Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jacek Sobala w rozmowie z Januszem Szewczakiem. Co dalej z gospodarką?

Główny Ekonomista SKOK – Janusz Szewczak pojawił się w studiu Gazety Polskiej. W rozmowie z Jackiem Sobalą ocenił szanse na ewentualny rozwój polskiej gospodarki na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy.

Janusz Szewczak

fotografia: vod.gazetapolska.pl

Jacek Sobala: Jesteśmy świeżo po obejrzeniu konferencji Donalda Tuska. Stopa bezrobocia w lutym – 14% z tego, co kojarzę. Chciałem się zapytać, czy na pana też tak dobrze działa wiosna jak na pana premiera?

Janusz Szewczak: Pan premier po prostu przestał zajmować się problemami wewnętrznymi, krajowymi – zajmuje się światową polityką na szczeblach dyplomatycznych. W związku z tym, z pewną ulgą widać na twarzy wypowiada się o potrzebie niezależności energetycznej Polski, o przyjaźni z Angelą Merkel, o sankcjach gospodarczych. Mam nadzieję, że jutro, kiedy pani kanclerz przyjdzie do Polski, to ze względu na te bardzo dobre stosunki polsko-niemieckie, premier Tusk namówi  na zatkanie rury pod Bałtykiem, żebyśmy do Świnoujścia mogli dużymi statkami wpływać. W Świnoujściu buduje się gazoport wiele lat – jest nadal opóźniony; podobno ma działać w przyszłym roku.

Jacek Sobala: Pan premier marudził coś o gazie łupkowym?

Janusz Szewczak: Tak, nawet dzisiaj – po siedmiu latach rządów tej koalicji przygotowano wreszcie projekt ustawy o wydobyciu gazu łupkowego i opodatkowaniu firm. Przypomnijmy – to jest projekt ustawy, jeszcze daleko do działania.

Jacek Sobala: Czy teraz samorządy mają finansować wydobycie gazu łupkowego?

Janusz Szewczak: Jeśli okaże się, że są jakieś koszty środowiskowe z tego tytułu itd., to obowiązek spadnie na samorządy. Nasze samorządy są na skraju bankructwa; zadłużone na prawie 65-70 miliardów złotych. Niektóre nie pospłacały stadionów i różnych ośrodków SPA […]

Pełen materiał dostępny w formie wideo na vod.gazetapolska.pl.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Jacek Sobala w rozmowie z Januszem Szewczakiem. Co dalej z gospodarką?”

  1. Anton pisze:

    Szewczak jest jednym z tych niewielu polskich ekonomistów, który nie boi się prawdy i mówi to, co myśli. Brawo Panie Januszu – tak trzymać. Szkoda tylko, że te nasze mainstreamowe media nie pokażą tego materiału, bo to dla nich niewygodne.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *