Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Żaluzje z drewna. Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rolet materiałowych

Na chwilę zanim zabierzesz się za zakup rolet wewnętrznych do domu warto, abyś znał alternatywne systemy przesłaniania okien. Wśród tych najpopularniejszych są nie tylko wertikale, ale i żaluzje. Także te z drewna.

drewniane żaluzje

Fotografia flickr.com, licencja: CC 2.0, autor: Daniel Scully

Czym są i jak dbać o drewniane żaluzje?

Żaluzje wykonane z drewna to szczególnego rodzaju przesłony wewnętrzne, które łączą w sobie wysoką funkcjonalność z ponadprzeciętnymi wartościami estetycznymi. W końcu w miejscu aluminiowych lameli mamy naturalne, ciepłe drewno, które nadaje szczególnego charakteru każdemu wnętrzu.

Co do zasady, żaluzje drewniane są powszechnie stosowane w:

  • salonach i pokojach dziennych,
  • pokojach sypialnych,
  • pokojach dziecięcych,
  • pomieszczeniach reprezentacyjnych (w tym m.in. w biurach).

Ze względu na swoją budowę, żaluzje wykonane w 100% z drewna wprowadzają nieco bardziej intymną atmosferę do wnętrza, podkreślają elegancję, a przy tym skutecznie chronią przed wpadającymi do wnętrza ostrymi promieniami słońca.

Czy żaluzje drewniane można instalować w kuchniach i łazienkach?

Producenci żaluzji drewnianych nie określają w jakich pomieszczeniach można instalować żaluzje drewniane, a w jakich nie, więc teoretycznie rzecz biorąc nie ma żadnych przeciwwskazań do przesłaniania nimi przestrzeni okiennych w kuchniach i łazienkach. Warto mieć jednak na uwadze, że nadmierna ekspozycja naturalnego drewna na bezpośrednie działanie wody i wilgoci może być powodem, dla którego żaluzja z czasem zacznie tracić na swoich właściwościach funkcjonalnych (szczególnym zagrożeniem jest osadzanie się wilgoci w mechanizmie zwijającym i maskownicy).

Pewnym rozwiązaniem jest instalacja odpowiedniej wentylacji mechanicznej lub po prostu zastosowanie jednej z tradycyjnych przesłon z tkaninami przesłaniającymi:

  • rolety klasyczne,
  • rolety w kasecie,
  • mini-rolety,

a także rolety plisowane lub tzw. Dzień i Noc.

Uwaga: żaluzje drewniane, podobnie jak wszystkie inne rolety wewnętrzne nie nadają się do przesłaniania okien po zewnętrznej stronie. Wyklucza się ich stosowanie także w otwartych altanach itd.

Tanie żaluzje drewniane to rzeczywiście zły zakup?

Tak, musisz wiedzieć, że do produkcji wysokiej klasy żaluzji drewnianych wykorzystuje się odporne na działanie promieni ultrafioletowych drewno, które na etapie obróbki powinno zostać zaimpregnowane.

Najtańsze żaluzje są nie tylko podatne na usterki mechanizmu zwijającego, ale i trwałe odbarwienia (o tanich przesłonach okiennych pisaliśmy już wcześniej: Tanie rolety z supermarketu to nie zawsze dobry pomysł. Wiesz, dlaczego?)

Zdarza się też, że wątpliwej jakości żaluzje drewniane są objęte niekorzystnym serwisem gwarancyjnym, w którym wyklucza się naprawę najważniejszych elementów eksploatacyjnych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Żaluzje z drewna. Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rolet materiałowych”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *