Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Andrzej Wajda – początek polskiego filmu

Wajdę znają chyba wszyscy Polacy, którzy mieli jakąkolwiek styczność z polskim filmem. Nie sposób było nie obejrzeć jego historycznych ekranizacji. Można powiedzieć, że jest jednym z ważniejszych postaci w polskiej kinematografii.

Początek polskiej kinematografii

Andrzej Wajda urodził się na Suwalszczyźnie, co nie zostaje bez wpływu na jego późniejsze uczucia, które żywi do tego regionu. Przyszedł na świat w 1926 roku. W czasach międzywojnia był tajnie uczony, pracował, aby zarobić na chleb. Ojciec Wajdy zginął w Katyniu. Podczas drugiej wojny światowej reżyser wstąpił do Armii Krajowej. W 1949 roku dostał się do szkoły filmowej w Łodzi. Początki reżyserskie Wajdy nie zapowiadały sukcesu. Głównie asystował innym twórcom – być może to wpłynęło na jego doświadczenie oraz wspaniałe spojrzenie na obraz.

Wajda swój pierwszy sukces odniósł w latach 1954-58, reżyserując „Pokolenie” oraz „Popiół i diament”. Już wtedy było wiadomo, że z filmem zwiąże się na całe życie. Stało się to jego pasją, choć nie przynosiło dużych profitów, a dzieła wychodzące spod jego rąk stanowiły przykład standardowych, polskich produkcji. Niespodziewany przełom nastąpił w latach 70. Wtedy powstały największe dzieła reżysera – „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”. Wajda założył własny filmowy zespół, o wdzięcznej nazwie „X”. Zdecydowanym zwieńczeniem wieloletniej pracy reżyserskiej oraz wielu większych i mniejszych sukcesów była nagroda Oscara, wręczona Wajdzie w 2000 roku.

Ostatni coming out znanego, polskiego twórcy filmowego to biograficzny film o Lechu Wałęsie, w którym za odtwórstwo głównej postaci Robert Więckiewicz otrzymał wiele pochlebnych opinii. Sam film, jak wiele poprzednich, został uznany za mocno nieobiektywny, jednostronny i hagiograficzny. Krytycy twierdzili, że Wajda bardzo niedelikatnie ukrył wady i złe wydarzenia z życia lidera Solidarności.

Prywatnie Andrzej Wajda jest małżonkiem Krystyny Zachwatowicz. To już czwarty związek małżeński reżysera, choć niewątpliwie najbardziej trwały.

Fotografia na licencji CC 2.0 flickr.com autorstwa centralniak

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Andrzej Wajda – początek polskiego filmu”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *