Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki komputer dla grafika?

Zobacz 5 porad naszej redakcji

Każdy, kto zajmuje się tworzeniem grafiki komputerowej, doskonale wie, jak ważny jest sprzęt, który nie będzie zaburzał cyklu naszej pracy. Nie ma nic gorszego niż niekontrolowane przestoje podczas renderowania projektu. Czy chcesz się dowiedzieć, jaki wybrać komputer dla grafika, który Cię nie zawiedzie?

Wszystko oczywiście jest bezpośrednio uzależnione od rodzaju grafiki, nad którą pracujemy. Przecież zupełnie inne wymagania będzie mieć projekt pod stronę sklepu, a inny pod zaawansowane rendery 3D. W tym ostatnim niestety rada będzie zatrważająca, gdyż należy kupić najlepszy, na jaki nas stać. Od tego będzie zależeć ilość przekleństw użytych podczas realizacji zadania.

Komputer dla grafika

Z doświadczenia możemy podpowiedzieć, że warto zainteresować się nad dwoma dyskami SSD. Jeden będzie obsługiwał system, a drugi na aktualne projekty. Czas dysków talerzowych nareszcie mija, a dzięki niezwykle wysokim osiągom dysków SSD, nasz komputer będzie pracował tak, jak tego oczekujemy. W porównaniu do innych podzespołów jest to jeden z najtańszych elementów, który w znaczącym stopniu odpowiada za komfort naszej pracy.

Jeśli pracujemy na programach ze stajni Adobe, musimy pamiętać jakie karty graficzne są wspierane przez ich technologie. Niestety najbezpieczniej skupić się na komputerach z kartami GeForce dla graczy, gdyż to właśnie na nie kładziony jest nacisk na wsparcie i kompatybilność z kolejnymi wersjami. Niestety nie polecamy kart Quadro, ponieważ wsparcie dla nich z doświadczenia wiemy, że dosyć szybko wygasa.

Najważniejsze elementy komputera dla grafika:

  • Dyski SSD na system i projekty
  • Wysokiej jakości matryca IPS
  • Karta graficzna wspierająca technologie przyspieszania sprzętowego od Adobe
  • Procesor dla wsparcia programów niewykorzystujących kart graficznych
  • Pamięć RAM – w zależności od rozmiaru plików na których pracujesz
  • Dobra myszka, albo tablet graficzny

W kontekście kart graficznych, przez długi czas panowało przekonanie, że lepiej zainwestować w lepszy procesor niż samą kartę. Szczególnie miało to zastosowanie podczas obróbki video albo modelowaniu 3D. Rozmaite testy dowodziły, że w najbardziej wymagających momentach, to właśnie procesor był najbardziej obciążony, a karta w bardzo małym stopniu.

Wraz z pojawianiem się nowszych wersji After Effects, czy Premiere wsparcie kartą graficzną w znaczącym stopniu wzrosło. Warto więc rozglądać się za zbalansowanymi parametrami procesora i karty graficznej. Nie musi występować już dysproporcja potężnego procesora i najtańszej karty.

Jeśli chodzi o pamięć RAM, to nie jest to wybitnie skomplikowana tematyka. W zależności, z jakimi plikami pracujesz, tak możesz sobie mniej więcej wyliczyć, ile będzie Ci jej potrzeba. Kluczowe tutaj jest doświadczenie i ocena obecnej ilości, na której pracujesz.

Laptop do grafiki komputerowej

Komputer dla grafika to nie tylko jego podzespoły odpowiedzialne za wydajność. Sam komfort pracy ma ogromne znaczenie, dlatego warto zastanowić się, czy wolimy pracować na laptopie, czy może w jednym określonym miejscu, używając komputera stacjonarnego?

Oba mają swoje wady i zalety. Decydując się na komputer stacjonarny, możemy go skompletować sporo taniej niż laptopa. Części do nich nie są tak zminiaturyzowane, przez co technologia jest tańsza, a osiągi lepsze.

Każdy kreatywny zawód wymaga odpowiednich warunków do pracy. Szukamy natchnienia w różnych miejscach. Jeśli nie potrafimy usiedzieć w jednym miejscu zbyt długo, to może laptop okazać się wyśmienitym wyborem.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał, na jakie elementy komputera wypadałoby zwrócić uwagę przed zakupem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jaki komputer dla grafika?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *