Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jacek Sobala w rozmowie z Januszem Szewczakiem. Co dalej z gospodarką?

Główny Ekonomista SKOK – Janusz Szewczak pojawił się w studiu Gazety Polskiej. W rozmowie z Jackiem Sobalą ocenił szanse na ewentualny rozwój polskiej gospodarki na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy.

Janusz Szewczak

fotografia: vod.gazetapolska.pl

Jacek Sobala: Jesteśmy świeżo po obejrzeniu konferencji Donalda Tuska. Stopa bezrobocia w lutym – 14% z tego, co kojarzę. Chciałem się zapytać, czy na pana też tak dobrze działa wiosna jak na pana premiera?

Janusz Szewczak: Pan premier po prostu przestał zajmować się problemami wewnętrznymi, krajowymi – zajmuje się światową polityką na szczeblach dyplomatycznych. W związku z tym, z pewną ulgą widać na twarzy wypowiada się o potrzebie niezależności energetycznej Polski, o przyjaźni z Angelą Merkel, o sankcjach gospodarczych. Mam nadzieję, że jutro, kiedy pani kanclerz przyjdzie do Polski, to ze względu na te bardzo dobre stosunki polsko-niemieckie, premier Tusk namówi  na zatkanie rury pod Bałtykiem, żebyśmy do Świnoujścia mogli dużymi statkami wpływać. W Świnoujściu buduje się gazoport wiele lat – jest nadal opóźniony; podobno ma działać w przyszłym roku.

Jacek Sobala: Pan premier marudził coś o gazie łupkowym?

Janusz Szewczak: Tak, nawet dzisiaj – po siedmiu latach rządów tej koalicji przygotowano wreszcie projekt ustawy o wydobyciu gazu łupkowego i opodatkowaniu firm. Przypomnijmy – to jest projekt ustawy, jeszcze daleko do działania.

Jacek Sobala: Czy teraz samorządy mają finansować wydobycie gazu łupkowego?

Janusz Szewczak: Jeśli okaże się, że są jakieś koszty środowiskowe z tego tytułu itd., to obowiązek spadnie na samorządy. Nasze samorządy są na skraju bankructwa; zadłużone na prawie 65-70 miliardów złotych. Niektóre nie pospłacały stadionów i różnych ośrodków SPA […]

Pełen materiał dostępny w formie wideo na vod.gazetapolska.pl.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Jakie garnitury na wesele?

Barbara Zadrożna

1 tydzień

Jest ciepło. I jeszcze długo będzie

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Jacek Sobala w rozmowie z Januszem Szewczakiem. Co dalej z gospodarką?”

  1. Anton pisze:

    Szewczak jest jednym z tych niewielu polskich ekonomistów, który nie boi się prawdy i mówi to, co myśli. Brawo Panie Januszu – tak trzymać. Szkoda tylko, że te nasze mainstreamowe media nie pokażą tego materiału, bo to dla nich niewygodne.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *