Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Masz kłopot z podzieleniem dysku twardego (HDD/SSD) na partycje?

Podpowiadamy jak to zrobić

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC

Dzielenie dysku na partycje jest jednym z pierwszych kroków do przebrnięcia podczas instalowania systemów Windows 7 oraz Windows 8. Nie jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania programu, ale pomaga utrzymać względny porządek.

Jak dzieli się na partycję nośnik danych HDD?

Jeśli posiada się tylko jeden dysk twardy do wszystkiego czyli systemu, programów użytkowych, gier, filmów, muzyki i innych to podział na partycje trzeba dobrze przemyśleć. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć obszar dysku, który będzie przeznaczony na postawienie systemu, ewentualnych programów oraz gier. Dyski twarde talerzowe czyli po prostu HDD, mają to do siebie, że ich prędkość uzależniona jest od tego w którym miejscu talerza znajdują się dane.

Najszybsza część dysku to jego początek czyli właśnie najlepiej w pierwszych kilkudziesięciu/kilkuset gigabajtów warto zapisać najbardziej newralgiczne dane. Bez względu na to jak duży jest dysk proponujemy aby utworzyć pierwszą partycję o rozmiarach około 300 GB, a resztę miejsca podzielić według potrzeb.

Jak dzielić kiedy ma się jeszcze dysk SSD?

Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku dysku SSD Jeśli ma się zainstalowany ten dysk to system, programy użytkowe i gry trzyma się na SSD. Nie trzeba dzielić go na partycje ponieważ dzięki temu, że jest zbudowany z pamięci flash to na całym obszarze na przetwarzanie danych jest tak samo szybkie. Dlatego też nie ma potrzeby by ten nośnik dzielić na partycję, bo nie ma to wpływu na szybkość operacji na plikach.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Masz kłopot z podzieleniem dysku twardego (HDD/SSD) na partycje?”

  1. Kamil pisze:

    Fajnie móc przeczytać taki artykuł 🙂 ostatnio formatowałem kompa i się zastanawiałem jak to zrobić. Ten artykuł dużo mi podpowiedział, bo samo zakładanie partycji to kaszka z mleczkiem, gorzej je rozplanować.

  2. Sebek pisze:

    Mi w ogóle nie są potrzebne partycje, mam jedną dużą na dysku HDD i żyje. Nie odczuwam tego spowolnienia przetwarzania danych więc nie narzekam 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *