachowcom? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Na jakie listwy przypodłogowe warto postawić?

Powodów, dla których warto zdecydować się na listwy przypodłogowe, jest wiele. Możesz to zrobić, aby podnieść poziom designu i estetyki pomieszczenia lub zamaskować drobne niedociągnięcia wykończeniowe. Niezależnie jednak od powodów, jakie Ci przyświecają, o finalnym efekcie wizualnym decyduje właśnie sposób przeprowadzenia montażu. Tych jest kilka:

  • na kołki rozporowe,
  • na klipsy/klamry,
  • na magnesy,
  • na klej.

Dzisiaj sklepy oferują szeroki wybór listew, różniących się od siebie nie tylko pod względem wizualnym, ale również montażu. Najpopularniejsze modele listew montowane są na klipsy lub klej. Decydując się na metodę z pomocą kleju, pamiętaj koniecznie o tym, aby wybrać klej dedykowany do listew MDF. Tylko tego typu produkt zapewni trwały i skuteczny montaż listwy.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zużycie kleju zależy od wysokości montowanej listwy oraz techniki stosowanej przez montażystę. Można jednak przyjąć, że jedno opakowanie kleju starcza na 3-4 listwy. Co ważne, demontaż listew przymocowanych z pomocą kleju jest stosunkowo trudny. Całość odchodzi od ściany najczęściej z fragmentem tynku lub farby.

Czy przy montażu listew powinieneś zdecydować się na pomoc fachowca?

Większość popularnych modeli listew umożliwia dzisiaj łatwy montaż, do którego nie będziesz potrzebował pomocy specjalisty. Warto jednak pamiętać o tym, że narożniki wewnętrzne tworzy się przez przycięcie listew pod kątem 45 stopni. To szczególnie ważne, abyś do montażu używał dobrej jakości ukośnicy.

Podczas przycinania listew mogą powstać ewentualne odpryski. Te możesz wykończyć dodatkową, dedykowaną farbką lub korektorem w dobrze dobranym kolorze. Co ważne, listwy możesz estetycznie zakończyć, decydując się na wycięcie na zakończeniu elementu pod kątem 90 stopni, a następnie złożenie elementów listwy.

W przypadku listew przypodłogowych, do których montażu używa się kołków, pamiętaj o tym, aby starannie dobrać ich rodzaj do podłoża. Jeśli planujesz zamontować listwy do ścian wykonanych z gips-kartonu, warto zdecydować się na dedykowane do tego dyble. W przypadku ścian z ceramiki poryzowanej sprawdzą się kołki do pustych przestrzeni. Kołki wkręca się w rozstawie co 45-50 cm.

Klamry są zdecydowanie łatwiejszą metodą przytwierdzania listew. Najpierw przytwierdzasz klamry do ściany, a następnie zaczepiasz o nie odpowiednio przymocowaną listwę. To wygodna i prosta metoda mocowania, którą można przeprowadzić bez potrzeby fachowca.

Mamy nadzieję, że nasze rady przypadły Ci do gustu. Powodzenia w montażu listew i aranżowaniu wnętrza marzeń!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak zamontować listwy przypodłogowe?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *