Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak myć okna bez smug?

Mycie okien to jeden z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych. Trzeba się namęczyć, dokładnie czyszcząc szyby, a mimo wysiłku, gdy zaświeci słońce widoczne stają się wszystkie smugi i zacieki. To doprowadza do szału! Poznaj kilka prostych metod, dzięki którym unikniesz frustracji.

Zadbaj o szczegóły

Na mycie okien musi być odpowiednia pogoda i pora dnia. Brzmi to, jak świetna wymówka, aby czyszczenie odkładać w nieskończoność, oczekując idealnych warunków. Jednak to naprawdę ważne! Nie może być zbyt ciepło, ponieważ środek czyszczący będzie zasychał na szybie znacznie szybciej, niż byśmy oczekiwali, co spowoduje zacieki i smugi. Wybierz dzień pochmurny, ale suchy, w którym temperatura jest umiarkowana.

Jak przywrócić dawny blask?

Szeroko dostępne preparaty z alkoholem zagwarantują Ci brak smug, ale mają swoje ciemne strony – nieciekawy, ostry zapach. Ich ogromną zaletą jest błyskawiczne odtłuszczanie czyszczonej powierzchni.

Zwolennicy eco, którzy na co dzień unikają chemicznych detergentów, mogą wykorzystać „babcine” metody. Najczęstszym sposobem jest umycie okien roztworem wody z octem w proporcji 1:1. Wykorzystaj tę metodę, jeżeli nie przeszkadza Ci zapach octu. Jeżeli woń octu stanowi dla Ciebie problem, możesz użyć wody z sodą lub denaturatu spirytusowego. Do nabłyszczania użyj wody i soku z cytryny – na 2,5 litra wody dodaj sok z 1 cytryny.

Do mycia szyb używaj ciepłej wody. Dodaj do niej odrobinę gliceryny, a sprawisz, że zanieczyszczenia będą osadzały się na szybach w mniejszym stopniu.

Okna myj od góry do dołu miękką ściereczką z mikrofibry, a osuszaj w odwrotnym kierunku. Do polerowania możesz wykorzystać stare gazety. Zwróć uwagę, żeby papier był miękki, w przeciwnym wypadku możesz zarysować szyby. Inną równie skuteczną metodą jest polerowanie starymi nylonowymi rajstopami. Nylon doskonale usuwa smugi z umytych okien.

W jaki sposób wyczyścić ramy okienne?

Niezwykle istotne jest również dobranie odpowiednich detergentów w zależności od materiału, z jakiego wykonane zostały ramy okienne.

Ramy wykonane z plastiku łatwo przyciągają kurz, dlatego trzeba je myć częściej od ram wykonanych z drewna czy aluminium. Do czyszczenia nie używaj środków żrących ani ściernych. Wybierz miękką gąbkę i wodę z dodatkiem detergentu np. płynu do mycia naczyń. Równie dobrym rozwiązaniem jest użycie sody oczyszczonej, która zmiękczy wodę (ma również działanie wybielające). Mocne zabrudzenia na długo niemytej powierzchni usuń delikatnie rozcieńczonym wodą mleczkiem do czyszczenia. Ostrożnie! Łatwo możesz porysować ramę.

Ramy drewniane wymagają szczególnej uwagi. Umyjesz je z pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Gdy wyschną, pamiętaj o zakonserwowaniu ich odpowiednimi środkami, dzięki temu będą się dobrze prezentować mimo upływu lat.

Aluminiowe ramy okienne należy czyścić dwuetapowo. Najpierw wodą z dodatkiem łagodnego płynu do zmywania, a następnie wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Do trudnych zabrudzeń wykorzystaj naftę. Absolutnie nie wolno czyścić aluminium środkami kwasowymi ani środkami na bazie rozpuszczalników.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak myć okna bez smug?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *