Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Leasing tak, ale nie dla start-upu. Nowe firmy mają problem z finansowaniem bieżących inwestycji

Eksperci oceniają, że chociaż leasing jest znacznie bardziej przystępną formą finansowania bieżących kosztów firm w porównaniu do kredytu inwestycyjnego, o tyle nowe start-upy mają utrudnioną ścieżkę negocjacji. Na rynku działa niewiele podmiotów, które chcą wspierać początkujące firmy z branży technologicznej.

Leasing tak, ale nie dla start-upu. Nowe firmy mają problem z finansowaniem bieżących inwestycji

Tylko wybrane banki oferują wsparcie w leasingu inwestycyjnym

BZ WBK Leasing: Na polskim rynku działa zaledwie kilka instytucji, które mają w swojej ofercie dedykowane rozwiązania dla początkujących firm. Wśród nich jest m.in. BZ WBK, który wyodrębnił swoją ofertę od marką BZ WBK Leasing. Przedsiębiorcy starający się o leasing samochodu o wartości do 120 tys. złotych powinni spodziewać się 20-procentowego wkładu własnego.

mLeasing (mBank): W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną (źródło) – przedstawiciel spółki przekonuje, że firmy, które działają na rynku krócej niż pół roku, muszą mieć przynajmniej 10-procentowy wkład własny. Pozostałe firmy, tj. te ze stażem od pół roku do roku powinny liczyć się ze wkładem na poziomie 5%. Od podmiotów, które prowadzą działalność krócej niż 6 miesięcy mLeasing oczekuje 30-procentowego wkładu.

ING Lease: (grupa ING) ING wspiera nowoczesne firmy – do swojej oferty wprowadził ING Lease – markę, która specjalizuje się w finansowaniu inwestycji przy wykorzystaniu leasingu. Przy finansowaniu samochodu o wartości do 120 tys. złotych, przedsiębiorca zostanie zobowiązany do wniesienia 5% wkładu.

Na rynku działa także kilka innych podmiotów, oferujących dedykowane rozwiązania leasingowe dla początkujących firm, a w tym m.in. Getin Leasing oraz Raiffeisen Leasing.

Dlaczego leasing, a nie kredyt inwestycyjny?

Leasing wydaje się być znacznie lepszą alternatywą dla kredytu bankowego – zarówno operacyjny jak i finansowy. Decyzja o ewentualnym przydzieleniu leasingu jest znacznie szybsza niż w przypadku kredytu bankowego (na ogół nie dłużej niż 72 godziny).

Wielu przedsiębiorców ceni także minimum formalności; tylko w szczególnych wypadkach niezbędne jest dostarczenie kompletu dokumentacji oraz możliwość wliczania w koszty bieżące wszystkich opłat związanych z eksploatacją sprzętu (leasing udzielany jest nie tylko na samochody osobowe i ciężarowe, ale i na sprzęt budowlany, medyczny oraz elektronikę). Poza tym, firma może spłacać podatek VAT w rozłożeniu ratalnym.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz