Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Polskie władze nie wspierają małych firm? Do takich wniosków dochodzą analitycy

Analitycy przekonują, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce jest nadal niewystarczająco silnie wspierany przez działania administracji. Najważniejsze problemy, które ograniczają działalność biznesu zostały omówione podczas gali Skrzydła Biznesu zorganizowaną przez Dziennik Gazetę Prawną (przejdź do: www.gazetaprawna.pl).

przedsiębiorca

fotografia ze źródła: flickr.com, autorem jest Ihuiz

Problemy polskich przedsiębiorstw nierozwiązywalne?

W ramach panelu dyskusyjnego podczas gali Skrzydła Biznesu swoje stanowiska przedstawili kolejni eksperci, przedstawiciele związków i sektora administracji. Zdaniem prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, tj. Cezarego Kaźmierczaka – polskiej władzy udało się usunąć zaledwie 9 obowiązków informacyjnych spośród przeszło 6 tys. (szacunek jednego z polskich ministerstw).  W odpowiedzi na komentarz prezesa, naczelnik w sektorze departamentu przemysłu i innowacji – Zaręba przekonywał, że Ministerstwo Gospodarki stara się na bieżąco rozwiązywać problemy polskich przedsiębiorców, wprowadzając m.in. planowy pakiet deregulacyjny, który ma wejść w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Realne zagrożenie dla polskich firm dostrzega Grelowski z Business Centre Club, który jednocześnie wskazywał, że tak poważne zmiany w kwestii środków emerytalnych zostały przeprowadzone w ciągu zaledwie kilku dni, a zasadnicze bariery dla biznesu nie są znoszone w odpowiednio krótkim czasie. Podczas gali, ekspert przekonywał, że firmy z sektora MSP są realnie zagrożone niewłaściwie działającym wymiarem sprawiedliwości. Grelowski uważa, że wielu sędziów rozstrzygających procesy w prawie gospodarczym nie ma do tego odpowiednich kompetencji praktycznych, a przedłużanie kolejnych procedur paraliżuje małe podmioty działające na krajowym rynku.

W kolejnych wystąpieniach analitycy przekonywali, że głównymi przeszkodami w rozwoju biznesu średniego i niższego szczebla są przede wszystkim wysokie koszty pracy, restrykcyjne regulacje prawne oraz realne bariery z zakresu finansowania procesów inwestycyjnych (nadal trudny dostęp do kredytów bankowych dla MSP).

Materiał opracowany przez redakcję e-journalist.pl na podstawie źródeł:

  • http://forsal.pl/artykuly/763734,panstwo-nie-pomaga-malym-firmom.html
  • http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/467466,ranking_dgp_skrzydla_biznesu_laur_dla_firm_ktorym_mozna_zaufac.html

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz