Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaka kostka brukowa jest najlepsza?

Kostka brukowa stanowi tło dla domu i ogrodu. Przyciąga różnorodnością i umożliwia dobór koloru i kształtu odpowiedniego do aranżacji. Raz wykonana nawierzchnia ma posłużyć przez wiele lat, dlatego warto uniknąć błędu w wyborze. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w czasie kupna kostki brukowej!

Kostka brukowa – dostosuj rodzaj do przeznaczenia nawierzchni

Pierwszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć jest to, na jakie obciążenia będzie narażona kostka? Wiadomo, że ścieżki ogrodowe poddane są mniejszym obciążeniom niż np. podjazdy. W zależności od zastosowania, dobierz odpowiednią grubość i materiał, z jakiego wykonany jest bruk.

W sprzedaży są dostępne kostki wykonane z betonu lub kamienia. Betonowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, ponieważ dzięki metodzie zagęszczania, beton staje się odporny na wodę, uszkodzenia mechaniczne i negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Kostki mogą być barwione na wiele kolorów. Wybierając kostki betonowe, masz do dyspozycji dwa rodzaje:

 • jednowarstwowe – cechuje je mniejsza wytrzymałość, więc nadadzą się do wyłożenia ścieżek w ogrodzie,
 • dwuwarstwowe – w czasie produkcji, każda z warstw betonu jest mieszana z niewielką ilością kruszywa np. żwiru. Pierwsza warstwa nadaje wytrzymałości, a druga walorów estetycznych.

Kostka brukowa może być wykonana z kamienia, najczęściej z granitu, który jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Nadaje przestrzeniom niecodzienny urok, dzięki efektywnemu wyglądowi. Natomiast kostka brukowa wykonana z kamienia polnego sprawdzi się w ogrodzie. Ma niepowtarzalny elegancki wygląd. Problematyczne jest jej ułożenie, ale dla wyjątkowego efektu warto poświęcić trochę czasu i trudu.

Oprócz walorów estetycznych pomyśl o grubości kostki, ponieważ ten parametr decyduje o jej wytrzymałości. Grubość wybierz w zależności od obciążeń, na jakie będzie narażona. Dostępne grubości kostek:

 • 4 cm, sprawdzi się na ścieżkach oraz patio, ale nie nadaje się do wyłożenia podjazdu lub przydomowego parkingu,
 • 6 cm, odpowiednia grubość dla bardziej obciążonej nawierzchni, takiej jak podjazd do garażu,
 • 8 cm, odpowiednia na powierzchnie, które są intensywnie eksploatowane i poddane dużym obciążeniom.

Ta wiedza pozwoli Ci nieco zaoszczędzić, ponieważ nie musisz wyłożyć całej nawierzchni tą samą grubością bruku. Dobierz odpowiednią kostkę dla danego miejsca. Pamiętaj, że bez odpowiedniej konserwacji nawet najgrubsza kostka będzie podatna na uszkodzenia i zanieczyszczenia.

Trapez, młotek, fala… Jaki kształt wybrać?

Projektując podjazd lub ścieżki w ogrodzie, musisz zdecydować się na jeden z wielu dostępnych kształtów. Jest to wybór w pełni subiektywny, ale można zwariować mając tyle różnych kształtów do wyboru. Oto niektóre z nich:

 • cegły, jeżeli jesteś fanem minimalizmu i prostoty to wybór odpowiedni dla Ciebie. Pamiętaj, że prostokątny kształt umożliwia również układanie wzorów, nie ograniczaj swojej wyobraźni,
 • fale, pozwolą na uzyskanie zadowalających możliwości dekoracyjnych. Falami ułożysz ciekawe wzory, zdecyduj się na kilka kolorów – uzyskasz nowe możliwości aranżacyjne,
 • kości, bardzo popularny kształt spotykany na publicznych chodnikach czy alejkach w parkach,
 • trapezy, wybór mniej popularnego typu kostki daje nowe niespotykane możliwości dekoracyjne, ale wymaga większych umiejętności w układaniu.

Pamiętaj, że oprócz kształtu odpowiedzialny za walory estetyczne jest również kolor. Wybierz pasujący do aranżacji podwórka. Wybór jest naprawdę szeroki! Od jednolitych po melanżowe – wszystko zależy od Ciebie.

Jaka kostka brukowa na taras?

W naszym klimacie kostka brukowa jest świetnym materiałem do położenia na tarasie. Ma dużą odporność na wysoką i niską temperaturę, deszcz i śnieg. Spośród szerokiej gamy produktów wybierz wzór odpowiedni do Twojego gustu. Niezależnie czy szukasz jednolitych, minimalistycznych płyt, czy bardziej krzykliwych wzorów, znajdziesz odpowiednią kostkę brukową na swój taras.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Jaka kostka brukowa jest najlepsza?”

 1. Iza pisze:

  Ja zaimpregnowałam pierwszy raz kostkę w tym roku. Zrobiłam to jeszcze przed jesienią i tymi deszczami! Woda nie wsiąka w kostkę, tylko zostaje na jej powierzchni!

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *