Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Używane auta – warto kupować z głową

Auto używane, czy to się w ogóle opłaca? Odpowiedź jest bardzo ogólna – to zależy. Jeśli będziemy trzymali się pewnych sprawdzonych zasad, zakup samochodu z rynku wtórnego może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Największym plusem używanego pojazdu jest oczywiście jego cena. To ona głównie motywuje nas do zakupu – za mniejszą cenę możemy otrzymać auto z lepszym wyposażeniem, które wartość rynkowa nie będzie spadała w tak drastycznym tempie, jak bywa to z samochodami kupowanymi w salonie. Popularność rynku wtórnego jest milionowa i to dosłownie. Od momentu dołączenia Polski do Unii Europejskiej komisy zaczęły przeżywać okres prosperity, który trwa do dziś.

Pomimo wyżej wymienionych plusów kupno auta używanego powinno być czynnością przemyślaną i to w najmniejszych detalach. Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim, zakup auta od zaufanego sprzedawcy powinien zaoszczędzić nam wielu problemów i niepotrzebnych nerwów. Niestety nagminną praktyką jest zaniżanie przebiegu. Patologia, która od wielu lat trapi kupujących używane samochody, coraz mocniej jest zwalczana przez prawo. Zaufany dealer to taki, który posiada certyfikat kontroli pojazdu z informacją o przebiegu. Jednym z nich jest łódzki Jaszpol – http://uzywane.jaszpol.pl/.

Sprawdzanie sprawności technicznego pojazdu to obligatoryjny element każdego zakupu. Kupowanie auta z drugiej ręki w ciemno to igranie z ogniem. Skorzystanie z warsztatu lub centrum diagnostycznego to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu posiądziemy kompletną wiedzę na tematu stanu silnika, podwozia czy geometrii samochodu.

Legalność pojazdu to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Jak sprawdzić, czy auto jest oryginalne? Przede wszystkim wszelkie zmiany w dokumentach muszą być zatwierdzone przez Urząd Komunikacji. Nawet najmniejsze skreślenie powinno obudzić naszą czujność. Ponadto sprawdzenie międzynarodowego kodu VIN pozwoli nam na określenie między innymi tego, czy auto nie zostało skradzione.

Przed ostatecznym zakupem powinniśmy zdecydować się na jazdę próbną, aby sprawdzić, jak auto zachowuje się „w akcji”. Ważne, aby w trakcie testu zwrócić uwagę na kwestię związane z zawieszeniem czy hamowanie. Sprawdzenie auta w różnych warunkach pozwoli na kompleksową analizę i rozważenie wszystkich argumentów za i przeciw.

Polowanie na wymarzone auto używane może być kwestią niezwykle absorbującą, która wymaga czasu i chłodnej głowy. Kupno samochodu w emocjach potrafi zgubić. Tak jak w przypadku książki, liczy się treść a nie okładka, tak w przypadku pojazdu priorytetem jest wnętrze schowane pod karoserią.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Używane auta – warto kupować z głową”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *