Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak założyć akwarium?

Kupno rybek do akwarium może stwarzać wiele trudności – szczególnie dla początkującego akwarysty. Istotne są pewne informacje, z którymi każdy amator powinien się zapoznać. Co jest potrzebne do założenia akwarium? Jakie rybki będą odpowiednie na początek? Jakie rzeczy są potrzebne do akwarium? Czytaj dalej!

Jakie rybki kupić na początek?

Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego akwarium. Wbrew wielu opiniom, im większy zbiornik, tym łatwiej jest utrzymać go w równowadze chemicznej i biologicznej. Małe akwaria szybko reagują na jakiekolwiek zmiany – niedoświadczony hodowca ma prawo do błędów, a złe parametry wody odbiją się na rybkach oraz roślinach. Najlepiej wybrać akwarium średniej wielkości – mniej więcej od 50 do 100 litrów. Pamiętaj też o solidnej podstawce pod akwarium – najlepiej z wytrzymałego plastiku, ponieważ drewno może wchłonąć wilgoć.

Ważny jest też wybór samych rybek – w końcu to dla nich zakładasz akwarium. Zalecane są gatunki, które nie mają specjalnie wygórowanych wymagań. Do jednych z nich należą bojowniki syjamskie – do dziś cieszy się niezwykłą popularnością. Wyróżniają się przepięknym wyglądem, co w połączeniu z ładnymi ozdobami pozwoli Ci stworzyć niesamowity podwodny świat. Bojowniki są niewielkich rozmiarów. Samice mają odcienie granatu, bieli lub brązu. Wbrew pozorom, najpiękniejsze jednak są samce – mają piękne, długie płetwy, które są różnie ukształtowane i zabarwione. Po więcej informacji na temat tych małych piękności zapraszamy do encyklopedii ryb na blogu AlleZoo.

Co jest potrzebne do akwarium dla rybek?

Wybór ozdób zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji, jednakże istnieją elementy, które są po prostu niezbędne w każdym akwarium niezależnie od jego wielkości. Do podstawowego wyposażenia należy:

  • grzałka, która pozwoli regulować temperaturę wody – powinna być zawsze stała
  • filtr, który odpowiednio napowietrzy wodę oraz usunie drobne zanieczyszczenia,
  • pokrywa z oświetleniem dostarczy wymaganą ilość światła oraz ochroni rybki przed wyskakiwaniem,
  • termometr pozwoli Ci na stałe monitorowanie temperatury,
  • żwirek to dobre oraz ekonomiczne podłoże. Możesz kupić też ozdoby pod tego rodzaju powierzchnię jak np. korzenie, rośliny lub tło na ścianki akwarium.

Biorąc pod uwagę wymagania bojowników, pH wody powinno utrzymane być na poziomie 6-8 – taki odczyn, ma zazwyczaj woda kranowa. Obniżenie lub zwiększenie poziomu pH uzyskasz za pomocą odpowiednich preparatów. Z kolei temperatura wody musi wynosić 26-30°C. Jeśli o to nie zadbasz, to w niższych temperaturach płetwy rybek mogą po prostu się rozpaść!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak założyć akwarium?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *