Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Co to jest paszport biometryczny?
Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by sean hobson
Słyszałeś o paszporcie biometrycznym i zastanawiasz się, czym różni się od zwykłego paszportu? Ile kosztuje taki paszport, czym są dane biometryczne i jak zdjąć odciski palców? Dowiedz się więcej o paszportach biometrycznych.
Jak wygląda paszport biometryczny?
Zobacz pytania czytelników serwisu E – Journalist:
Marcelina Jagusiecka pyta: Jak go dostać i ile kosztuje? Wiecie coś na ten temat? Ja w wakacje chcę jechać za granicę i zastanawiam się czy wystarczy zwykły paszport czy trzeba już mieć ten biometryczny?
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.
Tak właśnie jest. Zdjęcie dziecka w paszporcie biometrycznym trzeba wymieniać co rok. Ale żeby było jeszcze bardziej śmiesznie to trzeba wziąć ze sobą dziecko, kiedy składa się wniosek. Oni muszą za każdym razem chyba zobaczyć, że to dziecko istnieje naprawdę hahaha…. No co do paszportu dla dzieci poniżej pięciu lat to nie trzeba od razu brać stałego. Można wyrobić paszport biometryczny tymczasowy. I to bym polecała, bo po co skoro takie dziecko zmienia się jeszcze bardziej niż takie dziecko trzynastoletnie.
Paszporty biometryczne są wydawane w Polsce już od 2009 roku. No ale nie są one obowiązkowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Sprawdź zanim będziesz go wyrabiała, czy w ogóle go tak naprawdę potrzebujesz, bo po co wydawać niepotrzebnie pieniądze. To naprawdę bardzo fajne dokumenty, bo naprawdę nikt ich nie podrobi. Nie jest to takie łatwe. No bo przecież znajdują się tam w nich odciski palców no i specjalny wizerunek twarzy. Oprócz tego dokumenty te posiadają tyle zabezpieczeń, że nie da rady, więc jak się zgubi to nikt sobie z niego nie skorzysta.
Paszporty takie wydawane są tylko na dziesięć lat, podobnie jak to jest z paszportami tradycyjnymi. No chyba, że chodzi o dzieci w wieku do 13 lat. Wtedy się wydaje paszporty, które są ważne tylko przez dziesięć lat. W sumie nic w tym dziwnego, bo przecież dziecko zmienia się tak bardzo i w takim szybkim tempie, że za dziesięć lat to już raczej na zdjęciu go nie rozpoznamy. No i można mieć problem na granicy. Nie wiem czasem czy zdjęcia dziecka w takim paszporcie nie trzeba uaktualniać co roku. Kiedyś coś takiego słyszałam, ale nie wiem czy to jest prawda tak do końca.
Co do zdjęcia do takiego paszportu biometrycznego to ma ono 35 mm szerokości no i 45 mm wysokości. Nie musi t być zdjęcie lekko z profilu i z odsłoniętym uchem. Już czegoś takiego nie ma. Dzisiaj po prostu zdjęcie do paszportu ma przedstawiać całą głowę człowieka i część górną szyi. Takie są wymogi. Z tego co pamiętam to lewa strona twarzy musi być bardzo widoczna. Głowa musi się znajdować mniej więcej na 70 procent zdjęcia. Jeśli ktoś ma ardzo bujną czuprynę to fotograf może mieć oczywiście z tym problem heh.
Nie no z tymi włosami to przesadziliście. Jak ktoś ma już naprawdę afro to fotograf po prostu ukazuje twarz człowieka, a cała czupryna może znaleźć się nawet poza kadrem zdjęcia. No i tyle. Każdy fotograf zresztą ma taką instrukcję, którą sporządziło MSWiA, więc na pewno poradzi sobie z tym, żeby zrobić zdjęcie do paszportu biometrycznego. Nie powinien mieć z tym żadnego problemu. Ważne są natomiast linie papilarne. One są pobierane od człowieka przy składaniu wniosku paszportowego. Przykłada się palce do specjalnego czytnika. I w ten sposób linie papilarne są kodowane. Oczywiście nie są one widoczne na dokumencie.
Co do wniosku o wydanie paszportu biometrycznego to trzeba przede wszystkim mieć zdjęcia przygotowane. No i po drugie trzeba wypełnić wniosek oczywiście. Później trzeba jeszcze uiścić opłatę paszportową. No i trzeba jeszcze chyba przedstawić do wglądu jakiś dokument, który uprawnia nas do przyznania ulgi (o ile mamy w ogóle takie uprawnienia). Jeśli chodzi o koszty związane z wydaniem takiego paszportu biometrycznego na 10 lat to będzie to 140 złotych. Ale to w przypadku osób dorosłych. Z dziećmi jest trochę inaczej. Tam stosuje się jakieś upusty.
Wiadomo, że w kraju Unii Europejskiej wystarczy nam dowód do tego, żeby podróżować. No ale jeśli chodzi o inne kraje to potrzebny jest paszport. Ale co zrobić w sytuacji kiedy zgubimy swój paszport? Jak się wtedy zachować? Do kogo się zwrócić z pomocą?
Jak już zgłosisz ten fakt to wówczas musisz mieć świadomość, że dokument traci swoją ważność. Nawet jakby paszport się później odnalazł to można wyrzucić go do kosza. Nie będzie on już miał żadnego większego znaczenia. No i warto wiedzieć, że jak paszport zostanie odnaleziony to powinien on zostać przekazany do właściwego organu paszportowego. No i konsul chyba wyda ci jakiś dokument tymczasowy. Na pewno nie wyda ci dokumentu stałego, bo nie ma do tego prawa. Ale wyda ci dokument tymczasowy, na podstawie którego będziesz mógł wrócić do swojego kraju.
Jak ktoś zgubi paszport to po pierwsze powinien zgłosić ten fakt do lokalnej placówki dyplomatycznej Rzeczypospolitej Polskiej. No wiadomo, że poza granicami będzie to konsulat lub ambasada. Wybór nie ma znaczenia. Wszystko zależało będzie pewnie od tego jak daleko będziemy mieć do danej placówki. Warto także przed wyjazdem sprawdzić gdzie znajdują się jakieś placówki konsularne, bo oczywiście nie mieszczą się one w każdym mieście. Jeśli będziemy daleko od niej to warto zapisać sobie numer telefonu do niej, aby w razie czego móc się z nią skontaktować.
Jak jedziesz z dzieckiem i stracisz jego paszport to na granicy możesz dostać mandat. Na pewno pogranicznicy będą kazali wam się udać także do najbliższej jednostki konsularnej, gdzie dziecku zostanie wydany właśnie paszport tymczasowy. Aby otrzymać taki paszport tymczasowy trzeba wypełnić odpowiedni wniosek. Trzeba też załączyć swoje zdjęcie oraz oczywiście napisać oświadczenie, w którym opiszemy wszelkie okoliczności, w których dokument został utracony. Trzeba też dołączyć jakiś swój dokument tożsamości, który potwierdzi nasze obywatelstwo.