Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Fototapeta – jak przykleić?

Kiedy mieszkanie wymaga remontu, nie zawsze chce się wzywać i czekać na fachowców – bardzo wiele rzeczy można wykonać samodzielnie, jednak należy się do tego odpowiednio przygotować. Z klejeniem fototapety jest podobnie, ponieważ należy przestrzegać odpowiednich kroków, aby odpowiednio przykleić wzór. Co dokładnie musisz zrobić, aby cały proces przebiegł gładko i po Twojej myśli?

Fototapeta – jak położyć?

Jak w większości przypadków najważniejsze jest uprzednie przygotowanie całej ściany. Musi ona być całkowicie gładka, pozbawiona jakichkolwiek wgłębień i dziur. Jeśli zauważyłeś, że takowe się pojawiły, to wypełnij je, aby wyrównać powierzchnię. Następnie myjemy ją mydłem malarskim, aby usunąć zabrudzenia, które mogą nam przeszkodzić w całym procesie. Po wykonaniu wszystkich czynności możesz przejść do kładzenia fototapety.

Przede wszystkim zaznacz na tapetowanej ścianie – pionowe linie w odstępie 50 cm. One będą dla Ciebie wyznacznikiem, gdzie powinieneś naklejać fototapetę. Trzymaj się nich, a równo położysz całość i nie będzie żadnych błędów. Na samym początku zadbaj o odpowiednie posmarowanie oraz rozprowadzenie kleju na powierzchni ściany. Zaznaczaj sobie, gdzie jest dół, a gdzie jest góra, abyś przypadkiem nie doprowadził do pomyłki i nie nakleił wzoru odwrotnie.

Pasek fototapety zawsze delikatnie zroluj lub złóż na pół, aby zapobiec pobrudzeniu wzoru przez klej. Górną część delikatnie przyłóż do posmarowanej klejem ściany i uważaj, aby jak najdelikatniej rozwinąć całość. Zawsze kleimy od sufitu do dołu, a sposób fragmentaryczny jest kluczem do sukcesu. Cały pas fototapety powinien być przede wszystkim prosto, a gdy będziesz wygładzać powierzchnię – pilnuj, aby nie powstały dziury, bąble lub zagniecenia, które zniszczą cały wzór.

Jeśli posiadasz na ścianie włączniki lub kontakty – najlepiej będzie wyciąć otwory. Wielkość powinna być dokładnie taka, aby idealnie przylegała i pasowała do krawędzi tych elementów. Powstające bąble powietrza będziesz w stanie usunąć za pomocą gumowego wałka, który delikatnie je rozbije oraz nie naruszy materiału, z jakiego stworzona jest fototapeta. Jedną z ważniejszych rzeczy, o jakich musisz pamiętać, jest konieczność bieżącego usuwania nadmiaru kleju, który może zacząć wyciekać bokami.

Czy fototapeta to dobry pomysł?

Zdecydowanie! Fototapety wracają do łask i wiele osób ponownie zaczyna urządzać z ich pomocą różne pomieszczenia. Nie jest ważne, czy jest małe, czy duże – w każdym wydaniu fototapeta będzie wyglądała bardzo dobrze, a Ty będziesz mógł się cieszyć optycznym powiększeniem i pogłębieniem pokoju. A to nie koniec zalet!

Przede wszystkim fototapety są tworzone z wytrzymałych materiałów oraz w wielu różnych wzorach, które niczym nie przypominają tych stereotypowych modeli. Dzięki temu jesteś w stanie odmienić całe pomieszczenie i nadać mu zupełnie nowego charakteru. Niezależnie od stylu, w jakim masz urządzone mieszkanie, to fototapeta pozwoli Ci nadać twistu aranżacyjnego. Wybieraj produkty wyłącznie sprawdzonych producentów, którzy z wielką starannością wykonują każdą fototapetę.

Nakładanie jakiejkolwiek tapety wymaga wielkiej uwagi, jednak nie jest zupełnie niemożliwe dla przeciętnego człowieka, który rozpoczyna przygodę z wykończeniówką dopiero w trakcie remontu własnego mieszkania. Nie załamuj się, próbuj i poprawiaj wszelkie błędy. Życzymy powodzenia!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Fototapeta – jak przykleić?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *