Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym impregnować kostkę brukową?

Impregnowanie kostki brukowej to najlepszy sposób na utrzymanie czystości i świeżości swojego otoczenia. Bo to właśnie walory estetyczne najwięcej zyskują podczas impregnacji.

Jak wiadomo, sama kostka brukowa nie wymaga zazwyczaj dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ obecne standardy wymuszają na producentach trzymanie się norm dotyczących nasiąkliwości kostki. Obecnie wartość ta nie może być większa niż 6%, a to wystarczy, by kostka wiernie służyła przez całe dziesięciolecia. Można więc wywnioskować, że impregnowanie kostki dla samego zwiększenia jej trwałości jest raczej zbędne – oczywiście, jeżeli sama kostka spełnia wytyczne.

Dlatego też rola impregnatów ogranicza się do zachowywania czystości, a to wbrew pozorom niezwykle istotne, zwłaszcza w warunkach domowych, gdzie plamy oleju silnikowego to norma, a grillowanie w sezonie jest codziennością. Tłuste plamy mogą wniknąć w kostkę, co w niektórych przypadkach będzie równoznaczne z permanentnym śladem, którego przecież nikt nie chce.

Z tego powodu warto się zdecydować na impregnację kostki właśnie w miejscach, które są szczególnie narażone. Takim miejscem będzie chociażby najbliższa okolica warsztatu/garażu oraz brukowane ogródki – szczególnie w pobliżu stołu czy grilla kamiennego. Impregnacja jest także koniecznością dla każdego właściciela restauracji i baru z tarasem. Takie miejsca są szczególnie narażone na tłuste plamy.

Skuteczny impregnat, czyli jaki?

Impregnaty jeszcze bardziej zmniejszają nasiąkliwość kostki brukowej. Wybierając preparat do zaimpregnowania, należy zwrócić uwagę na jego skład oraz właściwości. Na rynku możemy znaleźć trzy rodzaje takich impregnatów:

  1. Pierwszymi są te na bazie wody – są one tańsze od pozostałych, ale też odznaczają się zdecydowanie mniejszą skutecznością.
  2. Drugimi są impregnaty na bazie butanolu i silikonów – te impregnaty nadają efekt „mokrej kostki”, który wygląda bardzo dobrze.
  3. Trzecimi są impregnaty polimerowe – te zachowują swoje właściwości zdecydowanie najdłużej.

Po wybraniu odpowiedniego impregnatu pozostaje już tylko go zaaplikować. W jaki sposób? Impregnat do gostki brukowej należy równomiernie nanosić wałkiem lub pędzlem, ale można też pokusić się o metodę natryskową. Warto jednak pamiętać, żeby nanosić jedną warstwę – nie więcej! Ponadto nie powinno się stosować impregnatu na kostkę, która już została zaimpregnowana inną substancją. Zaimpregnowane podłoże należy chronić przed zanieczyszczeniami oraz opadami atmosferycznymi.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czym impregnować kostkę brukową?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *