Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dobierz deskę snowboardową do swojego stylu jazdy. W jaki sposób?

Snowboard jest w Polsce wciąż na fali wznoszącej. Sport ten wybierają przede wszystkim ludzie młodzi, jak i nieco starsi. Dla każdego z nich to dobra zabawa, wolność, a nawet styl życia. Zanim jednak wyruszysz na stok, zastanów się, jaki sprzęt do jazdy wybrać.

snowboardzista

Fotografia: flickr.com na licencji C-C 2.0, autor zdjęcia: John Lemieux

Snowboard kojarzy się z wolnością. Dawniej, ponad 20 lat temu, gdy snowboard brylował w USA, wybierany był głównie przez ludzi młodych, którzy cenili sobie wolność, brak ograniczeń, a nawet bunt. Jazda na desce była dla nich metaforą braku granic, a oni sami doprowadzali narciarzy do „białej gorączki”.

Dziś to się zmieniło – snowboard wybiera wielu ludzi, bo sport ten wciąga, uzależnia, daje dużo przyjemności i przy zachowaniu odpowiednich zasad, jest bezpieczny.

Style jazdy, a sprzęt

Najczęściej miłośników tego sportu spotkamy na ogólnodostępnych trasach, ale też sympatyków deski wybiera jazdę poza trasą, jak i w snow parkach. Zawsze jednak istotne jest to, aby dobrze dobrać deski snowboardowe do naszej jazdy. Podpowiadamy, jak to zrobić. Kluczowe jest tutaj wskazanie technik jazdy.

Wyróżniamy cztery style jazdy na desce:

  • All mountain,
  • Freestyle,
  • Freeride,
  • Freecarving.

W zależności, jaki styl jazdy preferujemy, powinniśmy wybrać odpowiedni sprzęt na stok.

Pierwszy styl jest najbardziej popularny na świecie. All mountain ma to do siebie, że łączy w sobie wiele stylów, dlatego zamiennie często ten styl określany jest, jako uniwersalny. Styl ten to doskonały sposób na naukę jazdy na desce dla osób początkujących oraz dobrą zabawę dla średnio zaawansowanych. Sprzęt typu All muontain jest bardziej elastyczny, przez co łatwiej się go prowadzi i wybacza częste – zwłaszcza przy nauce – błędy nowicjuszy. Dobrym rozwiązaniem jest właśnie deska typu All mountain.

Miłośnicy szaleństw najczęściej stawiają na freestyle. To styl, który bardziej preferuje skoki na desce aniżeli zjazd. W założeniu chodzi o to, że snowboardzista pokonuje różnego rodzaju przeszkody, tj. poręcze, rampy usytuowane np. w specjalnych Snow Parkach. Jeśli ten styl jazdy jest Ci bliski, powinieneś kupić deski snowboardowe krótsze, bardziej elastyczne, o symetrycznym kształcie. Taki zakup daje możliwość komfortowej jazdy przodem oraz tyłem.

Kolejny styl to freeride. Jeśli kiedykolwiek spotkałeś na stoku osoby jeżdżące na desce między choinkami, to właśnie uprawiali oni styl freeride. Styl ten lubią amatorzy dzikich stoków oraz puszystego śniegu. Znaczenie ma tutaj natura. Styl ten wybierają Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z deską i nie wiedzą na jaki rodzaj się zdecydować. Do tej jazdy potrzebna będzie deska twarda, z szerszym i podniesionym czołem. Sprawia to, że środek ciężkości przeniesiony jest na tył deski. Pozwala nam na lepsze manewrowanie.

Ostatni styl jazdy to freecarving. Swoich zwolenników znajdzie on wśród tych osób, które lubią adrenalinę i prędkość. Jazda polega na dużym wychyleniu, podpierając się dłonią o śnieg podczas skręcania – jednak jest możliwa głównie na stromych, naśnieżonych i dobrze wygładzonych stokach. Osoby chcące uprawiać ten styl, powinny wykazać się nie lada umiejętnościami i zaawansowaniem w jeździe. W żadnym wypadku z tego stylu nie powinny korzystać osoby początkujące. Trasy pod ten rodzaj jazdy powinny być idealnie wygładzone przez ratraki.

Deska snowboardowa pod ten rodzaj jazdy powinna być dłuższa i twardsza. Jest to konieczne po to, aby lepiej trzymać się krawędzi przy długich skrętach.

Zapraszamy na www.360sklep.pl.

Źródło: materiały prasowe 360.pl.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Dobierz deskę snowboardową do swojego stylu jazdy. W jaki sposób?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *