Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie drzwi do mieszkania?

Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę

Drzwi są najlepszą wizytówką naszego domu – trudno nie zgodzić się z tą maksymą. To przecież one witają wszystkich naszych gości. Do tego chronią nas przed zimnem, hałasem, czy w skrajnych przypadkach, nawet przed wizytami włamywaczy. Jakie drzwi do mieszkania powinieneś wybrać i dlaczego nie powinny to być drzwi do domów jednorodzinnych?

Jakie drzwi do mieszkania w bloku?

Wielu fachowców przyznaje, że wybór drzwi do domu jest nieco łatwiejszy niż wybór drzwi do mieszkania. W tym pierwszym przypadku mamy bowiem nieco szersze pole do manewru i eksperymentów. W drugim zaś powinniśmy być nieco bardziej pragmatyczni. Jakie drzwi do mieszkania powinieneś więc wybrać? Przede wszystkim tzw. drzwi pełne, czyli takie, które nie posiadają przeszkleń. To szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w bloku, ponieważ przeszklone elementy są zbyt niebezpieczne, a przy tym zapewniają dużo mniej prywatności.

Wybierając drzwi do mieszkania, warto także zapoznać się z zasadami i regulaminami panującymi w danym budynku. Wielu zarządców nie zezwala bowiem np. na drzwi otwierane do zewnątrz, ponieważ mogłyby zaburzyć drożność ciągów ewakuacyjnych. Warto mieć to na uwadze, aby nie musieć przy pierwszej kontroli zdejmować drzwi z zawiasów – to nasza rada. Do tego warto wziąć pod uwagę szereg parametrów na czele z szerokością. Ta może być inna w nowoczesnym i inna w starszym budownictwie.

Jaki materiał drzwi będzie najlepszy?

Dla wielu osób najważniejszą decyzją będzie z pewnością wybór materiału, z którego wykonane są drzwi. Tutaj masz kilka opcji:

  • modele drewniane,
  • modele wykonane z materiałów drewnopodobnych,
  • modele stalowe,
  • modele z tworzyw sztucznych.

Jakie drzwi do mieszkania będą najlepsze? Cóż, każdy materiał ma swoje wady i zalety. Drzwi wykonane z tworzyw sztucznych są z pewnością najtańsze, jednak niska cena idzie w parze z gorszą jakością wykonania. Jeśli więc szczególnie zależy Ci na trwałości drzwi, to powinieneś wykluczyć tę opcję. Jednocześnie warto zainteresować się propozycjami drewnianymi. Te najczęściej łączą w sobie trwałość i solidność, jednak ze względu na wyższą cenę są dosyć rzadko spotykane w mieszkaniach. Jako zamiennik wykorzystuje się drzwi z materiałów drewnopodobnych, które są tańsze i lżejsze, jednocześnie zachowując dosyć dobre parametry izolacyjne.

Ciekawą opcją wydają się modele stalowe. Te można bardzo często spotkać właśnie w przypadku mieszkań w blokach. Warto jednak dokładnie sprawdzić interesujący nas model, ponieważ drzwi stalowe mogą być wykonane z różnej jakości materiałów. Mogą mieć ramę z drewna lub stali (pokrytą arkuszami blachy) oraz wykończenie z okleiny, farby, materiału drewnopodobnego, czy nawet drewna. Musisz jednak pamiętać, że nawet najwyższej jakości drzwi do mieszkania mogą nie zdać egzaminu, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Tylko fachowy montaż (np. ze strony producenta) gwarantuje zachowanie oryginalnych parametrów technicznych (np. związanych z przenikalnością cieplną, czy izolacją akustyczną).

Warto zastanowić się nad modelami antywłamaniowymi

Wiele osób zastanawiając się, jakie drzwi do mieszkania wybrać, zwraca się w kierunku drzwi antywłamaniowych. Te najlepiej chronią mieszkanie przed włamywaczami (to szczególnie ważne, jeśli chcesz czuć się bezpieczne w trakcie wakacyjnego wyjazdu). Tutaj do wyboru masz całą gamę propozycji, które potrafią znacząco różnić się jakością wykonania – a co za tym idzie również ochroną domu. Modele antywłamaniowe wykonane z najlepszych jakościowo materiałów (m.in. stalowych ram), posiadające szereg dodatków zwiększających bezpieczeństwo, wydają się najlepszą propozycją. Więcej opowiedział nam o tym ekspert marki Oknoplast:

Modele antywłamaniowe powinny być wyposażone w odpowiednie dodatki, które dodatkowo zwiększają odporność na włamania. Mowa tu o okuciach klasy antywłamaniowej RC3, antywłamaniowych wkładkach do zamka, czy wielopunktowych zamkach listwowych z optymalnym rozstawieniem kaset ryglujących na całej wysokości drzwi. Stawiając na odpowiednie dodatki, realnie zwiększamy ochronę swojego domu przed nieproszonymi gośćmi – nawet tymi najbardziej zuchwałymi.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jakie drzwi do mieszkania?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *