Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Własny biznes w domu

Coraz częściej myślisz o tym, by zmienić swoje życie zawodowe? Zastanawiasz się nad pracą według własnych zasad, bez uciążliwego szefa i codziennych godzin w korku? Może to już czas, aby postawić na pracę we własnym domu? Oto kilka pomysłów na to, aby cieszyć się wolnością, a przy tym zarabiać dobre pieniądze.

Plusy pracy w domu

Pandemia zmieniła nasz rynek pracy. Praca zdalna wymusiła na milionach Polaków zmianę pracowniczych przyzwyczajeń. Wielu pracowników przekonało się do tej, wcześniej nieznanej szeroko, formy pracy i zdecydowało się na pracę zdalną w swej firmie lub rolę freelancera. Choć ta nazwa może brzmieć tajemniczo, to jednak freelancer oznacza po prostu osobę pracującą bez etatu, projektowo, realizującą zlecenia. Oczywiście możemy zdecydować się na ten krok, jeśli jesteśmy przekonani, że mimo domowych warunków możemy się skupić i odpowiedzialnie realizować naszą pracę. Bez względu na to, czy pozostaniemy zdalnie na etacie, czyli home office (popularne rozwiązanie zwłaszcza w branży IT), czy wybierzemy pracę jako freelancer, zyskujemy bardzo wiele.

  • Unikamy codziennych korków – to wielki plus dla tych, którzy żyją w wielkich miastach i każdego dnia spędzają wiele godzin, stojąc w sznurze aut. Nie tylko oszczędzamy czas, ale także dbamy o nasz portfel. W korkach nasze auta spalają wiele paliwa, więc mimo pozornej statyczności, wciąż tracimy pieniądze.
  • Stwarzasz biuro ze swoich marzeń – pracujesz w miłym otoczeniu, wśród swoich ulubionych przedmiotów. Nie musisz już siedzieć na niewygodnym fotelu lub w ciasnym biurze bez klimatyzacji. Pracując w domu, cieszysz się komfortem swoich czterech ścian.
  • Sam decydujesz o swoim harmonogramie – oczywiście, jeśli pracujesz zdalnie twój czas pracy jest rozliczany, masz mniejszy wpływ na swój dzienny grafik. Jednak zawsze możesz sobie zrobić przerwę na kawę, bez świdrujących spojrzeń pracodawcy. Pamiętaj, że więcej swobody będziesz mieć, jeśli wybierzesz los freelancera.

Własna działalność – co najlepiej otworzyć?

Dziś coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie swej działalności w sieci. Biznes online każdego roku rozrasta się w wielkim tempie. Warto więc zastanowić się nad tym, w którym kierunku zawodowym podążyć, by odpowiedzieć na potrzeby rynku, a także pozostać w zgodzie z własnymi kompetencjami.

Rozwijasz swoją pasję, potrafisz tworzyć piękne lub potrzebne rzeczy, a może masz smykałkę do sprzedaży? Każdego dnia branża e-commerce (handel elektroniczny) rozrasta się w szybkim tempie, dlatego wielu pracodawców przenosi swoje firmy do sieci. Często rezygnują nawet ze sprzedaży stacjonarnej. Jeśli chcesz stworzyć własne miejsce sprzedaży, już dziś rozpocznij własną działalność e-commerce.

Zakładając własny sklep internetowy, pamiętaj, by znaleźć coś, co wyróżni cię na rynku. Niespotykany produkt, wysoka jakość lub szybka wysyłka – zastanów się, czym skusisz klientów. Rynek e-commerce jest przeogromny, więc musisz liczyć się z dużą konkurencją.

Jeśli świat IT nie jest ci obcy, zajmij się projektowaniem stron internetowych. Jako web designer twórz witryny, serwisy i strony dla swoich klientów. Także jako freelancer z branży informatycznej znajdziesz wiele zleceń dla firm reklamowych, sprzedażowych czy dla wielkich korporacji.

A może lubisz kontakt z ludźmi i chętnie dzielisz się swoją wiedzą? Postaw na korepetycje on-line (bardzo potrzebne po miesiącach edukacji zdalnej) lub doradztwo. Jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, bez problemu poradzisz sobie w e-learningu i e-coachingu.

Bez względu na to, który tryb pracy wybierzesz: homeoffice czy pracę jako freelancer, pamiętaj, aby głęboko przemyśleć swój wybór. Jeśli odpowiedzialność i pracowitość to twoje cechy – z pewnością wiele radości przyniesie ci praca w domu.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Własny biznes w domu”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *