Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Polki chcą zakładać firmy. Tak wynika z badań

Polki coraz chętniej podejmują się ryzyka założenia własnego przedsiębiorstwa. Chociaż większość z nich tworzy niewielkie firmy jednoosobowe to okazuje się, że doskonale znajdują się na rynku i powodują dynamiczny wzrost polskiej gospodarki.

businesswoman

Fotografia Flickr.com na licencji CC 2.0 | Autor: Gage Skidmore

Zdaniem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ponad 50% kobiet, które są zarejestrowane jako pozbawione pracy, poważnie rozważa założenie własnej działalności gospodarczej. Wiele z nich chce podjąć się ryzyka prowadzenia firmy ze względu na trudną sytuację materialną lub szukają zawodowego spełnienia, a takiego nie jest w stanie zapewnić im rynek pracy w Polsce. Kobiety są także przykładem na niespotykaną mobilizacje, a ich deklaracje są w krótkim czasie spełniane.

Polki nie ustępują żeńskiej części przedsiębiorców z całej Europy; na ogół są aktywniejsze niż w krajach względnie lepiej rozwiniętych od nas.

Kobiety inwestują w polską gospodarkę

Długoterminowo rozumiane uruchomienie Polek to szansa na polepszenie produktu krajowego i tym samym wejście na zagraniczne rynki. Eksport nawet drobnych towarów takich jak np. biżuteria to doskonały sposób na wzmocnienie narodowego kapitału. Rodzina gospodarka ma szansę rozwinąć się na nowo. Kobiety są coraz częściej zainteresowane niszowymi sektorami, w wśród nich m.in. zdrowy tryb życia, ekologia, sztuka i finanse.

Rynek pracy stale weryfikuje ich kwalifikacje zawodowe, a te są coraz lepsze i rzadko ustępują mężczyznom. W 2011r. kobiety zarejestrowały przeszło 400 tys. mikroprzedsiębiorstw (głównie gastronomia, usługi i zakwaterowanie) lub były ich współwłaścicielami. Pocieszający może być fakt, że to właśnie małe i średnie firmy stanowią ok. 40% całego dochodu państwa z przedsiębiorstw. Panie doskonale sprawdzają się w sektorach niejako dla nich zarezerwowanych, dobrze radzą sobie z księgowością, a według badań chętniej ponoszą ryzyko związane z kolejnymi inwestycjami.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Polki chcą zakładać firmy. Tak wynika z badań”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *