Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Są kolejne zwolnienia w sektorze przemysłowym. Analitycy alarmują

Chociaż Polska nadal może pochwalić się najlepszym wzrostem gospodarczym w Europie, od przeszło roku zatrudnienie krajowego przemysłu nadal spada. Zdaniem analityków za sprawą trwającego kryzysu na zachodzie i południu kontynentu, problemów branży budowlanej oraz nagłego odpływu zamówień publicznych, po wakacjach bezrobocie może sięgnąć nawet 14 %.

sektor przemysłowy w Polsce

flickr.com | Stefan Gara

Sytuacja w sektorze przemysłowym wydaje się być poważna. Jak wynika z danych statystycznych, pod koniec maja 2012r. w branży pracowało ok. 2,5 mln osób. Niestety tendencja jest spadkowa i w ostatnich 12 miesiącach pracę w przemyśle straciło przeszło 23 tys. osób, a to według specjalistów dopiero początek masowych zwolnień.

Co jest powodem spadającego zatrudnienia?

Dla wielu osób sytuacja, którą mamy okazję w tej chwili obserwować nie jest jasna. Czy to możliwe, aby państwo o najlepszym wzroście gospodarczym miała tak poważny problem z bezrobociem? Problem w tym, że dopiero rozwój na poziomie przekraczającym 4 % PKB powoduje zahamowanie jego wzrostu i stworzenie nowych stanowisk pracy. Jeśli jest wolniejszy, oznacza to, że pracodawcy są w stanie wytworzyć więcej produktów, ale bez zwiększania ilości pracowników.

Warto przypomnieć, że od połowy 2010r. polska gospodarka rosła w tempie nieco wyższym od 4 %, a to niewystarczający wynik dla trwałego obniżenia się poziomu bezrobocia. Zatrudnienie w istocie rosło, jednak zbyt wolno, a na początku 2012r. nastąpiło lekkie wyhamowanie wzrostu o 0,2 %, tj do 3,8 %. Kolejny kwartał może okazać się jeszcze słabszy, a w końcu roku możemy być świadkami spadku do poniżej 3 %, co bezpośrednio przełoży się na zachwianie na rynku pracy.

Osoby, które są zatrudnione w przemyśle na ogół są pierwszymi ofiarami pogorszenia się sytuacji gospodarczej w kraju. Właściciele fabryk zauważają spadek zamówień swoich produktów, stąd ograniczają też poziom zatrudnienia w celu przeczekania najgorszego czasu. Ekonomiści zaznaczają jednak, że wzrost bezrobocia w tym sektorze nie jest dużym zaskoczeniem.

Trzeba przygotować się na najgorsze

Malejący popyt ma przynieść prawdziwe załamanie. Co prawda pogłębiająca się recesja w Europie jest czynnikiem istotnym, to głównym elementem, który może zaważyć o losie sektora przemysłowego jest czynnik regionalny. Polacy zmuszeni do oszczędzania ograniczają konsumpcję.

Do tego dochodzi stale rosnąca inflacja, która wyraźnie obniża dochody Polaków i skłania do powstrzymywania się od zakupów konsumenckich. Swój wkład może mieć także załamanie sektora budowlanego, który nie może dźwignąć się trudnych projektach państwowych, w tym autostrad, dróg ekspresowych i stadionów. Szacuje się, że stanowiska może stracić nawet 100 tys. osób.

Koniec polskiej „zielonej wyspy”

Od kilkunastu miesięcy wiadomo, że niebawem zabraknie pieniędzy na inwestycje z budżetu państwa. Program rozbudowy autostrad już dziś można uznać za zamknięty, a mniej pracy dla specjalistów w branży budowlanej oznacza mniej zamówień na podstawowe towary, maszyny i sprzęt. W efekcie dojdzie do załamania produkcji przemysłowej, a cały tzw. cykl koniunkturalny jest jeden. Po sztucznym utrzymywaniu wzrostu gospodarczego Polska może pogrążyć się w trwałej recesji. Należy przygotować się na trudny okres dla rodzimego rynku gospodarczego.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Ustka. Co warto zobaczyć?

Barbara Zadrożna

Gdzie do Grecji na wakacje?

Barbara Zadrożna

Hydropath Opinie

Barbara Zadrożna

Marquard Media Polska

Barbara Zadrożna

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Są kolejne zwolnienia w sektorze przemysłowym. Analitycy alarmują”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *